Dnes vyšlo 15 článků

Francie jako první na světě otevírá solární silnici

Francouzský ministr životního prostředí Ségolène Royal otevřel jako první na světě solární silnici, přičemž jeden kilometr této silnice je pokrytý 2 880 solárními panely. Vozovka v obci Tourouvre-au-Perche je navržena tak, aby produkovala dostatečné množství energie pro pouliční osvětlení.

Výstavba solární silnice vyšla na 5,2 milionu dolarů. Solární panely jsou pokryté pryskyřicí a pěti vrstvami křemíku, čímž je zajištěna odolnost proti poškození. Očekává se, že solární vozovka bude ročně produkovat 280 megawatthodin, kdy denní produkce je závislá na počasí. A zároveň se očekává, že každý den by mělo být produkováno 767 kilowatthodin energie.

france-wattway

Zdroj: Inhabitat

„Stále jsme v experimentální fázi. Vybudování zkušební silnice tohoto rozsahu je skutečná příležitost pro inovace. Tato studie nám umožnila vylepšit proces instalací fotovoltaických panelů, stejně jako proces výroby,“ uvedl Jean-Charles Broizat, CEO společnosti Wattway, která silnici vybudovala.

Nicméně ne každý je ze solárních panelů na silnici nadšený. Někteří lidé si totiž myslí, že vláda za to utratila příliš mnoho peněz.

„Je to bezesporu technický pokrok, ale v zájmu rozvoje obnovitelných zdrojů existují i jiné priority,“ dodává viceprezident společnosti Network for Energetic Transition Marc Jedliczka.

france-solar-road-1-1020x395

Zdroj: Inhabitat

Francie chce pokrýt 1 000 kilometrů vozovky solárními panely.

Zdroj: Inhabitat

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru