Francie zakazuje používání plastového nádobí, talířů a pohárů

Francie se snaží zajistit ekologické vědomí, a tak se stala první ekologickou zemí s novým zákonem zakazujícím používání plastových příborů, kelímků, talířů a plastikových sáčků. Zákon, který nedávno vstoupil v platnost, navrhla strana „Europe Ecologie-Greens“ jako součást energetického přechodu k zelenému růstu.

Zákon se zaměřuje na zvýšení energetických úspor, které by jinak byly použity k výrobě umělých hmot. Nicméně mít tento luxus stojí státy miliardy dolarů. Plastové nádoby jsou velkým problémem, a to zejména po velkých akcích, festivalech, koncertech, a dokonce i po rodinných oslavách.

plastic-bottles-115069_1280

Zdroj: Pixabay

Podle zákona, společnosti používající plastové obaly na potraviny a další plastové produkty (talíře, příbory, kelímky) mají čas do roku 2020, kdy budou muset dokázat, že jejich výrobky jsou vyráběné ekologicky a z biologických materiálů šetrných k životnímu prostředí, které se dají kompostovat.

Některé firmy, jako je například Pack2Go, s tímto zákonem nesouhlasí, neboť je údajně v rozporu s pravidly pro volný pohyb zboží. A podle nich neexistuje žádný důkaz, zda jsou bio produkty výhodnější či nikoliv.

plastic-bottle-1184735_1280

Zdroj: Pixabay

Eamonn Bates, evropský generální tajemník bruselské společnosti Pack2Go, dodal, že bude proti tomuto zákonu bojovat.

„Vyzýváme Evropskou komisi, aby udělala správnou věc a podnikla právní kroky proti Francii za porušení evropského práva. Pokud tak neučiní, učiníme tak my. Spotřebitelé budou zákon chápat tak, že je v pořádku zahodit obaly v přírodě, protože jsou snadno biologicky rozložitelné. To je nesmysl,“ dodal Eamonn Bates.

Vláda očekávala i negativní reakce. Ale existuje spousta výhod, které tento zákon přináší. Za prvé, některé složky v plastu mají vliv na hormony a lidské tělo absorbuje některé chemické látky z plastu, což má špatný vliv na zdraví. Více než 50 % plastových výrobků se použije jen jednou, a potom se vyhodí.

Recyklace plastů je jedna věc, ale druhá věc jsou základní znalosti o plastech a ostatních materiálech. Většina plastových lahví a tašek je vyrobena z nerecyklovatelných druhů plastů, což způsobuje další problémy v třídění. Když jsou spalovány, zvyšuje se emise uhlíku a v případě, že jsou umístěny na skládce, vzniká úložiště uhlíku. Dokonce rozložitelné plasty jsou příčinou emisí metanu. A snad je tedy tento zákon krok k lepšímu.

Zdroj: Interesting Engineering

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru