Finsko má svůj zákon na internet

Finsko má svůj zákon na internet

Dnes 1. července 2010 vešel v platnost zákon, který garantuje nárok na internet každému obyvateli země. Stalo se tak ve Finsku, severská země je vůbec první stát, který zavedl takový zákon. Tímto zákonem má každý člověk zaručeno minimální připojení o rychlosti jednoho megabitu za sekundu. Odhadem má dnes ve Finsku přístup na internet 96 procent obyvatel.

Všechny finské telekomunikační  společnosti jsou tak ode dneška povinny zajistit všem připojení s určenou minimální rychlostí.  Plánem do budoucna je, že země nabídne každému připojení o stovce megabitů za sekundu. To by se mělo splnit do roku 2015.

„Posuzovali jsme roli internetu v každodenním životě Finů. Internet už není jen pro zábavu,“ uvedla finská ministryně spojů Suvi Lindénová. Finsko tvrdě pracovalo na tom, aby se rozvinulo v informační společnost, proto se finské úřady odhodlaly k tomuto kroku. Průzkumu BBC World Service z letošního roku ukazuje,že  téměř čtyři z pěti lidí ve světě považují webové připojení za základní právo každého člověka.

V oblasti informatiky se zajímá o počítačovou grafiku. Spolupracuje s HC Oceláři Třinec a tvoří wallpapery pro jejich stránky a potisky do Fanshopu. Také spravuje web strakonického hokeje a je majitelem portálu o hokejové krajské lize. Dále se zajímá o první pomoc, kterou studuje více jak pět let a stará se o první pomoc ve škole. Navštěvuje střední a jazykovou školu ve Volyni, studuje obor přírodovědné lyceum.

Komentáře

Nahoru