Fidget Spinner: Zábava nebo riziko pro vaše zdraví? Vtipná videa vs. varování odborníků.

Na český trh letos na jaře vtrhla módní novinka Fidget Spinner. Jedná o rádoby relaxační pomůcku, s níž se dá nejen točit mezi prsty nebo provádět triky. V roce 2016 vyšel v americkém Forbesu článek, který popisoval Fidget spinner jako “must have” produkt do kanceláří pro rok 2017. U obdobných hitů však musíte vždy počítat s levnými napodobeninami či nekvalitními padělky, které mohou ohrozit vaše zdraví.

Na internetu se objevují vtipná videa kupř. i o tom že máte raději používat motýlka než Fidget spinner. Nemyslíme, že by byl motýlek pro vaše děti bezpečnější, ale po vtipném videu se podíváme na reálná rizika, která vám a vašim dětem hrozí.

Moderní hračka, která se skládá z kousku plastu, několika kuliček a kovových částí, v současné době hýbe světem. Kde se však vzal „divnotrojúhelník“ rotující ve vašich prstech?

Začalo to jako antistresová či uklidňující pomůcka pro děti s autismem a ADHD

Původně tato hračka vznikla jako antistresová či uklidňující pomůcka pro děti s autismem, ADHD apod. Přestože tuto informaci používají prodejci v rámci public relations jako pozitivní proklamaci, „bez studií, které by se konkrétně zaměřily na fidget spinnery, není možné říci, zda by mohly pomoci ADHD dětem,“ uvedl Mark D. Rapport na dotaz portálu LiveScience.com. Obdobné uvádí také italská spotřebitelská organizace Altroconsumo, podle které pro takové tvrzení totiž neexistuje jediný důkaz či průkazná studie.

spinyZdroj: Etsy.com

A co sliby výrobce, že Fidget Spinner pomáhá dětem lépe se soustředit? Učitelé samozřejmě tvrdí pravý opak a nadšení vůbec nejsou. Hračka podle nich děti rozptyluje a bere jim koncentraci. Hodně dětí si jí údajně bere s sebou v pátek dokonce už do školky (v pátek je totiž jedna hračka oficiálně povolena). Osobně považujeme Fidget Spinner pouze jako pomocníka proti nudě nikoliv lék na ADHD. Napište nám do komentářů, jaké zkušenosti máte s tímto výrobkem vy a zda vašim dětem pomáhá či je naopak rozptyluje, oceníme váš názor.

Historie Fidget Spinneru

Podívejme se do historie. Jako vynálezce Fidget spinnerů je označována Catherine Hettingerová. Paradoxně se jedná o chemickou inženýrku. Nicméně i ona sama tvrdí, že původní nápad je daleko od současné podoby hračky, která ji proslavila. Její příběh jste si mohli přečíst kupř. v New York Times, New York Post či The Guardian.

Vše pak začalo už v roce 1993, kdy společnost Hettinger přišla s patentem pro tzv. „spinningovou hračku“, přičemž jde opravdu pouze o zábavu.

Tuto hračku si oblíbili dokonce domácí mazlíčci, nedokážeme pochopit jejich klid…

Mezi nejpopulárnější patří Fidget Spinnery s LED diodami vyráběné v Londýně nebo kovově lesklé, duhové atd. Neleznete také designové či kovovové speciální varianty a dokonce fidget spinner jakožto imitaci retro zlatého kovového kohoutku. Cenově je seženete od pár desítek korun ve vietnamských obchodech až po několik set korun za ty opravdu luxusní.

jiné druhy spinůZdroj: The Best Fidget Toys.com

Fidget Spinner představuje potenciální nebezpečí pro vaše děti

Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo varuje konkrétně před levnými napodobeninami (hlavně ze zemí, kde jsou nulové nebo snížené restrikce, co se týkají obsahu toxických látek v hračkách pro děti) bez uvedeného výrobce, distributora nebo certifikátu o shodě. Chybí také jakékoliv sériové číslo. Také by mělo být na hračce uvedeno, že není vhodná pro děti do 3 let.

breaking newsplno amerických stránek už uveřejnilo varování kupř. americasfreedomfighters.com

Nebezpečné mohou být však dokonce i fidget spinnery, které můžete koupit v kamenných obchodech.

Jako zásadní nedostatky napodobenin uvádí spotřebitelské organizace tyto:

  • jedním z možných nebezpečí i podle článku Dtestu pro spotřebitele je možnost spolknutí součástky. Z hračky se uvolňují malé části (kuličková ložiska, plastové disky), které mohou vést k riziku zadušení. Na internetu jsou popsány případy, kdy z fidget spinneru vylétla kovová součástka a dostala se dítěti až do krku či přímo do žaludku, jak popisuje kupř. hasič z amerického státu Idaho.

fidget spinner v krku

„Dcera seděla na zadním sedadle, hrála si a povídala. Poté se kovová část uvolnila, vylétla a dostala se jí do krku. Pětkrát jsem dceru udeřil do zad. Ona však dál kašlala, čímž se kousek hračky dostal až do jejího žaludku. Zavolali jsme záchranku, která ji převezla do nemocnice.“

v žaludkuZdroj: Dacatur Township Fire Department

  • použité barvy obsahují toxické látky (olovo, rtuť atd.), ty se uvolňují, pokud dítě hračku olizuje či cucá. Také tyto látky zůstávají na prstech. Americká spotřebitelská aktivistka a blogerka Tamara Rubin tyto hračky rozebrala a podrobila testu na olovo, ukazatel měřícího přístroje byly doslova alarmující.

Už při prvním testování bylo naměřeno 334 ppm (části na milion) olova a 155 ppm rtuti v barvě a 2 452 ppm olova a 1 562 ppm rtuti v kovové části, přitom za hranici bezpečnosti v dětských hračkách bývá uváděna úroveň pod 90 ppm. I další vzorky pak vykazovaly extrémně vysokou koncentraci těchto zdraví škodlivých látek.

  •  pokud dítě hračku špatně drží, není problém přijít dokonce k drobným zranění (a to i s klasickou verzí tohoto trendy „zázraku“) aneb níže uvedený spinner dětem do ruky určitě nepatří. Na internetu najdete také mnoho návodů, jak si různé typy spinnerů podomácku vyrobit a že je opravdu z čeho vybírat.

hvězdice

Závěrem uveďme, že předminulý týden úřady Evropské unie zadržely přes 200 000 kusů těchto hraček, neboť nesplňovaly evropské normy. Pokud už tuto hračku tedy budete svému dítěti chtít v rámci této módní horečky zakoupit, ujistěte se, že aspoň pořizujete kvalitní výrobek.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru