Dnes vyšlo 15 článků

Finský startup Polar Night Energy: zelená energie uložena v horském písku

Finský startup Polar Night Energy: zelená energie uložena v horském písku

Na okraji malého města v západním Finsku se startup Polar Night Energy ve spolupráci s místní energetickou společností stal průkopníkem něčeho, co nikde jinde na světě neexistuje: obří pískové baterie. Věž naplněná 100 tunami písku, navržená tak, aby se dala přehřívat elektřinou z obnovitelných zdrojů, která dokáže ukládat teplo po celé měsíce, takže energie vyrobená v létě může být později použita k vytápění domů i v zimě.

Hlavním účelem návrhu “je umožnit rozšíření solární a větrné energie”, říká Markku Ylönen, spoluzakladatel a technický ředitel startupu. S růstem obnovitelných zdrojů energie roste i nesoulad mezi výrobou a poptávkou; solární a větrné elektrárny nyní často vyrábějí mnohem více elektřiny, než síť potřebuje, ale pouze v určitých okamžicích. Jindy, když slunce nesvítí nebo vítr nefouká, se musí síť obrátit na jiné zdroje. Energie by se mohla ukládat do lithium-iontových baterií, které jsou však stále poměrně drahé. Polar Night Energy neřeší problém, jak levně skladovat elektřinu, protože přeměna elektřiny na teplo a pak zpět na elektřinu je neefektivní. Dlouhodobým skladováním tepla z obnovitelných zdrojů však pomáhá snižovat další zdroj emisí.

V továrnách by pískové baterie mohly pomoci skladovat teplo pro průmyslové procesy, které vyžadují vysoké teploty a v současné době probíhají na fosilní paliva. Písek lze zahřát na 400 stupňů Celsia a po určitých úpravách potrubí a dalších materiálů v systému by mohl uchovávat a poskytovat teplo až do 700 nebo 800 stupňů Celsia. Uvnitř silného kontejneru – buď sila s mimořádně silnými stěnami, nebo podzemního prostoru, případně vybudovaného ve starém dole – lze ohřívat obří hromadu písku horkým vzduchem proudícím potrubím. Když je písek extrémně horký, přirozeně udržuje teplo, dokud není připraven k použití.

Písek je pro tento účel ideálním materiálem. “Je to něco, co je dostupné všude,” říká Ylönen. “Je levný a můžete vybudovat velké sklady pro jeho zvětšení.” Teplo lze skladovat i v jiných levných materiálech, například ve vodě, ale písek má tu výhodu, že dokáže dosáhnout mnohem vyšších teplot. Společnost také může používat písek nejnižší kvality, který by se ve stavebnictví nepoužíval.

Areál “nové energetické” společnosti Vatajankowski využívá toto uložené teplo spolu s přebytečným teplem z vlastních datových serverů k napájení místního systému dálkového vytápění, který k přenosu tepla po okolí využívá vodu z potrubí. To pak může být použito k vytápění budov, bazénů, průmyslových procesů nebo v jakékoli jiné situaci, která vyžaduje teplo.

To přispívá k mimořádné účinnosti, uvedla společnost. “Je opravdu snadné přeměnit elektřinu na teplo,” říká Ylönen. “Ale zpět z tepla na elektřinu, tam potřebujete turbíny a složitější věci. Dokud využíváme teplo jen jako teplo, zůstává to opravdu jednoduché.” Společnost uvádí faktor účinnosti až 99 procent, schopnost uchovávat teplo s minimálními ztrátami po celé měsíce a životnost v řádu desítek let.

V některých částech severního Finska není v zimě vůbec žádné slunce, protože se nacházejí nad zeměpisnou šířkou, kde není přímé slunce po celé týdny v hloubi zimy. Tato písková baterie, jak říká společnost, bude mít největší dopad v takových obdobích, kdy její dlouhodobé skladování udrží budovy levně a čistě vytápěné přes mrazivou finskou zimu.

Rámec klimatických řešení společnosti Mission Innovation proto odhaduje, že nasazení systému skladování energie Polar Night v plném rozsahu by mohlo do roku 2030 nahradit dostatek zdrojů tepla spalujících uhlík, aby se roční emise skleníkových plynů snížily někde mezi 57 a 283 megatunami ekvivalentu CO2 ročně.

Zdroj, foto: pepunlimeted.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru