Dnes vyšlo 15 článků

FBI se přiznala, že používá drony ke sledování na území USA

FBI se přiznala, že používá drony ke sledování na území USA

USA používají drony ke sledování v některých zvláštních případech vymáhání práva, řekl ve středu ředitel FBI Robert Mueller. Přispěl tak k debatě o míře sledování amerických občanů s požehnáním prezidenta USA Baracka Obamy.

Toto prohlášení přišlo jako reakce na otevřenou otázku amerických senátorů, kteří se chtěli dozvědět více o míře, v jaké Spojené státy využívají bezpilotních strojů. Mueller přiznal, že jsou drony využívány ke sledování na americké půdě, ovšem dodal, že velmi výjimečně a v malé míře.

Drony sledují únosce nebo hlídají státní hranice

FBI později dodala, že drony jsou využívány pouze ke sledování nehybných objektů a k předejití závažných rizik, hrozících agentům, vymáhajícím právo. FBI využila drony tento rok, když ozbrojený muž Jimmy Lee Dykes unesl malého chlapce přímo ze školního autobusu a držel jej jako rukojmí v podzemním bunkru. Vláda USA také nijak nezastírá, že využívá drony pro hlídání hranic s Mexikem.

Vláda Spojených států se snaží obhájit své sledovací taktiky od chvíle, kdy technik NSA Edward Snowden zveřejnil přísně tajné dokumenty, které poukazují na masivní sledování běžných hovorů americkou NSA a také spolupráci mezi NSA a sociálními médii.

Senátorka Feinsteinová: “Droni jsou hrozbou”

V květnu již Obama informoval o užívání dronů za hranicemi USA, ale zatím nikoliv o dronech na americké půdě. Demokratická senátorka Dianne Feinsteinová z Kalifornie říká: „Největší hrozbou pro soukromí Američanů jsou droni a užití dronů a také velmi malé množství omezení, které se k jejich používání vztahuje.“

Jsou droni skutečnou hrozbou pro lidské soukromí? Nebo lze věřit vládám, které tvrdí, že jejich využití je minimální?

Zdroj: https://goo.gl/QFl1Z

Komentáře

Nahoru