Tisková zpráva: Generace Z je na biometrii připravena

 • Tři ze čtyř lidí ve věku 16-24 let by neměli problém s použitím biometrických bezpečnostních prvků
 • Celkem 69 % je přesvědčeno, že díky biometrice bude placení rychlejší a snadnější než s hesly a PIN kódy
 • Polovina mladých lidí věří, že se od používání hesel zcela upustí do roku 2020

PRAHA/LONDÝN, ČESKÁ REPUBLIKA, 19. února 2015 – Z výzkumu Visa Europe mezi britskými spotřebiteli vyplynulo, že mladí lidé ve věku od 16 do 24 let jsou ze všech respondentů biometrickým bezpečnostním řešením nejvíce otevřeni. Zároveň nemají problém touto technologií nahradit tradiční bezpečnostní prvky, jako je například heslo. Výsledky studie naznačují, že přístup současné generace ke stávajícím bezpečnostním řešením vystavuje její příslušníky zvýšenému riziku odcizení údajů a financí.

Studie ukázala, že příslušníci generace Z (16-24 let) použijí k ochraně svých osobních údajů jeden stejný kód PIN (32%) nebo stejné heslo s mnohem vyšší pravděpodobností než starší věkové kategorie, a navíc mnohem ochotněji sdílí své bezpečnostní údaje s ostatními:

 • 34 % respondentů náležících do generace Z sdělilo další osobě PIN kód ke své debetní nebo kreditní kartě oproti 23 % z celkového počtu respondentů
 • 32 % sdělilo další osobě heslo ke svému chytrému telefonu oproti 10 % z celkového počtu
 • 22 % sdělilo další osobě své přístupové heslo do internetového bankovnictví oproti
  7 % z celkového počtu

Blíží se konec hesel a PIN kódů?

Příslušníci této věkové kategorie častěji považují bezpečnostní opatření za obtěžující aspekt placení (64 % oproti 59 % všech dospělých respondentů). Zčásti je snad i proto více než polovina příslušníků generace Z  přesvědčena, že hesla a PIN kódy na konci tohoto desetiletí již nebudou potřebné.

Generace Z by ochotně přijala coby jejich náhradu biometrické bezpečnostní prvky jako například rozpoznávání obličeje, identifikace otisků prstů či snímače oční sítnice. Tři čtvrtiny
(76 %) jejích příslušníků by nemělo problém používat při platbě biometrické bezpečnostní prvky a 69 % věří, že tato řešení jim ušetří čas a zjednoduší život.

S tím souhlasí i Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko. „Protože očekáváme, že všechny platební terminály budou do konce roku 2017 bezkontaktní, technicky bude možné popisovaným způsobem zaplatit víceméně kdekoli. Nová mobilní zařízení jako například iPhone nebo Samsung Galaxy S5 již maji zabudované snímače na otisk prstů a je možné s nimi takto autorizovat bezkontaktní transakci na terminálu. Dá se očekávat, že biometrické senzory začnou být standardní součástí nových chytrých zařízení, jako jsou mobily, hodinky a různé náramky, a autorizace plateb biometrií díky své bezpečnosti a jednoduchosti postupně nahradí autorizaci PINem,” myslí si Marcel Gajdoš.

Banky budou muset urychlit vývoj biometrických řešení

Tyto výrazné změny ve vnímání bezpečnosti plateb budou muset do své budoucí strategie začlenit především banky. Bude to pro ně znamenat dvě věci. „Za prvé, budou-li chtít pokrýt rostoucí poptávku generace Z, budou muset nejen pokračovat ve vývoji biometrických řešení, ale jejich vývoj navíc urychlit. A za druhé budou muset nepřetržitě zkoumat rozšiřující se možnosti ověřování totožnosti, aby pak byli schopni zajistit svým zákazníkům nejen maximální zabezpečení ale také pohodlí při používání tradičních i nových platebních řešení, jež budou stále častěji součástí různých softwarových aplikací,“ dodává výkonný ředitel Visa Europe Jonathan Vaux.

Ze současných dostupných platebních metod generaci Z láká nejvíce ověřování pomocí otisků prstů. Téměř 70% respondentů ve věku 16-24 let uvedlo, že by do roku 2020 chtělo mít možnost používat tuto metodu namísto hesel. Širší zájem generace Z vzbuzují i snímače oční sítnice (39%) a technologie rozpoznávání obličeje (27%), zatímco jiná biometrická bezpečnostní řešení, jako je rozpoznávání hlasu (12%), rychlá analýza vzorků DNA (15%) a implantované čipy (16%), se prozatím větší oblibě netěší.

KONEC

Poznámka pro redaktory:

Společnost Visa Europe pověřila agenturu Opinion Matters vypracováním průzkumu, v jehož rámci bylo mezi 17. a 25. listopadem 2014 dotázáno 2 088 dospělých obyvatel Spojeného království.

*Spotřebitelé měli v rámci průzkumu ohodnotit, nakolik důvěřují zabezpečení poskytovanému jednotlivými biometrickými a nebiometrickými ověřovacími metodami (na stupnici od 1 do 10, přičemž 1 označovala nejnižší míru důvěry a 10 nejvyšší). Průměrná hodnocení pro jednotlivé metody byla následující:

Biometrická řešení

 • Rozpoznávání obličeje – 6,50
 • Otisky prstů – 7,94
 • DNA – 8,11
 • Snímání oční sítnice – 7,82
 • Rozpoznávání hlasu – 6,41

 

Nebiometrická řešení:

 

 • Podpis – 4,68
 • PIN – 6,39
 • Heslo – 6,01
 • Dotaz na jméno matky za svobodna a podobné tradiční ověřovací otázky – 5,19

Souhrnné průměrné hodnoty důvěry na stupnici od 1 do 10 tedy byly následující:

 • Biometrická řešení – 7,36
 • Nebiometrická řešení – 5,57

 

O asociaci Visa Europe:

Visa Europe je asociace zabývající se platebními technologiemi, kterou vlastní a provozují členské banky a další poskytovatelé platebních služeb ve 37 evropských zemích.

Visa Europe vyvíjí nejmodernější technologie a nabízí služby i infrastrukturu umožňující elektronické platby milionům evropských zákazníků, podniků a státních institucí. Její členové nesou odpovědnost za vydávání karet, registraci prodejců a stanovování výše poplatků pro držitele karet a obchodníky.

Visa Europe rovněž patří k největším subjektům zpracovávajícím transakce v Evropě: zodpovídá za zpracování 16 miliard transakcí ročně, přičemž ve špičce může rychlost dosahovat až 1627 transakcí za sekundu.

V současnosti je v Evropě vydáno více než 500 milionů karet Visa, přičemž každé šesté euro je zaplaceno právě těmito kartami. Celková útrata provedená kartami Visa přesahuje 2 biliony eur ročně, z toho 1,5 bilionů eur v místech prodeje.

Asociace Visa Europe sídlí ve Velké Británii, od roku 2004 je nezávislá na organizaci Visa Inc. a má exkluzivní, nezrušitelnou a trvalou provozní licenci v rámci Evropy. Obě společnosti úzce spolupracují s cílem zajistit globální platby Visa ve více než 200 zemích a teritoriích.

Další informace najdete na stránkách www.visaeurope.com a na Twitteru @VisaEuropeNews

 

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru