Flexibilní displeje: skvělý nápad nebo nesmysl?

Flexibilní displeje: skvělý nápad nebo nesmysl?

Už delší dobu se pozornost mnoha lidí upírá k flexibilním displejům. Jejich reálné, momentálně dosažitelné schopnosti již byly prezentovány na letošním veletrhu CES. Jak se očekávalo, tohoto nápadu se chytil především Samsung a ukázal celému světu možnosti takové technologie. Na prezentaci se tyto ohebné displeje zdály úžasné, ale je tomu tak i v praxi?

Flexibilní displej je zatím stále hudbou budoucnosti

Neohebnost aktuálních mobilů je největší nedostatek flexibilních displejů. To je ale velká škoda, protože kvůli tomu nemůže být vytvořena celá řada odolných a ohebných zařízení. Technologie ohebných mobilů toho má totiž ještě spoustu před sebou a bude trvat ještě dlouhou dobu, než bude možné vytvořit například ohebnou baterii nebo procesor. Zklamu tedy ty z vás, co doufali, že si budou moci v dohledné době složit svůj mobilní telefon do velikosti hrací kostky.

Ale již teď je patrné, že tato nová technologie přináší řadu výhod, které oceníme zejména my – běžní uživatelé. Co vše tedy dokáže flexibilní displej?

Tato novinka umožní výrobcům vytvářet velmi tenké rámečky a displeje s unikátními vlastnostmi, které se budou vyznačovat vysokou odolností. Pokud vám tedy takový displej spadne na zem (nebo do něj “omylem” praštíte kladivem), nic se mu nestane. Další výhodou je absence Gorilla Glass (ochranného skla), které přidává displeji na tloušťce i ceně. Je totiž tak pevný, že další ochranné sklo je zbytečné, drahé a přidává na tloušťce.

Zajímavý je také koncept permanentně ohnutého displeje, který využívá smartphone Samsung Youm. Tento chytrý telefon má na jedné ze stran displej ohnutý dolů. Ptáte se, jaké to má využití? Když máte mobil (včetně displeje) zakrytý v pouzdře, je tato část displeje vidět. Můžete si tam tedy přečíst nejrůznější notifikace – například zprávy z Gmailu.

Samsung Youm

Samsung Youm

Ale i flexibilní displeje mají také jednu nevýhodu, která zatím brání v jejich masivním rozšíření po celém světě.

A sice, že v současné době neexistuje natolik odolný a neúnavný flexibilní materiál nebo technologie, která by dokázala uživateli spolehlivě sloužit po dobu alespoň dvou let. V dnešní době se však doba používání mobilních telefonů svými vlastníky zkracuje a tak se může stát, že tu za několik let budeme mít odolné, ohebné a tenké displeje v mobilních telefonech. To proto, že si uživatelé zvyknou na to, že telefon po budou měnit tak často jako vlastní ponožky :-).

Chtěli byste vlastnit smartphone s flexibilním displejem? A kolik byste byli ochotni do něj investovat peněz?

Aktivní mladý student se zálibou v informačních technologiích, operačních systémech, mobilních zařízeních, programování a psaní. Velký fanoušek mobilního operačního systému Android a šťastný majitel několika Androidích zařízení.

Komentáře

Nahoru