Francouzská Polynésie právě odhalila plány na vybudování prvního plovoucího města

Jestliže budou hladiny oceánů i nadále stoupat současným tempem, Francouzská Polynésie by mohla přijít až o dvě třetiny svého území. Z tohoto důvodu tamní vláda rozhodla, že je čas navrhnout projekt na skutečné plovoucí město, kam by přesunula své občany.

Tento týden vláda Francouzské Polynésie podepsala dohodu s návrhářskou společností o navržení prvního plovoucího města, které se bude nacházet v jižním Pacifiku. Jeho stavba by měla začít v roce 2019.

Společnost Seasteading Institute, která v posledních pěti letech vyvíjí koncepty pro plovoucí města, má za úkol zrealizovat jeden ze svých futuristických projektů právě ve vodách Francouzské Polynésie.

„Vláda Francouzské Polynésie oficiálně podepsala s firmou Seasteading Institute dohodu o vybudování ostrovního projektu zvaného Floating Island Project,“ oznámila firma v pondělí 16. ledna 2017. „Projekt má řešit stoupající hladinu moří, jakož i podpořit technologický a ekonomický růst.“

Podle podepsané dohody mají být plány dokončené v tomto roce. Pokud budou plány schválené do konce roku 2018, potom by mohla být v roce 2019 zahájena výstavba tohoto plovoucího města. Francouzská Polynésie je relativně klidná a mělké vody jsou ideálním místem pro výstavbu plovoucího ostrovu. Takový ostrůvek nejprve ubytuje desítky lidí, a pokud se osvědčí, vybuduje se plovoucí město se stovkami až tisíci obyvateli.

Nicméně plán je i hodně kritizován. Zatímco společnost Seasteading Institute trvá na tom, že plovoucí město by mělo být udržitelé, někteří místní obyvatelé se obávají, že by to nemuselo fungovat tak, jak společnost slibuje. Ale negativní reakce na projekt se daly očekávat.

Budeme muset počkat a uvidíme, zda v následujících měsících půjde vše podle plánu.

Zdroj: Science Alert

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru