Fascinující GIF ukazuje pomalý zánik Aralského jezera

Aralské jezero (dříve zvané Aralské moře) bylo před rokem 1960 jedním ze čtyř největších jezer ve Střední Asii. Agentura NASA zveřejnila sérii družicových snímků, která ukazuje, jak se kdysi impozantní vodní plocha zmenšila na pouhých 10 % své původní velikosti.

Družice Terra dokumentovala změny Aralského jezera. Snímky ukazují dramatické důsledky toho, že se voda odváděla k zavlažování suchých zemí, jako jsou Kazachstán, Uzbekistán a Turkmenistán. A na GIFu můžete vidět, jak se jezero v období od roku 2000 do roku 2016 vytrácelo.

output_8jVM1s

Řeky Syrdarji a Amudarji byly od jezera odkloněny, neboť měly přivádět vodu do pouštních farem. A zatímco se plodinám (bavlně) dařilo, jezero pomalu umíralo.

Umírání Aralského jezera způsobilo také vysokou nezaměstnanost, protože tamní obyvatelé byli na jezeru závislí. Sloužilo totiž k rybolovu, který zde byl jeden z hlavních příjmů pro lidi. Vytrácení jezera způsobilo ekonomické těžkosti v místních komunitách. Navíc se změnilo zdejší klima, přičemž léta jsou zde teplejší a zimy chladnější. Kvůli nadměrnému prachu a vysoké koncentraci soli došlo v okolí ke znečištění půdy a ovzduší.

Zdroj: Earth Observatory NASA

Každý to rád bez pravopisných chyb.

Komentáře

Nahoru