Folding@Home: váš počítač může pomoci zastavit COVID-19

Folding@Home: váš počítač může pomoci zastavit COVID-19

Situaci coronaviru nelze brát na lehkou váhu. To, co se zprvu zdálo jako nám vzdálené, se nás začalo velmi dotýkat. Nejsme jedinou zemí, která řeší, jak se s pandemií vypořádat. Samozřejmě nejlepším řešením by bylo, kdyby se vědcům podařilo vyvinout protilátku, která by šíření viru zastavila a vyléčila by nakažené pacienty. A právě s hledáním proti látky můžete pomoci i vy.

Určitě zdroje hovoří o tom, že coronavirus není biologického původu a je vytvořený uměle. Jen těžko soudit, co je a tom pravdy, když zrovna nejste biochemik. Jediné co nám zbývá věřit vedení státu, vědcům a lékařům. Takový stav jako je nyní v České republice je totální abnormalitou. Z všechno může coronavir, který se z Čínského Wucha-nu rozšířil do celého světa. Je zbytečné zoufat nad nedostatečnými opatřeními, která by v rozšíření zabránila. Coronavir je tady a je třeba jednat.

Z dostupných zdrojů víme, že protilátka na tento zákeřný vir ještě stále neexistuje. Ale i přesto, že nejste biochemik, virolog či vědec, můžete pomoci.

Jak Folding@Home funguje?

V boji proti coronaviru je třeba zabránit viru, aby se uchytil na plicní buňce. Vědci proto potřebují nasimulovat způsoby, jakými se virus na buňce uchytí. Díky tomu vznikl projekt Folding@Home. Projekt je schopen způsoby nasimulovat, ale je k tomu potřeba obrovský výkon. Výkonu však lze docílit napojením domácích PC, třeba zrovna toho vašeho. Základní princip fungování je v podstatě prostý. Vědci mají připravený obrovský balík dat, který „rozporcují“ na menší kousky. Tyto kousky si pak stahují klientské aplikace, nainstalované na počítačích dobrovolníků. Ty data zpracují požadovaným způsobem a výsledky odešlou zpět. Motivací bývá dobrý pocit a případně body do statistik, které uživatelé dostávají podle objemu zpracovaných dat.

Za vývojem programu Folding@Home stojí Stanfordská univerzita. Jeho použití v případě coronaviru však není první. Byl využíván také při dalších chorobách, např. léčba rakoviny, nebo Alzheimerovy, Parkinsonovy a Huntingtonovy choroby. Projekt už funguje 19 let a při svém fungování využívá výkony domácích počítačů. Majitel počítače si libovolně určí, kolik výkonu chce serveru poskytnou během doby, kdy na počítači nepracuje.

Zdroj, foto: foldingathome.org

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru