Dnes vyšlo 15 článků

Filip Horký: v pětadvaceti letech už stihl to, co jiní novináři nedokážou za celý život

Filip Horký: v pětadvaceti letech už stihl to, co jiní novináři nedokážou za celý život

Tvář Filipa Horkého dobře znají pravidelní diváci internetové DVTV, kde již druhým rokem dělá moderátora. Předtím pět let vykonával obdobnou pozici v České televizi a nově se stěhuje do Seznam Zpráv. Jak tento talentovaný mladík v pětadvaceti letech vůbec dokázal rozjet tak slibnou kariéru?

Na vysokou školu zapomeňte

Při pohledu na Filipovo profesionální vystupování před kamerou se skoro nabízí domněnka, že za sebou mladý moderátor musí mít důkladnou vysokoškolskou průpravu. Opak je ovšem pravdou. Za veškeré své zkušenosti Filip Horký vděčí praxi, do které rovnýma nohama vklouzl rovnou po maturitě. Přijímačky na žurnalistiku se mu nezdařily, ale to jej neodradilo od toho, aby se vydal za svým snem. A bez nadsázky se dá říci, že byl nakonec možná úspěšnější než řada jeho kolegů, kteří se rozhodli strávit nejprve tři roky ve školních lavicích. V době, kdy oni pilně studovali teorii, už měl Filip za sebou první praktické zkušenosti s mikrofonem sportovního reportéra. Ve dvaadvaceti letech se stal redaktorem zpravodajské stanice ČT24, působil jako parlamentní zpravodaj a nějakou dobu moderoval pořad Studio 6.

Žít svůj sen

„V té době jsem byl v euforii. Plnil jsem si obrovský sen – navíc tak brzo. A ke všemu na tak prestižním místě, jakým ČT rozhodně je. Nepřipouštěl jsem si svůj věk, nezkušenost. Na to jsem vůbec nemyslel. Stejně jako na to, že bych měl mít nějakou odvahu. Prostě jsem dřel na maximum, abych mohl dál žít svůj sen,“ vzpomíná na své začátky v rozhovoru pro deník E15 o tři roky později. Dnes už v České televizi nepracuje, loni na podzim jej totiž zlanařili dva ostřílení kolegové – Martin Veselovský a Daniela Drtinová z úspěšného internetového projektu DVTV, který spolu založili. Rok v DVTV zakončil právě před pár dny avizovaným přestupem do Seznamu.

Filip Horký (vpravo) se svými kolegy z DVTV

Na Twitteru jako doma

Filip Horký je nepochybně i díky svému mládí novinářem, který „jde s dobou“. Nepodceňuje význam sociálních sítí, naopak si uvědomuje jejich neobyčejnou sílu, ovšem nerozpakuje se je využívat. Jak přiznává, Twitter je jeho srdeční záležitost. Patří mezi jeho nejúspěšnější české uživatele, k dnešnímu dni zde má bezmála 30 000 followerů. „Nebudu zastírat, že mě nepotěší, když vidím, že můj tweet se na některém ze serverů promění v článek. Na Twitteru jsem neustále, pořád. Partnerka by o tom mohla vyprávět,“ usmívá se. „Tweetovaní už v mém případě není jen o psaní těch 140 znaků a vyhledávání novinek, ale o využívání různých zdrojů pro ověřování a jejich cedění – do obsahu, který by mohl české publikum zajímat a který si nejspíš jinde nepřečte. Opět ale musím upozornit, že je to věc, kterou dělám jako zábavu. Vůbec nechci dělat profi „kanál“. Jen mě to prostě baví,“ dodává.

Výstřižek

Nakonec možná bude i bakalář

Toho, že se po gymnáziu nedostal na vysokou školu, dnes s ohledem na raketově rozjetou kariéru pochopitelně nelituje. „Jsem toho názoru, že novinařina je vlastně praxe a nevím, jestli se dá naučit ve škole,“ přibližuje svůj postoj. Připouští však, že hlubší vzdělání v jiných oborech – například ekonomii, právu či mezinárodních vztazích – může být pro lepší vhled do řady témat, kterým se ve vysílání věnuje, stěžejní. V roce 2015 proto zahájil studia na soukromé Metropolitní univerzitě v Praze. „Moc bych si přál, abych měl to štěstí a dokázal být natolik dobrý, aby se mi studium podařilo dokončit,“ uzavírá. I kdyby však nakonec zůstal bez titulu, jedno je jisté: našlápnuto má slušně a na scéně české žurnalistiky již stihl způsobit pořádný vítr.

Zdroj: E15.cz

Po maturitě zamířila na Filosofickou fakultu UK a potom se vrhla do psaní. Přispívá na řadu webů i tištěných časopisů, věnuje se copywritingu a hraje si s češtinou. Taky miluje čtení, takže týdně přelouská tři čtyři romány. Když právě nedělá nic z toho, vypomáhá v prodejně ovoce a zeleniny nebo sportuje. Zajímá se o média, psychologii a historii obyčejných věcí. Je nekuřačka a abstinentka, miluje mrkev a nesnáší kmín.

Komentáře

Nahoru