Fortnite vs. Google v epickém soudním souboji o budoucnost digitálních trhů

Spor mezi technologickými giganty Apple a Google a herním studiem Epic Games o poplatky za transakce v oficiálních obchodech App Store a Google Play vstoupil do další fáze, když kalifornská porota vynesla verdikt ve prospěch tvůrců populární hry Fortnite. Tato soudní bitva má kořeny až v roce 2020 a týká se poplatků, které Apple a Google účtují vývojářům za transakce provedené v jejich obchodech. Oba giganti si z těchto transakcí účtují provize až ve výši 30 procent.
Konflikt se začal zhoršovat, když vedení Epic Games rozhodlo v srpnu 2020 nabídnout hráčům alternativní platební metodu ve hře Fortnite. Tato metoda umožňovala hráčům nakupovat virtuální měnu V-Bucks, kterou lze využít k nákupu oblečení, tanečků a dalšího vybavení, o 20 procent levněji. Okamžitě na to reagovali Apple a Google, a to stažením hry Fortnite ze svých obchodů App Store a Google Play.
Epic Games bylo na tuto reakci připraveno a podalo žalobu obviněním obou společností z toho, že zneužívají své dominantní postavení na mobilním trhu a mají na něm monopol. Spor byl rozsáhlý a týkal se nejen poplatků, ale i otázky monopolu a hospodářské soutěže.
Nejnovější verdikt kalifornského soudu se vztahuje pouze na spor s Googlem, a porota rozhodla ve prospěch Epic Games ve všech bodech. Podle rozhodnutí poroty drží Google skutečně monopol na trhu distribuce aplikací pro systém Android a také v oblasti platebních služeb. Současně porota konstatovala, že jednání Googlu porušuje pravidla hospodářské soutěže a způsobilo finanční škodu Epic Games.
Tim Sweeney, šéf společnosti Epic Games, na Twitteru sdílel své nadšení z vítězství nad Googlem a označil to za „vítězství nad Googlem“. Ovšem Google zatím oficiálně nereagoval na tuto soudní prohru.
Verdikt poroty je značně překvapivý, zejména proto, že na Androidu lze Fortnite stáhnout i z alternativních obchodů, což činí stažení hry z nabídky Google Play méně problematičtější. V případě iPhonů a iPadů je nainstalování hry mimo App Store složitější a vyžaduje provádění jailbreaku, který však může zrušit záruku na zařízení.
Celá soudní bitva je důležitým prvkem v diskusi o tom, jak by měly velké technologické společnosti regulovat a kontrolovat digitální trhy a zda jsou schopny nebo ochotny dovolit vývojářům a uživatelům větší volnost. Soudní spor s Applu je stále v procesu a projednává se u nejvyššího soudu.
Zdroj foto: www.pexels.com
Komentáře