Dnes vyšlo 1 článků

Finsko bude nezaměstnaným občanům platit základní příjem

Finsko od příštího měsíce bude vyplácet některým občanům základní příjem, čímž se stane první zemí na světě, která tuto politiku přijala. Vybraným 2 tisícům nezaměstnaných bude měsíčně vyplácet částku 560 euro (cca 15 tisíc korun) po dobu 2 let, a to bez jakýchkoliv omezení a podmínek. Vedoucí představitelé doufají, že tímto krokem se zlepší kvalita života, sníží nezaměstnanost a vytvoří pracovní místa.

Finská vláda se chystá provést studii, zda tato politika pomůže příjemci najít práci a zda se zjednoduší sociální systém.

bank-note-209104_1280

Zdroj: Pixabay

Vláda navrhuje otestovat základní příjem pro nezaměstnané. Experiment by měl být proveden v letech 2017 a 2018. Cílem je ukázat, zda základní příjem může být použit pro reformu sociálního zabezpečení a zda bude motivovat nezaměstnané k hledání si práce. Primárním účelem základního příjmu je podpořit zaměstnanost.

Bylo náhodně vybráno 2 tisíce nezaměstnaných, na kterých se bude tento experiment testovat. Účast v něm nelze odmítnout. Pokud by byl experiment úspěšný, potom by mohl vést k tomu, že by byl základní příjem zaveden pro všechny nezaměstnané v zemi.

Počátkem letošního roku švýcarská vláda uspořádala referendum o tom, zda každému občanovi platit 2 500 švýcarských (cca 61 tisíc korun) měsíčně. Nicméně politika byla švýcarskými voliči odmítnuta.

Zdroj: Independent

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru