Dnes vyšlo 15 článků

GET designová tuba na zubní pastu: recyklovatelná a šetrná k přírodě

GET designová tuba na zubní pastu: recyklovatelná a šetrná k přírodě

Máme tady další důkaz zlatých českých ručiček. Češi navrhli tubu na zubní pastu, která se dá používat opakovaně. Jejich cílem je tak přispět k udržitelnému životnímu stylu a zbytečně nezatěžovat přírodu. Čištění zubů by tak mohlo být další aktivitou, která bude podporovat udržitelný životní styl. 

Tuba na zubní pastu je jednorázovým odpadem, který se těžko recykluje. Je na ni spotřebováno velké množství plastů, které se těžko recykluje. Zubní pasta je však nezbytností, která je potřebná k základní hygieně každého člověka. Velký krok kupředu udělalo české designerské studio Kontra. Navrhli design znovupoužitelné chcete-li znovu naplnitelné tuby na zubní pastu. Tuba nese označení GET, což je zkratka slov Green Effective Tube. Tuba je snadno recyklovatelná a dá se znovu použít, její stopy na přírodu jsou tak minimální. Odhad je, že jedna GET tuba by měla ušetřit spotřebu až 20 ti klasických tub na zubní pastu.

RO_Kontra_vizualization_V03

Za vynálezem designu stojí trojice českých designerů, Jan Petrmichl, Lenka Homolka, Adam Ondráček. K návrhu je přivedla skutečnost, že spotřeba zubních past každý rok stoupá a z jejich odpadu se stává globální problém. Odhadem je ročně vyhozeno kolem jedné miliardy tub.

Lenka Homolka říká, že chtějí co nejméně invazivně zasáhnout do lidských návyků – což je klíčem k úspěchu. „Ekologické alternativy k zubní pastě již existují, dokonce ty bezobalové. Jejich problém ovšem tkví v tom, že zcela zásadně narušují zvyk čištění zubů, který jsme si budovali celý život.“

Designová tuba byla představena už letos v září na festivalu Brno Design Days. V zahraničí si vede také skvěle. Tuba GET se dostala do finále designové soutěže RO Guiltless Plastic Prize.

 

Zdroj, foto: wearekontra.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru