Film Jobs: Více jde o historii Apple než o Stevea

Film Jobs: Více jde o historii Apple než o Stevea

Včera zamířil do kin film popisující život neuvěřitelného muže, který změnil svět, Stevea Jobse. U nás se promítá v originálním znění s titulky. Přichází ale první špatné zprávy pro fanoušky, kteří se těšili, že se více ponoří do Steveova života. Film totiž více mapuje historii Applu než intimní momenty z Jobsova života. Tak na to myslete, abyste po jeho zhlédnutí nebyli zklamaní.

Přestože vstupenka na film Jobs pro vás znamená i slevu na knihu Steve Jobs od Waltera Isaacsona, nemají spolu vůbec nic společného. Kniha všechny zaujala, všichni, kdo ji četli, byli uneseni tím, jak skvěle popisuje jeho život plný vrcholů i propastí, intenzivně pronikavou osobnost, vášeň pro dokonalost a železné odhodlání.

Film takový není. Namísto náhledu na Steveovu osobnost se často více soustředí na chronologii Apple a nástup osobních počítačů. Film se zaměřuje více na firmu, takže není moc velká šance podívat se na člověka, který sedí za Macem, hlouběji.

Hlavní role

Ashton Kutcher ale hraje Jobse dost přesvědčivě. Hvězda seriálu Dva a půl chlapa vypadá hodně jako spoluzakladatel Apple, má jeho manýry v malíčku a dokonce si nastudoval i jeho gesta, způsob chůze a intenzivní pohled, který je téměř vražedný. Ashton se snaží, jak jen může, ale přece jen celý příběh pouze hraje, nikdy nebude jako Jobs. Ovšem tuto roli vzal opravdu důkladně a musí se uznat, že není moc herců, kteří by se tak dobře zvládli vypořádat s životem tak ohromujícího člověka.

jobsKutcher

Příběh

Režisér Joshua Michael Stern začíná film Jobs s představením iPodu v roce 2001. Pak se vrátí zhruba o 30 let zpět do doby, kdy byl Jobs chudý, bosý a zanedbaný na univerzitě Reed College. Jobs chvíli jen tak malicherně ztrácí čas a najednou se ocitneme v roce 1976 a on se snaží pracovat v Atari. Je náchylný k výbuchům, po chvíli se obrátí ke svému příteli, Steveu Wozniakovi, s žádostí o pomoc. A o pár měsíců později se narodí Apple Computers.

Film provází hudba od Cata Stevense, Joe Walshe a Boba Dylana.

Na druhou stranu se Jobs ve film ukazuje taky trochu jako skutečný blb (ve filmu zaznívá třeba i věta „Steve, ty jsi kretén.“). Odmítá svou těhotnou přítelkyni a popírá otcovství své dcery. Když kolega nesdílí jeho vizi, na místě ho vyhodí. Objevuje se ale i scéna, kde Jobs brečí.

Poté, co Wozniak uzavře dohodu s investorem Mikem Markullou, probíhá film prakticky výhradně v sídle Apple, kde se z Jobse stává vznětlivý perfekcionista. Projevuje se jeho důraz na kvalitu a inovace.

Pak film přeskočí desetiletí, kdy se Jobs angažoval v NeXT a Pixaru, a objevíme se v roce 1996, kdy má Jobs novou manželku a syna a jeho dcera je už na vysoké. Vrací se do Applu a přeměňuje ho na nejziskovější společnost na světě.

jobsFilm

A to je ten jediný problém. I když je zajímavé vidět historii Apple a jaká Jobsova rozhodnutí byla důležitá pro jeho úspěch, historie společnost jednoduše není tolik působivá jako historie člověka, který byl navíc tak komplexní, vlivný a inovativní.

Přesto to musíte vidět

Ovšem neberte si z tohoto popisu ihned negativni názor. Většina lidí je jen trochu zklamaných z toho, jak málo se tam projevila Steveova podivuhodná osobnost. Ani přesto ale nelze takový film nevidět, obzvlášť pokud máte Apple rádi. I když už jste přečetli všechno, co bylo o Steveovi k přečtení, a viděli všechno, co o něm bylo k vidění, možná se tu nedozvíte nic nového, ale stojí to za to. I když totiž film svým zpracováním možná není tolik úžasný, už jen tím, že je o takové impozantní osobnosti, bude nezapomenutelný.

Dvě hodiny (122 minut) vám uběhnou neuvěřitelně rychle. Navíc se máme na co těšit. Na dalším filmu už pracuje jiný tvůrčí tým, který se chce inspirovat právě knížkou Steve Jobs, takže by se mohl zaměřit více na Jobsovu osobnost. Nebo se možná dočkáme třeba i pokračování tohoto – Jobs 2, protože od roku 2001 se toho stalo hodně, co by ještě stálo za zpracování.

Steve Jobs žil mimořádně komplikovaný život, takže je příliš těžké ho zachytit v jednom filmu.

Zdroje: gizmodo.com, avclub.com, jablickar.cz, wlja.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru