Firefox pro iOS vstupuje do betatestu

Firefox pro iOS vstupuje do betatestu

Vydání iOSové verze prohlížeče Firefox se nezadržitelně blíží, což není tak těžké odhadnout mimo jíné díky tomu, že Mozilla v posledních dnech ve velkém nabírá betatestery. V nedávno skončivším průzkumu byli zájemci o účast v betatestu dotazováni, jaké zařízení vlastní a zároveň se dočkali upozornění, že na spuštění betaverze budou potřebovat minimálně iOS 8.

Mozilla v minulosti několikrát prohlásila, že Firefox pro iOS vydávat nebude, protože jí Apple neumožnil využití vlastního webového enginu. Vše se nicméně zlomilo v prosinci minulého roku. V Mozille si tehdy nejspíš uvědomili, že již dávno nehrají první housle a rozhodli se pro uživatele iOS připravit prohlížeč firefoxového typu.

Takto vypadal dotazník pro zájemce o vstup do betatestu. Již není dostupný.

Takto vypadal dotazník pro zájemce o vstup do betatestu. Již není dostupný.

Jiná cesta

Apple nikdy příliš neholdoval aplikacím třetích stran. Firefox pro iOS bude z toho důvodu vytvořen pomocí WebKitu a JavaScriptového enginu Nitro. Využití vlastních technologií nebylo Mozille umožněno, o čemž si však již dávno cvrlikali vrabci na střeše. To však nic nemění na tom, že i iOSová verze Firefoxu nabídne celou řadu užívání zpříjemňujících funkcí. Mimo jiných také podporu Firefox účtů či možnost synchronizovat záložky.

Statistika nuda je

Jedním z důvodů, proč se Mozilla najednou tak vehementně snaží prorazit i na iOS, může být i to, že prohlížení internetu pomocí mobilních zařízení se pomalu ale jistě stává dominantním před prohlížením na běžných počítačích. Podle statistik ze serveru StatCounter Firefox na stolních počítačích momentálně využívá 18,27% uživatelů. Internet Explorer používá o něco málo více – 19,85% uživatelů a momentálně nejvyužívanějším prohlížečem na běžných počítačích je Chrome s 52,96%.

Podaří se Firefoxu získat zpět popularitu?

Podaří se Firefoxu získat zpět popularitu?

Na mobilních zařízeních je situace pro Mozillu ještě méně přívětivá. Zde její prohlížeč využívá jen velmi slabých 0,58% uživatelů. Oproti tomu Chrome má podíl 30,06% a Safari je na tom ještě o fous lépe – využívá jej 39,49% uživatelů. Tyto údaje pocházejí ze stránky NetApplications. Tento stav se však může změnit právě díky vydání iOSové verze Firefox.

Tento rok bude pro Mozillu zlomový. Již v pondělí jsme vás informovali o tom, že se na trh dostává první série televizí, které využívají jejího vlastního operačního systému (Firefox OS). Vydání prohlížeče Firefox pro iOS pak je dalším významným milníkem.

Jak se zdá, tak v Mozille se s pozicí podržtašky v žádném případě nechtějí smířit a momentálně usilovně pracují na strategii, kterak se vrátit zpět na pomyslné výsluní. Již ve druhé polovině tohotu roku by mělo dojít ke spuštění kampaně, jejímž cílem bude přitáhnout k Firefoxu více uživatelů.

Zdroj: TechCrunch

Milovník filmografie Stanleho Kubricka a žánru noir. Píše o tématech, která ho zajímají a snaží se je podat tak, aby byla pro čtenáře co nejatraktivnější.

Komentáře

Nahoru