FBI se přiznala, že používá drony ke sledování na území USA

FBI se přiznala, že používá drony ke sledování na území USA

USA používají drony ke sledování v některých zvláštních případech vymáhání práva, řekl ve středu ředitel FBI Robert Mueller. Přispěl tak k debatě o míře sledování amerických občanů s požehnáním prezidenta USA Baracka Obamy.

Toto prohlášení přišlo jako reakce na otevřenou otázku amerických senátorů, kteří se chtěli dozvědět více o míře, v jaké Spojené státy využívají bezpilotních strojů. Mueller přiznal, že jsou drony využívány ke sledování na americké půdě, ovšem dodal, že velmi výjimečně a v malé míře.

Drony sledují únosce nebo hlídají státní hranice

FBI později dodala, že drony jsou využívány pouze ke sledování nehybných objektů a k předejití závažných rizik, hrozících agentům, vymáhajícím právo. FBI využila drony tento rok, když ozbrojený muž Jimmy Lee Dykes unesl malého chlapce přímo ze školního autobusu a držel jej jako rukojmí v podzemním bunkru. Vláda USA také nijak nezastírá, že využívá drony pro hlídání hranic s Mexikem.

Vláda Spojených států se snaží obhájit své sledovací taktiky od chvíle, kdy technik NSA Edward Snowden zveřejnil přísně tajné dokumenty, které poukazují na masivní sledování běžných hovorů americkou NSA a také spolupráci mezi NSA a sociálními médii.

Senátorka Feinsteinová: „Droni jsou hrozbou“

V květnu již Obama informoval o užívání dronů za hranicemi USA, ale zatím nikoliv o dronech na americké půdě. Demokratická senátorka Dianne Feinsteinová z Kalifornie říká: „Největší hrozbou pro soukromí Američanů jsou droni a užití dronů a také velmi malé množství omezení, které se k jejich používání vztahuje.“

Jsou droni skutečnou hrozbou pro lidské soukromí? Nebo lze věřit vládám, které tvrdí, že jejich využití je minimální?

Zdroj: https://goo.gl/QFl1Z

Komentáře

Nahoru