Dnes vyšlo 15 článků

Foxconn, dodavatel společnosti Apple, nahradí svých 60 tisíc zaměstnanců roboty

Dodavatel společnosti Apple automatizuje své výrobní podniky, přičemž jako důvod uvádí, že zaměstnanci se mohou uplatnit na pozicích s vyšší přidanou hodnotou, například v oblasti vývoje a výzkumu. Společnost Foxconn Technology Group nahradí v jednom ze svých závodů v Číně 60 tisíc lidských pracovníků roboty.

Dochází k masivnímu snížení počtu zaměstnanců v regionu Kunshan v čínské provincii Jiangsu, kde spousta tchajwanských výrobců postavila své výrobní podniky.

doctor-1193318_1280

Roboti nahrazují lidskou sílu v mnoha továrnách.

Společnost Foxconn Technology Group potvrdila, že automatizuje své výrobní závody po celé Číně, včetně toho v Kunshan, už spoustu let. A tím dává zaměstnancům šanci pracovat na pozicích s vyšší přidanou hodnotou, jako je výzkum a vývoj, řízení procesů či kontrola kvality.

„Začali jsme používat robotické inženýrství a další inovativní výrobní technologie, které budou provádět opakující se úkoly. A tuto práci měli dříve na starosti zaměstnanci,“ řekla společnost Foxconn. „Výroba je technologicky pokročilejší, přičemž automatizace hraje stále důležitější roli v našich činnostech. V následujících letech plánujeme automatizovat více výrobních operací.“

Zhruba 600 firem v regionu Kunshan snižuje počet zaměstnanců a nahrazuje lidskou sílu roboty. Firmy tak chtějí urychlit svůj růst a snížit náklady. V loňském roce 35 tchajwanských společností, včetně společnosti Foxconn, utratilo celkem 4 miliardy juanů (610 milionů dolarů) na vývoj umělé inteligence.

Ačkoliv jsou náklady na vývoj zpočátku vyšší, roboti jsou v dlouhodobém časovém horizontu považovány za lépe předvídatelné a stabilnější v porovnání s lidmi. A to může vést k úspoře nákladů na personál.

Společnost Foxconn byla už v minulosti kritizována za nevhodné pracovní podmínky, které před několika lety spustily řetězec sebevražd zaměstnanců. Pracovníci si stěžovali na přepracovanost, nedostatek spánku a nevyhovující ohodnocení. Ale společnost se snaží pracovní podmínky zlepšovat.

Trend nahrazování lidí roboty se neomezuje pouze na Čínu. Také v amerických továrnách pracuje celkem 260 tisíc robotů. Například společnost Amazon.com Inc. je jednou z amerických firem, která využívá roboty ke třídění položek ve svých centrech. A také američtí výrobci automobilů využívají roboty pro sestavování vozidel už dlouhá léta.

Roboti mají představovat levnou pracovní sílu na méně sofistikovaných pracovních místech, například při montáži výrobku. Vývojáři se zaměřují také na to, aby roboti dokázali vystupovat také na sofistikovanější a sociálních pozicích, například v zákaznickém servisu.

Zdroj / Foto: MarketWatch

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru