Fitness

Co to vlastně fitness je?

Ač by se to na první pohled mohlo zdát, fitness není totéž co kulturistika. A fitness rozhodně není jen o cvičení. Ale velkou roli hraje, stejně jako v bodybuildingu, (fitness) výživa. Ostatně, jak tvrdí profesionální kulturista a trenér Milan Šádek:

„Já bych to spíš upravil tak, že strava je 100 %. A trénink je dalších 100 %. Ono jedno bez druhého je téměř k ničemu. Držte stravu a necvičte a budete sice hubení, ale budete mít ochablé svaly a vypadat divně…

Nebo cvičte a špatně jezte. A ať už hubnutí, nebo nabíraní svalů, tím bude limitováno. A cvičení tedy bude dosti neefektivní…“

Rozdíl mezi fitness a kulturistikou?

Kulturistika je hlavně o pěstování (budování) a udržování svalů (posilování), kdežto fitness je o tom, jak si udržet fyzickou kondici a zdraví. U kulturistiky je důležitá zejména velikost svalů, ostatně proto kulturisti často jí doplňky výživy. Jedná se tedy o individuální silový sport, jehož cílem je rozvíjení pomocí posilovacích cviků jednotlivé svalové skupiny lidského těla.

Ve fitness jde spíše o udržování se v dobré fyzické kondici. Proto je součástí fitness také spousta cardia, běhání, spousta pohybových aktivit. Jedná se spíše o celkový životní styl mající za cíl všeobecnou tělesnou kondici, celkovou zdatnost, zlepšení držení těla, zlepšení konceptu postavy apod. Nejde tedy jen o to vybudovat velké množství svalů (jako v bodybuildingu), ale o to, aby celý svalový tonus působil přirozeně, což se o vrcholových kulturistech říci nedá, jelikož vypadají často jako monstra z kreslených sci-fi seriálů.

I proto se ostatně soutěže v těchto disciplínách tak liší. Kdy u fitness jde hodně o flexibilitu svalů, spousta fitnessáků zařazuje do volných disciplín gymnastické prvky, tanec a mají mnohdy nápaditější choreografii a jsou také pružnější (tím však nikdo nechce říci, že kulturisti nemohou mít stejnou flexibilitu svalů, jen to není pravidlem).

Fitness má tedy dva významy. Jednak se jedná p cvičení ve fitness centrech a s tím spojený životní styl, jednak soutěže ve fitness, které vznikly jako reakce na extrémy v kulturistice (především v ženské kulturistice), a hodnotí se v nich postava a tzv. volná sestava. Dalšími odnožemi je bodyfitness. Bodyfitness je soutěžní kategorie a obdoba fitness, s tím, že závodníkova váha nesmí během soutěže (po navážení) překročit rozdíl výšky závodníka a 1 metru. Tzn. závodník s výškou 180cm by neměl vážit více než 80kg (180cm – 100cm).

Co vám fitness přinese?

Díky pravidelnému a intenzivnímu cvičení se zlepšíte fyzičku a získáte sílu. Jestliže nebudete zapomínat také na protahování svalů, zlepší se také vaše ohebnost a flexibilita svalů. Většina fitness cvičení jako aerobik vám pomůže zlepšit také koordinaci pohybů. A v neposlední řadě budete mít díky své vypracované postavě také vyšší sebevědomí.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru