Dnes vyšlo 15 článků

Finsko bude nezaměstnaným občanům platit základní příjem

Finsko od příštího měsíce bude vyplácet některým občanům základní příjem, čímž se stane první zemí na světě, která tuto politiku přijala. Vybraným 2 tisícům nezaměstnaných bude měsíčně vyplácet částku 560 euro (cca 15 tisíc korun) po dobu 2 let, a to bez jakýchkoliv omezení a podmínek. Vedoucí představitelé doufají, že tímto krokem se zlepší kvalita života, sníží nezaměstnanost a vytvoří pracovní místa.

Finská vláda se chystá provést studii, zda tato politika pomůže příjemci najít práci a zda se zjednoduší sociální systém.

bank-note-209104_1280

Zdroj: Pixabay

Vláda navrhuje otestovat základní příjem pro nezaměstnané. Experiment by měl být proveden v letech 2017 a 2018. Cílem je ukázat, zda základní příjem může být použit pro reformu sociálního zabezpečení a zda bude motivovat nezaměstnané k hledání si práce. Primárním účelem základního příjmu je podpořit zaměstnanost.

Bylo náhodně vybráno 2 tisíce nezaměstnaných, na kterých se bude tento experiment testovat. Účast v něm nelze odmítnout. Pokud by byl experiment úspěšný, potom by mohl vést k tomu, že by byl základní příjem zaveden pro všechny nezaměstnané v zemi.

Počátkem letošního roku švýcarská vláda uspořádala referendum o tom, zda každému občanovi platit 2 500 švýcarských (cca 61 tisíc korun) měsíčně. Nicméně politika byla švýcarskými voliči odmítnuta.

Zdroj: Independent

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru