Finanční produkt známý jako zpětná hypotéka už dorazila do ČR!

Finanční produkt, který je ve světě známý jako zpětná hypotéka už dorazila i do České republiky. Společnost Finemo.cz začala letos v dubnu nabízet finanční přilepšení seniorům, výměnou za jejich nemovitost.

Celý princip tohoto obchodu spočívá v tom, že firma sjedná s dotyčným úvěr, který je zajištěný nemovitostí, ale není splatný průběžně. Úvěr je splatný až v momentě smrti vlastníka.

Hlavní výhoda oproti dosud jedinému řešení složité finanční situace, jímž byl prodej nemovitosti, spočívá v tom, že senior využije nečinné peníze, které má uložené ve své nemovitosti, aniž by se musel stěhovat pryč,“ obhajuje Marek Rokoský, jednatel společnosti Finemo.cz. 

d1c4a447-f49b-4559-b016-5b091a9989a1

Dejte si na tento finanční produkt pozor!

Nicméně Česká národní banka před zpětnou hypotékou důrazně varuje, protože existuje reálné riziko, že v případě krachu společnosti, přijde klient o vše. O nemovitost i peníze

Česká národní banka považuje produkt zpětné hypotéky za velmi rizikový, protože ten, kdo prodá nemovitost s příslibem budoucích plateb, může v případě úpadku poskytovatele zpětných hypoték přijít o vše – nemovitost i příjem. Modelů zpětných hypoték je mnoho, a zatímco některé vykazují znaky pojišťovací činnosti (zejm. závazek vyplácet doživotní rentu), jiné jsou jen kupní cenou s rozloženou splatností a o pojišťovací činnost v takových případech nejde, říká Kateřina Bartůšková z tiskového oddělení ČNB.

V tomto případě jde etika úplně stranou

Zástupci společnosti Finemo předpokládají, že o službu budou mít zájem hlavně lidé nad 70 let. Zpětná hypotéka má původ v USA, ale důvěrně ji znají také senioři ve Velké Británii, Německu nebo Rakousku. Tradiční české banky tento druh hypoték nenabízejí, protože ho považují za neetický a potenciálně rizikový.

 

Podívejte se na příklad, jak to může vypadat

Byt má hodnotu 1,3 milionu korun a jeho majitelka, 65letá žena, požaduje na dvacet let měsíční rentu.

V tomto případě by orientační měsíční renta mohla činit 1200 korun měsíčně po dobu 20 let, vypočítává Jiří Vránek, druhý jednatel společnosti Finemo

Žena by tak během 20 let dostala celkem 288 tisíc, ačkoliv hodnota bytu je zmíněných 1,3 milionu. Zdá se vám to málo? Na všechno jsou tabulky. Po dvaceti letech totiž dosáhne celková dlužná částka 1,06 milionu korun. Pokud by žena nadále žila i poté, co vyplácení dvacetileté renty skončí, tak celková dlužná částka bude dál narůstat o úroky až do splacení úvěru po její smrti.

Našim klientům garantujeme, že při splácení úvěru po jeho smrti nebudeme požadovat víc, než bude činit tržní cena nemovitosti v době splacení úvěru. To je naše podnikatelské riziko,dodává Vránek.

Screenshot_5

Z toho vyplývá fakt, že kdo dřív umře, má po starostech

Pokud klient zemře dříve – v našem případě třeba po deseti letech, tak úvěr bude ukončen se splatností do půl roku od úmrtí. Finemo počítá s tím, že se úvěr splatí zpeněžením majetku. Pokud by o nemovitost měli zájem případní dědicové, budou ji moci od společnosti vykoupit. Majitelé se ovšem netají tím, že hypotéku nabízejí primárně bezdětným seniorům.

Zdroj: Zivnostenskelisty

Komentáře

Nahoru