Foto: Ty nejhezčí poklopy od kanálů jsou v Japonsku

Japonsko je země plná úžasného, exotického umění. Některé se nachází v muzeích a galeriích, zatímco jiné jsou přímo pod našima nohama. Mluvíme samozřejmě o podivné japonské úchylce, co se týče poklopů. Kdekoliv lze najít stylizované poklopy, jeden krásnější než druhý.

Fotograf S. Morita posledních pár let cestuje po Japonsku a snaží se je zmapovat. Jak to vlastně vzniklo? Existuje několik možností. Pravděpodobně za tím stojí jeden vysoce postavený japonský úředník na ministerstvu stavebnictví, kterého napadlo umožnit obcím navrhovat vlastní kanálové poklopy.

japanese-manhole-covers-1Jeho cílem bylo bylo zvýšit povědomí o nákladních kanalizačních projektech. A mělo to úspěch, díky tomu si lidé uvědomili, jak jsou kanalizace důležité. Navíc zde vznikla i přirozená soutěživost – kdo bude mít lepší kanály. Podle japonské asociace poklopů (ano, něco takového vážně existuje) v současné době existuje více než 6 tisíc uměleckých poklopů.

Motivy těchto kanálů jsou skutečně různorodé. Nejčastěji se zde ale objevuje příroda – stromy, krajiny, květinové vzory a ptáci. Tedy všechno to, co může vyzdvihnout danou oblast. Že bychom u nás zavedli taky něco takového? Jak by se vám to líbilo?

japanese-manhole-covers-2

japanese-manhole-covers-4

japanese-manhole-covers-5

japanese-manhole-covers-6

japanese-manhole-covers-7

japanese-manhole-covers-8

japanese-manhole-covers-9

japanese-manhole-covers-10

japanese-manhole-covers-11

japanese-manhole-covers-12

japanese-manhole-covers-13

japanese-manhole-covers-14

japanese-manhole-covers-15

japanese-manhole-covers-16

japanese-manhole-covers-17

japanese-manhole-covers-18

japanese-manhole-covers-20zdroj: Flickr, thisiscolossal

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru