Dnes vyšlo 15 článků

Nové využití PET lahví

V České republice se ročně vyprodukuje před jednu miliardu PET lahví, přibližně tedy asi tři miliony denně. Za čtyři dny je tedy v Čechách více lahví než obyvatel, přitom průměrná doba přirozeného rozkladu plastů se odhaduje asi na 100 let. Co ale s PET lahvemi dál? Přece se nenecháme zahlit odpadky.

Velice nízká výrobní cena způsobuje na Zemi ekologickou nerovnováhu, neboť odpadu stále přibývá a recyklační potenciál není v České republice plně využitý. A tak se necháváme dál zahlcovat zbytečně velkým množstvím odpadu.

Slovo plastic bylo poprvé použito v roce 1907, kdy po něm byla nazvaná první celosyntetická hmota bakelit. V roce 1928 ho následoval celofán, roku 1930 bylo první PVC a polystyren. V roce 1937 spatřilo světlo světa první umělohmotné vlákno nylon. Za 2. světové války podporovala vývoj všech umělých hmot armáda. První lahev na pití byla uvedena na trh až v roce 1975. Za dva roky na to už masová produkce PET lahví odsunula na vedlejší kolej lahve skleněné.

Zdroj: pixabay.com

Společnost Coca-Cola začala plastové lahve používat až v roce 1991. Roku 1994 se na Českém trhu objevila první tuzemská PET lahev se stolní vodou značky Aquila. Dneska se na výroby většiny umělohmotných lahví používá HDPE odolný proti kyselinám i zásadám. Zjišťuje se, jak tento odpadní materiál co nejlépe zužitkovat. Odpovědí je zpracování v rámci druhotných surovin, zdravotnického materiálu, dětských plen nebo umělého vlákna.

Teď něco k recyklaci:

V České republice je recyklační firma Silon, která využívá mokrý způsob recyklace odpadu, zpracovává PET obaly na vlákna a polyesterovou střiž. Vlákna spotřebovává v textilním průmyslu, zbytek pak dodává dalším odběratelům. Recyklované plasty jsou i součástí zátěžových koberců či interiérů automobilů. Z různých typů fólií například pytle na odpadky. V současné době tento produkt můžeme najít recyklovaný také v mnoha odvětvích designu, např. šperky tvoření opalováním plastu či umění.

Umění z PET lahví:

Dlouhodobě je známá umělkyně a její „pet-art“ nebo její instalace PET fauny v tropickém skleníku v Praze. Dále stojí za znímku i kanadská umělkyně, která se tímto druhem kreativity zabývá přes 10 let. Její ruce proměnily v umění více než 80 tisíc PET lahví a 100 tisíc víček. Příkladem je Velká interiérová expozice, která se skládá z 15 tisíc plastových lahví.

Nezaostává ani módní oděvní průmysl. Sortiment je široký – oděvy, boty, brašny, spacáky, atd. Začalo to vlákny smotanými hustě k sobě, jež tvořily provázky či ozdobu vaty. Ty jste již před asi 20 lety mohli koupit bez problémů jako tepelné vnitřní vycpávky v zimní bundě. V roce 2014 se při udílení filmových Oskarů na slavném červeném koberci v Hollywoodu prošla herečka Olga Kurylenko v lodičkách z recyklovaného plastu. Materiál z PET lahví skvěle izoluje teplo, je tenký, ohebný a odvádí pot od pokožky, takže je ideální i pro výrobu funkčního prádla. Z recyklovaného plastu se vyrábí i fliesové bundy. Na výrobu jednoho svršku je zapotřebí zhruba 50 plastových lahví. Americká společnost z tohoto materiálu vyrábí uniformy pro nemocnice, hotely a dokonce i kasína.

Známé jsou také batohy. Firmy polyester upravuje spřádáním, čímž je přetvořen na přízi. Základem celého batohu jsou tři typy materiálů z tohoto jediného typy polyesterového vlákna. Batoh je ekologický, neboť je tvořen z 95 % tímto recyklovaným materiálem a spotřeba na jeden batoh o objemu 16 litrů je pouhých 11 PET lahví. Celkem je při jeho výrobě spotřebováno o 75 % vody méně, o 67 % méně chemikálií a o 39 % méně energie.

Ukázkovým příkladem, jak odpadní materiály zužitkovat je pak také spolupráce známých značek Timberland a Thread, jež si klade za cíl přinést ekologické materiály do běžného života. PET lahve jsou využívány k výrobě vcelku elegantních kolekcí tašek, oblečení či bot včetně kozaček.

Plastové lahve si našly místo a uplatnění dokonce v architektuře.

Dekorace z plastových lahví

Zdroj: https://www.veronikarichterova.com/dilo/pet-art-plastiky/

Zdroj: https://kolesovice.webnode.cz/news/pet-art/

Náhrdelník z plastových lahví

Zdroj: https://www.filipovarenata.com/fotoalbum/pet-art/Pet-art/ruzovy-nahrdelnik.jpg.html

Štítky: , ,

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru