Dnes vyšlo 15 článků

Gears of War – pozdvižení jaké se jen tak nevidí

[raw][hodnoceni][/raw]

Žánr: akce, 3d person
Platforma – PC, Xbox 360,
Forma: placená hra
Rozsah: samostatná hra
Multiplayer: ano
Datum vydání: 09.11.2007
Vývojáři: Epic Games, People Can Fly
Oficiální stránky – https://gearsofwar.com/
Autor recenze – sephiron

V roce 2006 způsobila tato hra pozdvižení, jaké se jen tak nevidí. Mnohými je dodnes označována za nejlepší hru, která na Xbox 360 vyšla. Hodnocení blížící se bájné stovce se množily rychleji, než romská populace v České republice a bylo tedy logické, že mi tento skvost nemohl uniknout. Tak se mi dostal do pařátů diamant, u něhož mám pocit, že je na některých částech značně neobroušen. Pokud tedy čekáte další oslavnou recenzi, zklamu vás.

Minimální systémové požadavky

OS: Windows XP with Service Pack 3 or Windows Vista
CPU: 2.4+ GHz Intel; 2.0+ Ghz AMD
GPU: ATI Radeon X700 SE
HDD: 11Gb free
RAM: 1GB RAM
DX: Direct X 9.0c

Nechápejte mě špatně. Gears of War se zcela jednoznačně řadí k herní xboxové špičce a předpokládám, že každý, kdo to s xboxem myslí vážně už má hru projetou. Na druhou stranu- sundejme si ty růžové brýle (ok, gayové nemusí) a pojďme se na hru podívat trošku podrobněji.
Už jsem si zvykl, že hlavním pilířem akčních her ani náhodou nebývá příběh. Ten se většinou krčí v dáli, za sedmero horami a sedmero řekami a má to k nám sakra daleko. Představte si, že lidstvo žilo poklidným a mírným životem, než bylo napadeno Locusty.
Žabomyší války dnešního světa, které vedou země blízkého východu tak působí docela legračně. Locusti zaútočili drtivou silou, která značně převyšovala tu lidskou. Velké množství armádních složek bylo zničeno a obráceno v prach. Čtrnáct let po tomto útoku do hry vstupujete vy, v kůži Marcuse Phoenixe. Lidstvo se snaží zmobilizovat veškeré síly a vzniká jednotka těch nejsilnějších a nejbláznivějších vojáků, jaké si dokážete představit- Gears. Vaším úkolem není nic menšího, než zabránit těm hnusným sviňákům, aby dýchali stejný vzduch jako vy. Pokud možno, aby raději vůbec nedýchali.

bfg4Gears of Wars není tak originální

Zní vám to jako klišé? Souhlas. Tady si Gears of War rozhodně bod za originalitu nepřipíše. Na své pouti nebudete sami, váš Delta tým se skládá z podobně nabušených týpků, jako jste vy. Spíše bych měl říct jako Marcus Phoenix, hlavní hrdina hry. Představte si Arnieho v době své největší kulturistické slávy a ještě ho trošku nadopujte steroidy. Máte tedy zhruba představu, jak Marcus, Dom, Cole a spol. vypadají. Locusti ale nejsou žádní třasořítkové a Gears of War není žádný Mortal Kombat, takže se musíte vyzbrojit a jít do akce.
Zbraňový arzenál není nikterak rozsáhlý, ale jako mínus to rozhodně nepovažuju. Na co mít deset samopalů, když byste je stejně nevyužili? O to víc potěší, že tady je máme lehce vylepšené. Tvůrci asi sledovali McGyvera a chtěli se mu přiblížit. Proto zkřížili motorovou pilu a samopal. Vzniká tedy účinná zbarň na dálku a ještě účinnější na blízku. Snad ani nemusím popisovat, že nepřítel ve vaší blízkosti je nedobrovolným chudákem, který vám zpřístupní exkurzi do svých střev. Krví zacákaná obrazovka je neklamnou známkou vaší úspěšné exekuce a důvodem, proč je hra nevhodná dětem do 18 let. Přidáme-li ještě brokovnici, sniperku, granáty a několik variací pistole, je jasné, že akce si užijeme dost a dost. Nejlepší zbraní je však Hammer of Dawn, u něhož jsem si zcela jistý, že v anketách hráčů o nejlepší herní zbraň obsadí některou z předních pozic. Stačí vám otevřené prostranství, zamířit na nic netušící oběť a silný tepelný pilíř přicházející z družice se postará o zbytek. To musíte vidět!

Akční střílečjka, kde se musí přemýšlet

Z předcházejících řádků jste možná nabyli dojmu, že Gears of War je tzv. Rambo hra. Vrhnout se do nepřátelského roje a všechny tam postřílet. S takovou taktikou byste nepřežili déle, než 5 minut. A to ani na nejnižší ze tří obtížností. (Jak už bývá zvykem, po dohrání se vám odemkne další obtížnost). GoW vyniká excelentním systémem krytí, který tvůrci z Epic Games převzali a vyšperkovali z poměrně úspěšné PS2 hry kill.switch. Když je něco dobře vymyšleno, proč to nepoužít, ne? Stačí tedy dojít k jakémukoliv krytu a stisknutím A si dopřát chvilku klidu.
I když je GoW akce se vším všudy, jste-li za krytem, prakticky nic vám nehrozí. Ty jsou neprůstřelné a hlavně všudypřítomné. Kolikrát to působí docela komicky, když vyjdete z budovy, rozhlédnete se a uprostřed cesty trčí několik jakoby “náhodně” rozmístěných krytů. Někdy se tomu dá ještě uvěřit, ale v mnohých případech se neudržíte a shovívavě se usmějete. A rozhodně bych uvítal alespoň lehkou zničitelnost prostředí. Pálíte to do kamenného krytu a odštípne se pár kamínků. Hodíte tam granát a nestane se vůbec nic.

beg6Automatické doplnění života

Vaši spolubojovníci nejsou žádná ořezávátka a v mnohých situacích vám svými zbraněmi pomůžou. Umělá inteligence by se rozhodně nedala označit jako slabá. Mnohdy nastane situace, kdy váš postřelený kamarád leží na zemi, skuhrá, kucká krev a je na pokraji smrti. Stačí k němu přít a stiskem tlačítka ho oživit. Hra vás tak lehce nutí vystrčit zadek z krytu a riskovat svoje zdraví. Žádné lékárničky však nečekejte, i zde funguje auto-healing systém. Chvilku si někde odpočinout a je to. Přestřelky jsou neskutečně atmosférické a rozhodně tomu pomáhá i velká variace vzhledu a velikosti nepřátel. Navíc na každého platí jiná taktika. Vřeštící malé zrůdičky jdou parádně zlikvidovat brokovnicí, avšak třeba na takového berserkra je většina zbraní krátká.

Grafika je skvostná

Graficky se GoW řadí mezi to nejlepší, co na xboxu můžeme vidět. Unreal 3 engine je sázkou na jistotu. Procházíte temné uličky, stejně jako rozlehlé pláně. Nakouknete i do všelijakých budov. Nicméně vždy vede k cíli pouze jedna cesta. Jako plus hodnotím i systém běhu. Stačí držet tlačítko A, Marcus se pokrčí a kamera se nalepí těsně za jeho záda. Třese se, jako narkoman, když má absťák. Atmosféře to rozhodně jenom prospívá. Abyste neměli pocit stereotypu, tvůrci do hry začlenili i jízdu v obrněném transportéru. Postupem času Marcus získává vyšší hodnost, takže můžete svým spolubojovníkům udělovat i lehké příkazy. Upřímně řečeno, když to budete vesele ignorovat, stejně se nic nestane. Nehrajete žádný Rainbow Six. Co se týče rozhodování, jednou za čas máte možnost vybrat si směr postupu ve hře. Hmm, těžký výběr. Pravá nebo levá strana? Zííív, opravdu unikátní volba.

 Tohle zkrátka musíte vyzkoušet

Gears of War se právem řadí do poličky MUST HAVE titulů, protože na trhu momentálně nic lepšího v žánru 3rd her není. Hra navíc nabízí možnost kooperativního multiplayeru, což pro některé z vás je zcela jistě výbornou zprávou. I vlk samotář si přijde na své, byť mu dohrání hry zabere lehce přes 10 hodin. A tak není divu, že jednička Gearsů je překonána až Dvojkou. O té si něco povíme až příště. Vy, kteří jste první díl nehráli, si jděte okamžitě doplnit herní znalosti. Jedná se zcela jistě o nadprůměrnou hru, ale k dokonalosti má daleko. Chybí mi tady monumentální scény, více tzv. WOW efektů, kdy vám klesne spodní čelist a nějaký hnací motor. Hra mě velmi bavila, ale mezi TOP nejlepší hry, které jsem kdy hrál, bych ji zcela určitě nezařadil.

 

Kapitola 1 – Popel

14 let ode dne vylíhnutí

Po skončení úvodní animace vyjděte ven z cely a jděte vpravo. V průchodu se po krátkém rozhovoru musíte rozhodnout, zda půjdete rovnou do akce či zda nejprve absolvujte výcvik. Pokud hrajete hru poprvé, tak si to dejte raději s výcvikem. Stiskněte pravé tlačítko myši a vejděte vpřed do pobořené místnosti. Vpředu u červeného znaku seberte známku. Vyjděte po schodišti vpravo a vejděte do kanceláře. Vpravo za gaučem je bedna s municí. Přistupte ke stolu a stiskněte zelené tlačítko a otevřou se dveře dál. Projděte dveřmi ven z kanceláře. Nyní musíte rozstřílet elektrické jističe, aby se vám otevřely další dveře. Střelte do prvního jističe vedle dveří; druhý je v dálce vlevo za dírou v podlaze. Vykopněte dveře a vejděte do místnosti. Vyzkoučejte si kryt za objekty a poté běžte k betonovému mantinelu, který přeskočte dvojím stisknutím kláveesy Kryt/běh. Vykopněte další dveře a pokračujte vpravo kde zajděte do chodby vpravo. KONTROLNÍ BOD – Jděte do krytu a zabijte ozbrojené saranče před vámi. Poté přeběhněte do chodby, ze které vás ohrožovalo saranče. Seberte bednu s municí a poté stiskněte zelené tlačítko.

Proběhněte otevřenými dveřmi a projděte do velkého sálu. Sejděte po schodech dolů a pokračujte vyraženými dveřmi vpravo. Ze země seberte bolo-granáty, na druhé straně vyjděte z místnosti ven a sejděte dolů do velké místnosti. Zastřelte 2 sarančata a poté jděte vlevo až dozadu, kde najdete bednu s municí a známku. KONTROLNÍ BOD – Nyní se zaměřte na druhou stranu místnosti, kde se další nepřátelé právě snaží propálit dvoukřídlé dveře. Po chvíli se jim to podaří a nahrnou se do místnosti. Nejprve na ně vyházejte bolo-granáty, abyste si počet nepřátel pokud možno zredukovali. Až je všechny postřílíte projděte dveřmi na venkovní prostranství, kde zlikvidujte další nápor nepřátel. Poté rychle běžte vlevo nahoru, než se spustí animace, a seberte další známku.

Zkouška ohněm

Vystřílejte prostranství před vchodem a poté jděte pod schody, kde seberte novou zbraň, abyste měli dvě. Vyběhněte po schodech nahoru a vstupte do chodby. KONTROLNÍ BOD – Vyjděte na prostranství, uprostřed kterého seberte známku. Zahněte vpravo, seberte pod schody granáty a bednu s municí a poté vyjděte po schodech nahoru. KONTROLNÍ BOD – Pokračujte vpřed a na konci vpravo hoďte granát do díry, ze které lezou sarančata, čímž zastavíte jejich příliv. Pokračujte směrem vlevo až k mostu po pravé straně. KONTROLNÍ BOD – Přejděte po mostě a počkejte až jeden z vašich kolegů otevře dveře. Vejděte do velkého sálu, kde si můžete v pravém rohu nabrat nějakou munici a granáty. Prostřílejte se k východu na druhé straně, kde vlevo od něj seberte známku. Sejděte po schodech dolů, podejděte pod mostem a pokračujte až k místu, kde se spustí animace.

Ryby v sudu

Vlevo od vás střílejí sarančata z kulometu. Jděte tedy do pravé části ulice, abyste je obešli. Po levé straně projděte úzkým průchodem a nejlépe granátem střelce zlikvidujte. Poté si sami stoupněte za kulomet, otočte ho na druhou stranu a zničte všechny nepřátele. Postupujte dál na prostranství s fontánou. Posbírejte co nejvíc granátů a očekávejte, že celkem ze 4 děr ve vašem okolí začnou vylézat sarančata. Snažte se díry uzavřít pomocí granátů. Po boji seberte v zadní části prostranství známku a pokračujte v cestě ulicí dál. KONTROLNÍ BOD – Tady se cesta rozděluje; je však jedno, kterou se dáte, protože se obě zakrátko opět setkají (pravá se mi zdá více přímočará). Na konci vyražte dveře – KONTROLNÍ BOD – a pokračujte směrem vlevo, kde je na vyvýšeném místě nepřátelský kulomet. Jděte do chodby vpravo a kryjte se pod okny. Přeběhněte rychle ke dveřím v pravé části místnosti. Vyražte dveře a vyběhněte po schodech nahoru. Z oken zlikvidujte obsluhu kulometu. Seběhněte po schodech dolů, vyběhněte ke kulometu a chopte se ho. Až zlikvidujete všechny přibíhající nepřátele, tak po chvíli za vašimi zády další saranče rozrazí dveře. Zabijte ho, projděte krátkou chodbou a otevřte dveře na konci

Ťuk ťuk

Projděte chodbou a otevřte dveře na jejím konci. Nacházíte se na prostranství před parlamentem, v jehož zadní části se nachází nebezpečný kulomet. Nejprve však jděte vlevo, kde seberte známku. Následně si můžete ve strážní budce doplnit náboje a granáty; další granáty jsou vpravo na konci. KONTROLNÍ BOD – Běžte vpravo k zavřené bráně a kryjte se za pytli s pískem. Zlikvidujte saranče před otevřenými dveřmi, skrčte se a chvíli počkejte. Zakrátko rozrazí dveře vedle vás další saranče. Počkejte až bude přeskakovat kolem vás a poté ho rozřezejte bajonetem. Vběhněte do dveří, ze kterých vyběhlo saranče, a běžte co nejrychleji chodbou vpřed až k místu, kde je další chodba vpravo. Tady se opět budou líhnout další sarančata, takže jim hoďte do díry bolo-granát. Poté jděte ke stacionárnímu kulometu. KONTROLNÍ BOD – Zlikvidujte sarančata, která se líhnou na druhé straně náměstí a poté vběhněte do chodby vpravo. Počkejte až jeden z vašich kolegů otevře dveře v levé části chodby a poté těmito dveřmi projděte.

Kladivo

Vyjděte po schodech nahoru a projděte průchodem vpravo. Postřílejte nepřátele v átriu. Dole však zůstal zraněný jeden z vašich. Projděte dveřmi vpravo a sejděte po schodech dolů. Vlevo vejděte do átria a zlikvidujte nepřátelský odpor. Po skončení animace jděte zpět ke schodištím a tentokrát jděte po levém. Na konci jeden z vašich opět otevře dveře. Nejprve jděte vlevo a vpravo za kamenem seberte známku. Poté jděte na opačnou stranu chodby a seberte krabici s municí. KONTROLNÍ BOD – Nyní vaši kolegové budou prořezávat dveře a vy budete muset čelit velkému útoku mrch, se kterými si však jistě snadno poradíte. Až se otevřou dveře, projděte jimi – KONTROLNÍ BOD – a vpředu u oken seberte novou zbraň – Kladivo úsvitu. Projděte dveřmi ven a pomocí Kladiva úsvitu zničte obří saranče vpravo na konci. Postřílejte zbytek nepřátel a přejděte přes most na druhou stranu. Po kamenném chodníku dojděte k dalšímu vstupu do budovy a vejděte. KONTROLNÍ BOD – Dole v átriu je další obří saranče, které opět zničte Kladivem úsvitu. Následně přejděte ke dveřím v levé chodbě – KONTROLNÍ BOD –, projděte jimi a sejděte po schodech dolů. Projděte až do átria s mrtou příšerou a vejděte do další chodby vlevo. Projděte chrámovým sálem na druhou stranu a vejděte do malé místnosti, kde vpravo za sloupem seberte známku. Vyjděte po schodech nahoru do místnosti se sochou uprostřed.

Hněv

Vyjděte ven a pomocí Kladiva úsvitu zničte přerostlé saranče. Poté se vraťte do předchozí místnosti a počkejte si až sarančata propálí dveře vlevo. Projděte dveřmi, pokračujte směrem vpravo. Po chvíli se bude chodba ostře lámat vpravo. KONTROLNÍ BOD – Projděte do místnosti s psacími stoly a pokračujte další chodbou vpřed. Vlevo vejděte do chodby, na jejímž druhém konci se nachází nepřátelský kulomet. KONTROLNÍ BOD – Vejděte do postranní chodby vpravo, abyste se dostali k obsluze kulometu z boku. Vyjděte po schodech, projděte dlouhou chodbou a vlevo sejděte dolů. Zastřelte obsluhu kulometu a poté se kulometu sami chopte. Postřílejte všechny mrchy a následně vejděte do chodby vpravo. KONTROLNÍ BOD – Na rozcestí se dejte vlevo, projděte chodbou a sejděte po schodech dolů. Ve výklenku vpravo si můžete sebrat brokovnici. Vyčistěte místnost od mrch a vejděte vlevo do silně poškozené chodby. Vyjděte po schodech nahoru a projděte až do obří kopule. KONTROLNÍ BOD – Vyjděte po dlouhém schodišti nahoru a vstupte na balkón. Pod vámi je spousta sarančat a kolem poletují malí plivači. Nechte kolegy likvidovat plivače a sami použijte Kladivo úsvitu na sarančata dole (je to takhle rychlejší než kulometem). Poté se spustí velice dlouhé video, po jehož skončení vás čeká souboj s berserkem.

Obchod s porcelánem

Pokuď jste odhodili Kladivo úsvitu, tak vlevo si ho opět můžete (vlastně musíte) sebrat. Poté se otočte čelem vzad a projděte na konec chodby, kde vpravo za ohni seberte mrtvole známku. Vraťte se zpět a projděte na druhý konec chodby, který vás zavede do jakési místnosti. Na druhém konci místnosti vejděte do široké chodby. KONTROLNÍ BOD – Tady na vás vyskočí berserk. Normálním způsobem ho zabít nelze. Musíte ho vylákat ven a použít na něj Kladivo úsvitu. Dávejte pozor, ať nazabije vašeho kolegu, jinak to pro vás znamená konec hry. Musíte se dostat přes několik místností, které jsou od sebe oddělené velkými dveřmi. Berserkovi uhýbejte a nezkoušejte s ním zatím bojovat. Snažte se vždy postavit před dveře, a až se proti vám berserk rozběhne, uskočte a on svou vahou dveře vyrazí. Když se stane, že bude od vás příliš daleko a nebude vás registrovat, jednoduše do něj střelte. V jedné z místností (myslím že ve třetí) je v jednom z výklenků vlevo známka. Zanedlouho se za pomoci výše popsaného postupu dostanete ven před budovu. KONTROLNÍ BOD – Tady už můžete použít Kladivo úsvitu, než tak však učiníte, jděte vlevo a v jednom z malých výklenků na okraji prostranství seberte další známku. Poté již jen zabijte berserka Kladivem úsvitu (nejlépe si stoupněte od něho co nejdál, aby vás neohrožoval).

Kapitola 2 – Příchod noci

Tik tak bum

Kladivo úsvitu můžete při nejbližší příležitosti vyhodit, protože vám již není k ničemu. Jděte vpřed a vpravo u rohu můžete sebrat brokovnici. KONTROLNÍ BOD – Tady se cesta rozděluje

  1. Levá cesta (je obtížnější, avšak získáte dříve raketomet)– Přejděte přes prostranství, podejděte oblouky a vpravo vzadu vstupte do pobořené budovy. KONTROLNÍ BOD – Dejte se vlevo a vzápětí na vás zaútočí rakeťáci. Zničte je pomocí granátů a seberte si od nich novou a velice účinnou zbraň – raketomet. Projděte dlouhou chodbou a vlevo vstupte do átria. Přeskočte přes kamenné bloky a vzadu vejděte do jakési malé strojovny. Vyjděte dveřmi na druhé straně do místnosti s kovovými regály. KONTROLNÍ BOD – Projděte ke dveřím vpravo na konci a otevřte je. Vpravo ve slepé uličce si můžete nabrat nějakou munici a poté pokračujte do dvora, kde vše důkladně vystřílejte. Pozor na saranče za kulometem vpravo v budově. Vejděte do budovy a přelezte dírou ve zdi ke kulometu. Tady se setkáte s druhou částí týmu.
  2. Pravá cesta (je podstatně snazší)– Projděte na konec kanálu a vyjděte po šikmé lávce. KONTROLNÍ BOD – Vlevo přeskočte padlý sloup a vyjděte nahoru. Dole pod vámi uvidíte rakeťáky, kteří dole ohrožují druhou část vašeho týmu. Hoďte na ně pár granátů a poté jděte do chodby vpravo a následně zahněte do další chodby vlevo. Přelezte přes kamenný blok a pomožte zlikvidovat nepřátele vpravo v átriu. Zajděte do otevřených dveří vlevo a vyjdete v místnosti s kovovými regály. KONTROLNÍ BOD – Projděte dalšími dveřmi a sejděte po schodech dolů. Pod schody si můžete doplnit nějaké granáty. Pokračujte do dvora a pomožte s likvidací sarančat za pletivem. Zajděte vpravo do budovy, kde se opět setkáte s vašimi kolegy.

Jděte ke dveřím vzadu a kopněte do nich. Dveře se však hned neotevřou, takže budete muset chvíli počkat až je robot propálí. Projděte dlouhou chodbou, vejděte do malé místnosti a sejděte po schodech dolů.

Melivo

Nejprve sejděte úplně dolů a rozstřílejte gauč, pod nímž je schovaná známka. Vyjděte po jedněch schodech a vlevo vyražte dveře. Na velkém dvoře si dávejte pozor na rakeťáka a vpravo vzadu v oknech v 1. patře jsou odstřelovači. Doplňte si munici (ve dvoře je několik beden s municí a rovněž granáty) a přejděte vpravo na konec, kde vejděte do dveří. KONTROLNÍ BOD – Nyní jste se octli v jakési velké tovární hale. Vyjděte po schodech nahoru a dejte se po levé kovové lávce. Projděte až na konec haly a vlevo vejděte do dveří. Sejděte po schodech dolů a zahněte dolů pod schody, kde seberte známku. Pokračujte vpřed zpustlou ulicí. KONTROLNÍ BOD – Nyní budete opět napadeni skupinkou nepřátel. Jako první zlikvidujte saranče s raketometem a poté si nezapomeňte sebrat od něj munici do raketometu. Zahněte do ulice vpravo a přelezte přes zátarasy. KONTROLNÍ BOD – V první řadě rychle zabijte obsluhu kulometu a poté běžte co nevíc dopředu, abyste pomocí granátu zavřeli jámu, ze které vyskakují sarančata. Poté jděte dál směrem dozadu, projděte pod oválnou brankou a brzy vyjdete před zavřenou bránou. Vlevo od brány seberte známku. KONTROLNÍ BOD – Počkejte chvíli až vám rebelové otevřou bránu a poté vejděte. Jděte stále vpřed dokud se nespustí animace.

Pevnůstka

Projděte podzemními garážemi až na konec a vyražte dveře vlevo u hořícího sudu. Vejděte do opuštěného bytu a projděte na konec chodby.

Smrtící soumrak

Vyražte dveře a vyjděte na nábřeží. V malém domku vlevo na konci se skrývá jedno saranče, tak mu tam hoďte granát. Od něho si můžete poté vzít novou zbraň – odstřelovačku. Sestupte dolů po schodech a likvidujte nepřátele, kteří přibíhají na vedlejší molo (možná je lepší zůstat nahoře u mříže a odtud střílet). Poté vstupte na prám a přistupte ke kolu. Stisknutím tlačítka Použít a následným opakovaným tisknutím tlačítka Kryt/běh budete kolem otáčet a pohybovat tak vorem. Na protější molo budou nabíhat další sarančata. Pokud nehrajete zrovna na lehkou obtížnost, budete muset občas zastavit postřílet sarančata. Po skončení animace dojeďte s prámem na konec a vystupte. KONTROLNÍ BOD – Vyjděte po schodech nahoru a jděte vpřed. Nyní si dávejte pozor na neosvětlené prostory. Jakmile vystoupíte ze světla, vrhnou se na vás kryllové. V boudách okolo je spousta munice a můžete zde rovněž sebrat brokovnici a odstřelovačku. Pokračujte směrem vlevo a vejděte do budovy. V druhé místnosti vyražte dveře vlevo a v chodbě se dejte vpravo. KONTROLNÍ BOD – Vyjděte ven na ulici a postřílejte všechny nepřátele. Všímejte si propanových bomb.

Jejich rozstřelováním osvětlíte temné prostory. Rozstřelte bombu vpravo od vraku auta a poté další před vrakem. Jděte do ohybu ulice a všiměte si boudy vlevo. Rozstřelte bombu v boudě, vstupte do boudy a seberte známku. Vraťte se zpět a rozstřelte další bombu za ohybem ulice. Jděte vpřed ke vraku auta a schovejte se za ním. Pokud jste sebrali odstřelovačku, tak nyní ji dobře využijete. Rozstřelte další dvě bomby, které jsou schované ve výklencích vlevo a vpravo. Přebíhejte z místa na místa a kryjte se za překážkami, aby vás nezasáhl nebezpečný kulomet. Další bomba je vlevo v bývalém obchodě, do kterého po rozstřelení bomby zajděte. Dostaňte se bokem k obsluze kulometu a zastřelte ji. Otevřte dveře vlevo vzadu a vyjděte po schodech k dalším dveřím. KONTROLNÍ BOD – Rozražte dveře a běžte kolem zátarasů dozadu. Vlevo za rohem seberte munici do modré útočné pušky a pokračujte až do malé místnosti, kde jsou na zemi granáty. Z této pozice naházejte pár granátů na útočící sarančata; zároveň si však hlídejte mrchy, aby vám nevpadly do zad. Poté vyskočte oknem ven a pokračujte do chodby, kde rozstřelte propanovou láhev, čímž si zpřístupníte dveře vlevo.

Projděte rozbořenou místností a na konci vyjděte na ulici. KONTROLNÍ BOD – Před vámi je poměrně dlouhý temný úsek a na ulici žádné propanové láhve. Abyste tento úsek ve zdraví překonali, tak se skrčte za hořící vrak auta vlevo a opakovaným tisknutím tlačítka Použít posouvejte auto vpřed. Díky hořícímu autu budete stále ve světle a kryllové na vás tak nezaútočí. Někdy se stává, že se auto zasekne v půli cesty a dál s ním nehnete. To však nevadí, protože před vámi zůstane už jen krátký tmavý úsek, který sprintem snadno překonáte. Vběhněte do chodby a na jejím konci seberte granáty a munici. Průrvou ve stěně na konci chodby rozstřelte propanovou láhev dole u kontejneru. Vraťte se chodbou zpět a hoďte granát do místnosti vlevo, kde jsou sarančata u kulometu.

Vyjděte ven a ještě zabijte dalšího nepřítele vlevo v patře vedlejšího domu. Nyní musíte vlevo do uličky, kde jste předtím rozstřelili propanovou láhev. Vejděte do dveří na konci uličky, projděte chodbou až do malé místnosti. KONTROLNÍ BOD – Vejděte do další chodby vlevo a jděte vpravo až ke dveřím, které vyražte. Postřílejte nepřátele vpředu a poté vlevo vejděte do zahrady. Tady je několik sudů s propanem, avšak zatím je nerozstřelujte, protože když sarančata vběhnou do tmy, kryllové je rovněž zmasakrují. Poté na druhé straně vyjděte ze zahrady a pokračujte ulicí směrem vpravo. Za autem vpravo je špatně viditelná propanová láhev, další je za hromadou suti vlevo. KONTROLNÍ BOD – Nyní jste v ulici, která je však temná a sudy s propanem tu rovněž nejsou. Když se podíváte vlevo, uvidíte vzadu známku, avšak k té se nyní kvůli kryllům nedostanete. Zapamatujte si však toto místo. Vejděte vpravo do budovy a vlevo pokračujte do další chodby. Ve třetí chodbě se dejte vpravo a poté vyjděte po schodišti nahoru. Jděte vpravo až vyjdete u reflektoru. Namiřte reflektor na vašeho kolegu a pomozte mu dostat se přes temnou ulici tím, že na něho budete stále svítit. Poté vejde do jednoho z domů vpravo a spínačem vám rozsvítí ulici. Než opustíte pozici u reflektoru, natočte jej směrem vlevo do místa, kde se nachází výše zmíněná známka. Sejděte po schodech dolů, vyjděte z budovy a dojděte si pro známku. Poté pokračujte po ulici až na křižovatku, kde se dejte vlevo. KONTROLNÍ BOD – Běžte podél levého domu vpřed a hoďte granát za zátarasy. Pokud se vám hod podaří, tak zavřete sarančí díru, která se tam otevřela. Pokračujte směrem vpravo a vlevo pod plátem vlnitého plechu je propanová bomba. Jděte dál ulicí dokud se nespustí animace.

Temný labyrint

Vpravo vejděte do chodby a zajděte do první místnosti vlevo. Rychle však zase vycouvejte, protože šílený bezdomovec vám na chvíli vypne světlo. Až se světlo obnoví, projděte touto místností do vedlejší chodby. Zajděte do místnsoti vpravo a rozstřílejte skříň bránící vám v cestě. Přes první chodbu přejděte do protější místnosti a vlevo vstupte opět do chodby, kterou projděte na konec. Vejděte do místnosti vpravo a poté projděte do druhé místnosti, ze které vlevo vyjděte ven na ulici. KONTROLNÍ BOD – Vpravo u rohu seberte známku a jděte doprostřed ulice. Rozstřelte sud s propanem, který je umístěný ve vraku auta vlevo. Auto se rozjede směrem dolů. Rychle běžte za ním, abyste byli stále ve světle.

Sud prachu

Konečně jste tedy dorazili k čerpací stanici Jděte si promluvit s chlápkem, který stojí před vchodem domu na druhé straně. Poté přejděte vlevo, kde je hadice zapojená do čerpacího zařízení. Otočte několikrát kolem a poté jděte k domu, kde předtím stál chlápek. Vejděte dovnitř a seberte odstřelovačku. Doplňte si munici a poté očekávejte útok nepřátel. Kryjte se ve vchodě domu a střílejte vlevo na rojící se sarančata. Po chvíli se zpředu od vozidla začne blížit rakeťák. Jděte dál do domu, skryjte se pod okny a perte to do něj. Až ho zabijete, tak si nejlépe vezměte jeho raketomet. Po zabití všech nepřátel se spustí animace, ve které nastoupíte do transportéru a odjedete pryč.

Spálené gumy

Nyní budete mít jedinečnou příležitost zajezdit si s transportérem, přičemž na vás budou často útočit kryllové. Vždy když se bude blížit jejich útok, zastavte a stisknutím tlačítka Použít se přepněte do střílny vozidla a palte do nich UV dělem. Po celou jízdu si hlídejte ukazatel výdrže vozidla. – Takže jeďte stále vpřed po silnici. Po chvíli se bude cesta stáčet vlevo. Za nějaký čas dojedete k zátarasu. Sjeďte vpravo po nájezdu a zahněte vlevo pod most. Jeďte po úzké silnici, která se bude stále stáčet doprava. Nakonec najeďte zpět na hlavní silnici, po které pokračujte stále vpřed dokud se nespustí animace.

Poslední boj

Běžte vlevo přes lávku a vlezte do domu, kde si doplňte munici a můžete tu sebrat též odstřelovačku. Poté běžte pomoci na hradbu povstalcům. Je tady stacionární kulomet, který můžete použít. Avšak nepřátel je příliš mnoho, proto se vyplatí alespoň občas pozici opustit a skrýt se, aby se vám doplnilo zdraví. Pokud hrajete na střední nebo nejvyšší obtížnost, tak se možná nevyplatí ani za kulomet lézt a raději likvidujte nepřátele z krytu po jednom, popř. používejte granáty. Oni nejsou tolik nebezpečná sarančata dole, ale odstřelovači v protějším domě. Tyto odstřelovače zničte jako první, teprvé poté se soustřeďte na zbylé nepřátele. KONTROLNÍ BOD – Vystřílejte další nepřátele, kteří se začnou rojit v domě vpravo. Po chvíli se za vašimi zády propadne země a v kráteru se objeví velice nebezpeční rakeťáci. Jejich zničení je však velmi jednoduché – na druhé straně kráteru je obří kontejner a dole pod ním několik propanových lahví. Střelte do propanových lahví, čímž způsobíte pád obřího kontejneru do kráteru a tím anihilaci rakeťáků.

Kapitola 3 – Břicho bestie

Liják

Jděte jedinou možnou cestou vpřed, projděte kolem strážních budek a po chvíli dorazíte ke vchodu, který však nejde otevřít. Dejte se směrem vpravo až dorazíte na velké prostranství, kde se setkáte s novým typem nepřátel – vybuchujícími mrchami. Přejděte na druhou stranu a pokračujte po kovové lávce. KONTROLNÍ BOD – Jděte na levou kovovou lávku a pokračujte na velké prostranství s domy po pravé straně. Za domy vpravo hledejte molo, na jehož konci je známka. Vraťte se zpět a vejděte do druhého domu (vchod je z druhé strany). Zkuste stisknout tlačítko výtahu, avšak výtah se nerozjede, protože do něj nejde šťáva. Vyjděte ven a jděte do třetího domu, kde vzadu aktivujte panel ovládání generátoru. Vraťte se zpět do předchozího domu a stiskněte znovu tlačítko výtahu. Tentokrát již vyjedete normálně nahoru. Přejděte po lávce vpravo na střechu a poté pokračujte směrem vlevo k římse, kde je jedno z oken vyražené. Skočte oknem do budovy a pokračujte směrem do chodby.

Evoluce

Nyní stojíte na rozcestí. Dejte se nejprve vlevo a na konci chodby stiskněte dveřní panel. Dveře však nejdou otevřít, tak se vraťte zpět na rozcestí a odtud pokračujte do druhé chodby. Po stisknutí dveřního panelu se tentokrát dveře otevřou a vy projděte do další chodby. Dejte se vpravo a úzkým průchodem se dostaňte až do místnosti s mrtvolami. Jděte nejprve vpravo, zkuste otevřít dveře a zjistíte, že jsou na nějaký kód. Otevřte jiné dveře na druhém konci místnosti a v animaci se setkáte s vaším kontaktem. KONTROLNÍ BOD – Vyjděte zpět do místnosti s mrtvolami a jděte vpravo a dozadu ke dveřím, které předtím nešly otevřít. Váš nový společník je otevře, takže jimi projděte a přejděte na druhý konec strojovny. Projděte dalšími dveřmi a poté ještě jedněmi vpravo. Chvíli počkejte než týpek v klobouku otevře dveře vlevo a vejděte do velkého sálu se železnou konstrukcí. Musíte se dostat ke dveřím vpravo. Obejděte zleva celý sál (vlevo je postranní místnost, kde si můžete doplnit munici) a vejděte do zmíněných dveří. Pokračujte ke schodišti a sestupte po něm dolů. KONTROLNÍ BOD – Nyní je před vámi první část strojovny s porušenou dřevěnou podlahou.

Ne každé prkno vás udrží. Nesmíte se propadout a musíte tudíž najít bezpečnou cestu, abyste se dostali ke vchodu na opačné straně. Takže nejprve počkejte až se váš průvodce propadne a mrchy ho dole sežerou a poté vyražte po prknech těsně vpravo vedle díry. Přejděte po šikmo položeném prkně vpravo a projděte vpravo druhou příčnou uličkou. Dejte se vedlejší uličkou vlevo (rovnoběžnou s hlavní) a držte se úplně vlevo. Zahněte hned vlevo do další příčné uličky (předtím si ještě můžete si udělat odbočku do pravého rohu, kde je známka), přejděte hlavní uličku do protější příčné uličky, dejte se 2x vpravo a jste u dveří. Druhou část strojovny normálně projděte na konec a tlačítkem otevřte dveře. Projděte k dalším zavřeným dveřím a opět je tlačítkem otevřte.

KONTROLNÍ BOD – Projděte velkým sálem s vozíky a na druhé straně vyjděte po ktátkých schodech. Vejděte do chodby a dejte se vpravo. Na konci vpravo vejděte do malé místnosti, kde otočte kolem. Vlevo se vám tak otevřou dveře. Sejděte po schodech dolů a na konci chodby si můžete sebrat odstřelovačku. Vejděte do místnosti, kde se setkáte se zbytkem vašeho týmu. Vlevo se vám odblokuje kolo, tak s ním zatočte a otevře se vám mříž vedle. KONTROLNÍ BOD – Vejděte do velkého sálu a důkladně ho vyčistěte od nepřátel. Jděte mírně vpravo, poté vlevo a na další křižovatce opět vlevo. Na konci vpravo kopněte do dveří. Ty se neotevřou a místo toho vlevo začne sjíždět výtah, ve kterém je rakeťák. Schovejte se za kamenný blok a zlikvidujte rakeťáka pomocí bolo-granátů. Poté vejděte do dveří, které se vám nyní již zpřístupnily.

Koaliční náklad

Takže jste ve velínu vozíků. Jděte vpravo k ovládacímu pultu a aktivujte ho. Sejděte dolů k vozíkům a v animaci do jednoho z nich nasednete. Za jízdy vozíkem se snažte sestřelovat výbušné mrchy, které lezou po stropě, jinak vám skočí do vozíku a explodují. KONTROLNÍ BOD – Dál budete muset opět po svých. Stiskněte tlačítko dveří a vejděte do malé místnosti, kde vlevo skrz mříže uvidíte zbytek svého týmu. Projděte dalšími dveřmi do strojovny a a na jejím druhém konci projděte dalšími dvěma dveřmi. Počkejte až vám přijedou výtahové plošiny a poté zničte rakeťáky. Nastupte na plošinu a počkejte až s vámi sjede dolů.

Nejtemněji před úsvitem

Jděte po skalní stezce směrem dolů a brzy dorazíte na rozcestí. Pokud se dáte vpravo, můžete sebrat známku, pokud půjdete rovně, tak dole vpravo za rohem je odstřelovačka. Jinak pokračujte směrem vlevo dolů až k místu, kde uklouznete a sjedete vodním korytem dolů. KONTROLNÍ BOD – Jděte směrem ke schodům a vpravo od nivh seberte známku. Nad schody za dveřmi je nějaká munice a granáty.

Pokračujte dál v cestě směrem dolů. KONTROLNÍ BOD – V místě, kde vás přepadne rakeťák se dejte vlevo kolem mrtvoly. KONTROLNÍ BOD – Po chvíli se zřítíte dolů. Pobijte výbušné mrchy a pokračujte v cestě dál. KONTROLNÍ BOD – Nyní si můžete vybrat, zda půjdete pravou či levou cestou. Levá se mi zdá o trochu lehčí, ale jinak je to úplně jedno, protože obě cesty vedou souběžně a po chvíli se opět sbíhají. KONTROLNÍ BOD – Po chvíli se dostanete na rozcestí. Vpravo je jen nějaká munice a granáty. Pokračujte do chodby vlevo a v místě, kde se cesta rozsetupuje v prostranství, jděte vpravo, kde na konci skalní stezky seberte známku. Jděte stále vpřed až dorazíte k místu, kde skalní kry plavou v lávě.

Rozzlobený titán

Sejděte dolů a před vámi se objeví Mrtvolák. Je velice snadné ho zabít. Dole na břiše má citlivé místo, na které střílejte. Vždy když otevře tlamu a zařve, střelte mu do ní a poté tento postup opakujte. Až couvne na plošinu, která je se skálou spojená dole velkými kovovými úchyty, tak oba úchyty přestřelte a poté budete v animaci svědky konce Mrtvoláka. Během souboje si dávejte pozor na výbušné mrchy, které na vás občas budou útočit. Pokračujte po cestě směrem vpravo až k místu, kde se cesta rozestupuje v podlouhlé prostranství.

Špička ledovce

Vstupte na stezku mezi lávou a brzy přijdete na rozcestí. Dejte se vpravo, kde u mrtvoly seberte novou zbraň – torzní luk. Vraťte se zpět na rozcestí a vyjděte po cestě nahoru. V dálce před vámi je čerpací stanice. Tady na vás zaútočí noví velice nebezpeční nepřátelé – Strážci. Strážci rovněž používají torzní luky a střílejí zatraceně přesně. Jakmile vás zasáhnou do jakékoli části těla, znamená to automaticky vaši smrt (pokud nehrajete na lehkou obtížnost). Jděte vlevo a schovejte se u schodů vedoucím ke stanici. Jakmile uvidíte, že se nahoře míhají nepřátelé, naházejte tam granáty. Je dost pravděpodobné, že přeživší nepřátelé začnou sbíhat ze schodů k vám.

Opusťte svoji pozici a schovejte se za kulatou stavbu a odtud nepřátele ostřelujte – nejlépe rovněž torzním lukem. Dávejte pozor, ať vám nepřátelé nevpadnou do zad, protože čerpací stanice má o kousek dál ještě jeden vstup. Postupujte pomalu a obezřetně do čerpací stanice a nenechte si nepřátele přiblížit k tělu. Jakmile se vám tuto nelehkou situaci podaří zvládnout, posbírejte od padlých nepřátel munici do torzního luku a poté jděte pod schody, kde je tlačítko výtahu. Stiskněte jej a poté se spustí velice dlouhá animace.

Kapitola 4 – Dlouhá cesta domů

Táborový mlýnek

Vyčistěte celé prostranství od nepřátel. Pozor na dva rakeťáky, kteří vám vpadnou do zad. Přímo před vámi je na zemi odstřelovačka, vpravo u vchodu velké budovy je známka a v chodbě domu na konci prostranství vlevo je raketomet. Jakmile tuto situaci vyřešíte, spustí se krátká animace a vy dostanete na výběr ze dvou cest. KONTROLNÍ BOD.

  1. Levá cesta (je méně náročná) – Vyběhněte po schodech nahoru. V okolních místnostech se motá Strážce. Lze ho snadno dostat řetězovým bajonetem tak, že vběhnete do chodby vlevo za stěnou a překvapíte ho. Jděte směrem vlevo a vpravo uvidíte na nádvoří obří saranče. Seberte Kladivo úsvitu (je jich tu v okolí hned několik) a zničte obří saranče. Poté pomozte kolegům dole zlikvidovat zbytek nepřátel. Následně jděte na konec chodby, dejte se vpravo a otočte kolem. Pokračujte do chodby vlevo a v místnosti – KONTROLNÍ BOD – zajděte do další chodby vlevo. Vyjdete v 1. patře pobořeného domu. Jděte směrem vlevo, sejděte po schodišti dolů (v místnosti v mezipatře si můžete doplnit granáty) a zajděte do domu na druhé straně ulice. Jděte směrem vlevo a vyjděte opět na ulici. Pomocí granátu zlikvidujte obsluhu kulometu, přeskočte přes zátaras a zde se opět setkáte se zbytkem vašeho týmu.
  2. Pravá cesta (je obtížnější) – Jděte vpřed a po eliminaci všech nepřátel jděte do zadní části nádvoří a dejte se vlevo. Tady seberte Kladivo úsvitu, které se povaluje nedaleko u mrtvoly. Zabijte s ním obří saranče a poté zamiřte Kladivem do nové díry, která se otevřela. Tím ji uzavřete a zničíte nepřátele, kteří vylézají. Kladiva se co nejdřív zbavte, protože ho už nyní potřebovat nebudete. Projděte dveřmi na druhém konci a jděte chodbou do malé místnosti. KONTROLNÍ BOD – Pokračujte další chodbou a vyjděte na ulici. Vpravo zajděte do budovy a octnete se v přednáškovém sále. Jděte vlevo nahoru, přejděte přes most a zajděte do další budovy. Jděte ke schodišti, sejděte po schodech dolů, poté jděte vpravo a vlevo a octnete se na ulici, kde se setkáte se zbytkem týmu.

Střlete do propanových lahví vlevo u auta. Výbuch vám uvolní cestu dál.

Špatné a teď ještě horší

Jděte vpřed na křižovatku a vpravo u vraku auta seberte známku. Jděte vlevo skrz kolonádu a na konci zahněte vlevo ke dveřím. Zkuste do nich kopnout, avšak neotevřou se. KONTROLNÍ BOD – Nyní budete čelit velkému útoku sarančat a mrch, kteří přibíhají od kolonády. Jakmile je všechny postřílíte, vlevo od vás se provalí zeď a z díry vyjdou 2 rakeťáci. Poté jděte do nyní již zpřístupněných dveří. Jděte do druhé místnosti a pokračujte směrem vlevo ke schodišti, po kterém vyjděte nahoru. KONTROLNÍ BOD – Přejděte do další místnosti, kde se dejte vlevo a na konci sejděte po schodech dolů. Pod schody u mrtvoly seberte Kladivo úsvitu, protože ho budete za chvíli potřebovat.

Můžete si ho klidně vyměnit za modrou útočnou pušku, protože na začátku Přetěžování si ji budete moci opět sebrat. Jděte vlevo na konec sálu a ukáže se vám berserk, kterého musíte zničit. Zajděte do chodby, ze které vyběhl, projděte jí a vyjděte v dalším sálu. Musíte berserka dostat do středu místnosti a sami též stát přibližně ve středu, abyste vy i berserk měli nad hlavou nebe. Až berserka zabijete, jděte na konec místnosti, kde otočte kolem, čímž uhasíte oheň. Poté projděte dírou ve zdi a vlevo vykopněte dveře.

Přetěžování

Kladiva úsvitu se brzy zbavte, avšak pokud vám v horní části obrazovky ještě ubíhá časový limit, tak do jeho uplynutí bude ještě Kladivo úsvitu funkční. Vpravo u zablokovaných dveří můžete sebrat útočnou pušku. Jděte vlevo do chodby a projděte na další velké prostranství, kde je nepřátelský kulomet. Přebíhejte směrem vpravo a ukryjte se za stožárem, abyste měli stožár za zády a kulomet vás nemohl zranit. Do díry vpravo hoďte granát. Poté přeběhněte vpravo, abyste se kulometu dostali do boku a zlikvidujte obsluhu dalším granátem. Chopte se kulometu a střílejte na sarančata, která vylézají na druhé straně prostranství. Mezi nimi je i jeden Strážce, takže si můžete sebrat torzní luk.

Jděte vlevo a přeskočte lavičku do chodby. Projděte na další prostranství. KONTROLNÍ BOD – Tady dávejte pozor na Strážce na střeše. Vejděte do chodby na druhé straně. KONTROLNÍ BOD – Jděte vpravo a vykopněte dřevěné dveře po pravé straně. Vyjděte na prostranství s velkou budovou. Jděte vlevo a zahněte vpravo za budovu. KONTROLNÍ BOD – Jděte do úzké uličky vlevo a vyčistěte ji od nepřátel. Na rozcestí se dejte vpravo a poté zahněte vlevo. Na dalším rozcestí když se podíváte vpravo, uvidíte dřevěnou skříň, za níž je schován torzní luk. Jinak se vydejte vlevo, zahněte hned zase vpravo a projděte otevřenou brankou.

Blízko domova

Vyčistěte celé prostranství od nepřátel a sejděte vlevo po schodech. Vlevo můžete prozkoumat místnost za dveřmi. Jděte vlevo, vejděte do zahrady a projděte ji. KONTROLNÍ BOD – Vpravo za rohem u mrtvoly je torzní luk. Právě pomocí této zbraně zničte obsluhu kulometu (další kulomet je pod mostem). Jakmile pozabíjíte všechna sarančata, otevře se vlevo na konci branka a vyběhne z ní Strážce. Po jeho zabití pokračujte skrz tuto branku a brzy dojdete k další zavřené, kterou vykopněte.

Imaginární místo

Jděte vpřed a vlevo vystoupejte po dlouhém schodišti až úplně nahoru, kde vejděte do dvora. KONTROLNÍ BOD – Jděte k domu, otevřte dveře a jděte ke schodišti. Vlevo se otevře díra, tak do ní rychle hoďte granát. Vyjděte po schodech nahoru a pozabíjejte tu pár sarančat. Vraťte se dolů pod schody, kde vlevo ze dveří vyrazí další saranče. Vstupte do vyražených dveří, projděte chodbou a u prvních dveří vpravo zůstaňte v krytu. Tady je nanejvýš vhodné použití granátů proti nepřátelům (pár jich je v malé místnosti naproti). Vejděte do místnosti a vlevo zajděte do chodby.

Na konci chodby vpravo vejděte do knihovny, kde rozstřílejte psací stůl (je pod ním známka). Jděte vlevo a vlevo zajděte do malé místnosti. Otočte kolem, čímž si otevřete mříž. Sejděte po schodech dolů (v jednom z mezipater můžete rozstřílet prkna – v malé místnůstce jsou granáty). Dole je jedno, jestli se dáte vlevo nebo vpravo, cesta vás nakonec stejně dovede na konec vinného sklepa.

Zakopán

Kopněte do police nejvíce vlevo a ukážou se vám dveře do laboratoře. Zkuste je otevřít, avšak nepůjde to. Bude to tudíž muset udělat robot a vy budete čelit útoku nepřátel ze směru, ze kterého jste přišli. Až robot dveře otevře, nepřátelé přestanou nabíhat a vy vejděte do laboratoře, načež se spustí animace. KONTROLNÍ BOD – Vracejte se stejnou cestou zpět a v jedné z postranních místností můžete sebrat odstřelovačku. Vyjděte po schodech nahoru a vracejte se chodbou do vstupní haly domu. Vyjděte po schodech nahoru a jděte vpravo, kde je zbytek vašeho týmu. KONTROLNÍ BOD – Jděte do místnosti vlevo k díře a střílejte po nepřátelích na dvoře. Snažte se nepustit ke dveřím domu rakeťáka, jinak dveře odpálí a nepřátelé vám tak vniknou do domu a vpadnou vám dozad. Pokud se stane, že se do domu přesto dostanou, zůstaňte na místě a nechte vašeho kolegu, ať se do nich pustí.

Dál si hlídejte dvůr. Pokud se na něm dlouho neobjeví noví nepřátelé, běžte pomoci kolegovi ke schodům. Poté se zase vraťte na původní místo a celé toto opakujte dokud se vám nezobrazí nový úkol, že máte bránit zadní část domu. Poté se tedy vraťte ke schodišti, sejděte dolů a jděte do nově zpřístupněných dveří vlevo pod schody. Projděte přes několik místností dozadu. KONTROLNÍ BOD – Vyjděte po schodech nahoru a na konci chodby vyražte dveře. Vlevo se postavte k oknu a granátem uzavřete díru dole ve dvoře. Poté střelte do propanové láhve u vrat na druhé straně.

Až pozabíjíte všechny nepřátele na vnitřním dvoře, vraťte se zpět ke schodišti, sejděte dolů a projděte dveřmi vpravo ven na dvůr. Jděte nově zpřístupněnými dveřmi a vyjdete na prostrantví před domem. Zlikvidujte oba rakeťáky, a jakmile vám začne ubíhat časový limit, běžte rychle směrem ven ze dvora ke schodišti, po kterém jste původně přišli. Poté se již jen spustí animace, ve které odjedete transportérem.

Kapitola 5 – Zoufalství

Slepá ulička

Jděte vpravo do domku, kde je ovládání mostu. Vyjděte ven a zlikvidujte všechny nepřátele. Poté jděte směrem vpřed a vpravo na konci zajděte do domu. Jděte vpravo a v místnosti s porušenou podlahou jděte vlevo a poté ještě jednou vlevo. Sejděte po schodech dolů – KONTROLNÍ BOD – a poté pokračujte rovně přes tržiště. Za tržištěm se dejte ulicí vpravo. KONTROLNÍ BOD – Vpravo vejděte do domu a pokračujte do druhých dveří vlevo. Za zavřenými dveřmi vpravo je nějaká munice, jinak ale jděte do dveří vlevo na konci a projděte chodbou ven.

Jděte ke kontejnerům a přeskočte zídku. KONTROLNÍ BOD – Otevřte tmavé dveře v domě před vámi a projděte chodbou na prostranství, kde se začnou líhnout sarančata. Jděte do otevřených dveří vlevo a vyběhněte po schodech nahoru. Zabijte obsluhu kulometu, sami se chopte kulometu a postřílejte všechny dole. Poté seběhněte dolů a jděte na druhý konec prostranství, kde prolezte širokým oknem. KONTROLNÍ BOD – Otevřte dveře na konci místnosti. Pokud chcete, tak vlevo u vzdáleného stromu je odstřelovačka a vpravo je torzní luk. Pozabíjejte nepřátele v okolí kulometu a pak se kulometu sami chopte a zlikvidujte zbytek. Jděte do domu, ze kterého vyšli rakeťáci a rozražte dveře vpravo.

Komedie chyb

Jděte vpřed ulicí a u vraků aut zahněte vlevo do zahrady. KONTROLNÍ BOD – Vpravo a vlevo vzadu se otevřou sarančí díry, tak je urychleně zavřete bolo-granáty. KONTROLNÍ BOD – Projděte mezi boudami, na konci přeskočte zátaras a vlevo další. Jděte vpravo ke kolu, kterým otočte, čímž uhasíte oheň šlehající z trubky. Jděte vlevo až na konec a vpravo vyjděte ven. KONTROLNÍ BOD – Vlevo za brankou můžete nabrat nějakou munici a známku. Projděte zahradou a na druhém konci vyjděte po schodech nahoru. Projděte krátkou chodbou a jděte vpravo. Nyní musíte z okna krýt Jacka. Uzavřete díru vlevo a zlikvidujte zbytek nepřátel (proti obřímu monstru zatím nic nezmůžete). KONTROLNÍ BOD – Jděte vlevo do chodby. Tady se vaše cesta rozděluje.

  1. Balkóny v divadle (je o něco lehčí) – Zabijte Strážce a poté jděte k poslednímu balkónu vpravo. Vlevo nad Plivačem je plošina, která je přidržována čtyřmi rameny. Přestřelte dole úchyty všech čtyřech ramen, čímž způsobíte pád plošiny na Plivače. Pomocí luku či odstřelovačky zlikvidujte nepřátele v balkónech naproti a také dole v sálu. Poté projděte nově otevřenými dveřmi dál a dejte se vpravo na lávky. Jděte po levé lávce a na zdi použijte kolo, čímž se přitáhnete vpravo.
  2. Hlavní hala (je nebezpečnější) – Přestřelte úchyty dřevěné desky na druhé straně sálu nahoře, čímž zneškodníte plivače. Poté běžte vlevo a dostaňte se do boku spodnímu kulometu. Zneškodněte obsluhu spodního kulometu a poté ještě hoďte granát k hornímu kulometu. Nyní můžete se chopit kulometu, avšak záleží na obtížnosti, na jakou hrajete, zda to takto zvládnete. Běžte na druhou stranu haly, vlevo sejděte po schodech, projděte podlouhlou místností a v další místnosti zahněte vlevo.

Nakupování

Vyjděte nahoru a dejte se vlevo přes patro podzemní garáže. Zajděte do osvětleného vchodu. Pokud sejdete po schodech dolů, najdete známku. Poté vyjděte po schodech úplně nahoru a otevřte dveře. Postupujte směrem vlevo přes most a na druhé straně vlevo zajděte do dalšího domu. Sejděte po schodech dolů a jděte vlevo ke kulometu. Zneškodněte Plivače tím, že střelíte do vraku auta. KONTROLNÍ BOD – Jděte vpravo k autům a poté pokračujte směrem dolů. Pobijte všechny nepřátele, zajděte do vchodu vpravo na konci a sejděte po schodech dolů. KONTROLNÍ BOD – Probijte se místností a poté vejděte vpravo do další menší místnosti. Jděte vpravo, kde zeď probourá rakeťák zeď. Po jeho zabití projděte dírou, kterou předtím udělal.

Mocnosti

Vyjděte dveřmi vlevo na konci. Zničte obsluhu kulometu vlevo a pokračujte do vchodu za kulometem. KONTROLNÍ BOD – Postupujte úzkým průchodem, na jehož konci jsou 2 rakeťáci. Projděte vlevo vraty. Tady pokud si chcete sebrat náboje do torzního luku, budete muset nejprve zabít Strážce a hned si je sebrat, protože po skončení boje se hned spustí animace a přesouváte se dál. KONTROLNÍ BOD – Vyjděte nahoru po schodech a vlevo opět sejděte. Projděte na konec dlouhé chodby. KONTROLNÍ BOD – Vyběhněte po schodech nahoru a tady budete zdola napadeni. Používejte granáty a pozor na rakeťáka vlevo nahoře na lávce. Sejděte dolů a pod schody otočte ventilem. Když půjdete vpravo přes zátaras, můžete se dostat do tajné místnosti se spoustou munice, ve které je však také jeden Strážce. Nyní jděte ještě dál do sálu a po pravé straně naleznete ještě jeden ventil, kterým je třeba pohnout. Nyní se vraťte ke schodištím a tentokrát sejděte po levém dolů. Vlevo přeskočte zátaras a projděte nově zpřístupněnými dveřmi. Za nimi se dejte ostře vlevo a pohněte dalším ventilem.

Jurské proporce

Vyjděte na prostranství, kde je Brumak. Úplně vpředu za jedním ze zátarasů je známka. Není vůbec těžké Brumaka zničit. Musíte nejprve zničit jeho zbraně, které má na rukou. Poté palte do řidiče na hlavě a pak již jen sledujte animaci.

Zvláštní dodávka

Pokud nemáte u sebe nějaké granáty, tak si je urychleně sežeňte, protože za chvíli se kolem vás začnou otevírat díry. Nejprve vlevo ve výklenku, poté na druhé straně prostranství a nakonec vpravo vzadu. Až prostranství vyčistíte od nepřátel, jděte směrem k železničnímu vagónu a přejděte přes něj na vedlejší nástupiště.

Havarovaný vlak

  • Pokud u sebe nemáte torzní luk, tak si ho určitě seberte a neustále si do něj doplňujte munici. V závěrečném souboji se vám bude velice hodit.

Probijte se až dopředu ke dveřím. KONTROLNÍ BOD – Zkuste dveře otevřít, ale nepůjde to. Místo toho na vás začne útočit berserk. Jděte směrem zpět, jak jste přišli a všiměte si u jednoho vagónu zeleného tlačítka. Musíte berserka nalákat na vagón za tlačítkem a poté tlačitko stisknout, čímž vagón odpojíte i s berserkem. Poté se vraťte zpět dopředu a nyní již budete moci dveřmi normálně projít. KONTROLNÍ BOD – Hned za rohem vlevo je známka. Postupujte dál a vystřílejte další 2 vagóny. Ve třetím vagónu po pravé straně je známka. Stisknutím tlačítka otevřte dveře. KONTROLNÍ BOD – Jděte vlevo k žebříku, vedle kterého můžete sebrat torzní luk. Vylezte po žebříku nahoru a vlevo je další torzní luk. Jděte ke kulometům a střílejte na útočící plenitele. Podle potřeby přebíhejte od jednoho kulometu ke druhému. Až je všechny zničíte, vraťte se k žebříku, slezte dolů a postupte do dalšího vagónu. Přeskočte přes zábrany a v dalším vagónu otevřte dveře. Dostaňte se k vagónu s kontejnery napravo a stisknutím tlačítka je uvolněte. Můžete zajít do vchodu vlevo, kde za dveřmi je strážce s lukem a vzadu je bedna s municí. Jinak ale pokračujte přes místo, kde byly předtím kontejnery, a přejděte do vedlejšího vagónu. KONTROLNÍ BOD – Vystřílejte všechny mrchy – KONTROLNÍ BOD – a pokračujte do dalšíhi vagónu. Začne vám ubíhat časový limit. Dostaňte se na konec vagónu a počkejte až váš kolega odblokuje dveře. Vpravo od vás je další vchod a vzadu granáty. Otevřte dveře a vstupte na další vagón, kde stisknutím tlačítka opět shoďte kontejnery. Jděte na konec vagónu a zajděte do vchodu vlevo, kde vzadu za dveřmi seberte známku. Pokračujte do následujícího vagónu.

Bílý kůň

  • Dalším možným způsobem boje s RAAMem je šetřit si až do této chvíle raketomet a využít kombinaci raketomet-torzní luk.
  • Výdrž RAAMa je závislá na tom, jakou obtížnost hrajete. Na lehkou obtížnost ho dostanete snadno, na střední se pořádně zapotíte a na těžkou – to jsem nezkoušel a raději to nezkoušejte ani vy.

Nyní vás čeká poslední a nejtěžší boj a je tedy třeba dobře si rozvážit jaké si zbraně si vzít. Je zde spousta munice, vpravo u stěny je také torzní luk. Nejlepší kombinace je torzní luk, odstřelovačka nebo útočná puška a samozřejmě maximum granátů. Mně Stiskněte tlačítko dveří a projděte ven. Tady na vás čeká RAAM, kterého musíte zabít. Pokud je obklopen krylly, je zranitelný pouze výbušnou municí. Klasickými střelnými zbraněmi je zranitelný jen tehdy, když nemá kolem sebe krylly. Jakmile ho zasáhnete torzním lukem nebo granátem, kryllové na chvíli odletí a vy si přehoďte na odstřelovačku nebo útočnou pušku a střílejte mu do hlavy. Musíte být však rychlí, protože se kryllové během chvíle vrátí. Vždy si nezapomeňte útočnou pušku či odstřelovačku nejprve dobít, abyste pak mohli pohotově střílet. Použít kulomet, který je uprostřed vagónu, se mi příliš neosvědčilo. Jakmile vejdete na vagón, schovejte se hned za první překážku. Odtud do něj palte výše uvedeným způsobem. Pokud je od vás příliš daleko, tak vás kryllové, které na vás bude posílat, nezraní (pokud budete skrčeni za překážkou). Jakmile se k vám však přiblíží, může vás zranit i takto. Snažte se tedy být od něho co nejdál. Pokud se tedy skrčíte za první překážku, počkejte až přijde blíž a začne tuto překážku obcházet. Obejděte překážku z druhé strany a utíkejte co nejvíc dopředu za dělo, kde si můžete doplnit munici. Odtud se do něj snažte dál pálit. Pokud na vás pošle krylly, přitiskněte se ze zadní strany k rampě, na které je dělo. Navíc tady někdy docela nepříjemně útočí plenitelé a na ty je dobré si také dávat pozor. Někdy tady dochází k jistému bugu – že RAAM zůstane nehnutě stát na okraji vagónu a je nečinný. Pokud se vám toto stane, je jeho zabití velice snadnou záležitostí (pokud vám tedy zbývá dost munice).

nenalezeno

Komentáře

Nahoru