FBI tlačí na poskytovatele připojení, aby používali „šmírovací“ software

FBI tlačí na poskytovatele připojení, aby používali „šmírovací“ software

Američané to mají skutečně těžké. Když už se jejich e-maily a online konverzacemi neprohrabuje NSA, zkouší to pro změnu FBI. Federální úřad pro vyšetřování si nyní usmyslel, že poskytovatelé internetového připojení budou povinně používat speciálně vytvořený software pro sledování aktivit lidí.

Software vyvinula sama FBI a měl by být schopen shromažďovat metadata v reálném čase. Vláda Spojených států se snaží zatlačit na poskytovatele Internetu, aby software nainstalovali do firemních sítí a tak značně usnadnili veškeré sledovací aktivity.

Poskytovatelé se zatím brání – jak dlouho vydrží nátlak?

Poskytovatelé připojení zatím nátlaku vládních orgánů odolávají a brání se tím, že software (v podstatě se jedná o software pro čtení portu, který by měl být schopen zaznamenat a analyzovat informace z veškerých komunikačních kanálů) přináší ohrožení bezpečnosti i soukromí a z toho důvodu jej odmítají nainstalovat do citlivých interních sítí. Zatím není zřejmé, zda některý poskytovatel software nenainstaloval, ale přinejmenším jeden dal jasně najevo své odmítavé stanovisko.

FBI vydala prohlášení, v němž říká, že má na alternativní způsoby shromažďování metadat (včetně IP adres) právní nárok. V USA je zapotřebí, aby pro jakékoliv shromažďování dat na Internetu bylo vydáno soudní povolení, ovšem s jednou výjimkou: policejní orgány mohou shromažďovat velká množství metadat (IP adres, e-mailových adres či historii prohlížení webových stránek) pomocí takzvaného Pen Registeru. Nad tímto počínáním mají soudy jen velmi malý, spíše žádný dohled.

Kdy podobné metody dorazí i k nám?

Právě této skuliny může využít FBI, aby díky svému softwaru získávala celou řadu dat o uživatelích Internetu – nejen jejich IP adresy nebo e-maily, ale třeba také udělení Likes na Facebooku nebo facebookové kontakty. Poskytovatelé se také – a nejspíš oprávněně – obávají toho, že software bude schopen shromažďovat více informací, než FBI připouští.

Velcí poskytovatelé připojení ve spojených státech, jako AT&T, Verizon, Comcast nebo T-Mobile, se k situaci zatím odmítli vyjádřit.

Možná si myslíte, že problémy Spojených států se nás v České republice, potažmo Evropě, zase tak netýkají. Ovšem nedávná historie ukazuje, že kroky a problémy USA se velmi rychle přelévají do zbytku světa nebo jej výrazně ovlivňují – vzpomeňme jen na humbuk kolem zákonu ACTA. Myslíte, že se podobné sledovací praktiky vyskytují nebo brzy vyskytnou i u nás? Do jaké míry se snažíte zabezpečit vlastní soukromí na Internetu?

Zdroj: https://goo.gl/Sd27Ne

Komentáře

Nahoru