Far Cry 3

Žánr: akce, 1st person akce
Platforma – PC,Xbox 360,PS3
Forma: placená hra
Rozsah: samostatná hra
Multiplayer: ano
Datum vydání: 29.11.2012
Vývojáři: Ubisoft Montreal, Ubisoft Shanghai
Oficiální stránky:https://far-cry.ubi.com/far-cry-3/en-US

Již třetí díl akční střílečky, která nás opětovně zavede na tropický ostrov. Tentokrát se nabízí nelichotivý příběh Jasona Brodyho. On a jeho přátelé se dostanou do spárů teroristické buňky. Pouze Jasonovoi se podaří utéct a díky rebelujícím obyvatelům se postaví na vlastní nohy a stane se obávaným válečníkem. Podaří se vám zachránit i ostatní přátele nebo se stanou pouhou vzpomínkou na nevydařenou dovolenou? Naučíte se naslouchat hlasu džungle, nebo vás pohltí? To vše se dozvíte jen za předpokladu, že dáte Far Cry 3 šanci.

Minimální systémové požadavky

OS: Windows XP/Vista / Windows 7
CPU: Intel Core2 Duo E6700/AMD Athlon64 X2 6000+
GPU: Nvidia GTX 8800/AMD Radeon HD 2900 or equivalent 512MB DirectX 9c card
HDD: 11 Gb free
RAM: 2 GB
DX: Direct X 9.0c

Už dlouho jsem si nezahrál nějakou střílečku protkanou adrenalinovou zábavou a nevšedním nápadem. Snad každá hra nabízí elitního vojáka, cyborga nebo dokonce šíleného maníka a-lá převléknu se do kombinézy a na chvíli budu Spiderman. Ne, tentokrát chci něco syrovějšího, proto neváhám a okamžitě reaguji na výzvu svého kamaráda, abych okusil Far Cry 3. Jsem v tomto ohledu trochu puntičkář, takže jakmile nezapočnu prvním dílem, tak se mi dvakrát nechce do třetího. V tomto případě jsem udělal výjimku a o dvou předcházejících dílech jsem si alespoň něco nastudoval, abych byl v obraze.

O čem to vlastně je

0Úvodní Intro mne nabídlo pohled na skupinku rozmazlených spratků, kteří si užívají peněz svých rodičů v bohem zapomenuté oblasti. Taneční kluby, jízda na jachtě, drogy a noční život. Vše je zakončeno seskokem padáku a náhle se idylická dovolená přesouvá pouze na tablet v rukou dementního teroristy, který drží Jasona společně s ostatními v zajetí. Naštěstí je jeho bratr vojákem, takže se díky vynalézavosti dostanete ven a proplížíte se skrze tábor. I přesto, že stačilo pouhé přikrčení k zvládnutí celé situace, tak vývojáři odvedli skvělou práci. Únik z tábora jsem si užíval plnými doušky. Vystrašený Jason neustále vzdychal a byl z něho cítit strach.

Nakonec vás odhalí a bratra zastřelí ránou do krku. Vám byl dán několikasekundový náskok. Terorista na mne křičí, abych utíkal. Začíná hra na kočku a myš jen s tím rozdílem, že všude lítají kulky. Celou cestu se doslova prosekávám džunglí, klopýtám, vyhýbám se divé zvěři, šplhám po liánách, až mé trápení ukončí vrtulník, jehož palebná síla rozcupuje most přes údolí a já spadnu do vody. Řeka mne vyplaví na pláž, kde vás nalezne jeden z místních. Hra se opět přesouvá do tábora, tentokrát k rebelujícím občanům. Záchrana vašich přátel může začít.

Mé dojmy ze hry

Vývojáři vsadili na rozlehlý svět bez hranic. Po pravdě toho jsem se obával nejvíce, jelikož není nic otravnějšího, než se plahočit po rozlehlé krajině z bodu A do bodu B a nazpět. Díky tomu, že v této hře hrajete za turistu bez jakýchkoliv zkušeností, tak je zde připravený celkem rozsáhlý talentový strom, kde si za získané XP otevřete přístup k mnohým schopnostem, které úzce souvisí s plížením a bojem. Musím uznat, že jde o velmi motivující prvek.

0000Výroba předmětů

Rovněž mne zde zaskočil RPG prvek v podobě výroby různých předmětů. Je sice pravdou, že za několik hodin si vyrobíte vše na plno a je po RPG prvku, ale to provedení. Na ostrově se nachází rozličná zvěř. Pokud potřebujete místo pro nalezené věci, stačí zabít dva kance a z jejich kůže si za svitu měsíce uplést batoh. Je vám malý? Chcete získat další dvě místa pro injekční stříkačky navíc? Tak to budete potřebovat tapíra, najděte ho a zabijte. No že mě to nenapadlo dříve. Škoda, že tu nepobíhají gorily, jinak bych si určitě mohl vyrobit krosnu.

Grafiku topí vývojářské nesmysly

Po vizuálním zpracování nemohu Far Cry 3 nic vytknout, ovšem s nesmyslnostmi to Ubisoft doslova přehání. Nechme tapíry, tapírama a mrkněme se na další špeky. Plížím se k nepřátelům a dávám na rady samotné hry, ať využívám zeleného porostu ke krytí. Pokusím se zamířit, když v tom mi přes celou obrazovku vyskočí hláška snad dvacítkou písmem, že nemám místo v batohu a další šestinu obrazovky zabere vyobrazení tlačítka ESC – vyprázdni si ho. Opravdu skvělé načasování. Tohle se vám stane pokaždé, když se přiblížíte k jakémukoliv předmětu nehledě na vážnost situace.

000Podržte tlačítko E. To je velmi časté oznámení na které ve hře narazíte, já se jen ptám proč? Proč mám pořád držet tlačítko E a nestačí do něho jen klepnout? Navíc se E používá i k výměně zbraní a šacování. Několikrát se mi tak stalo, že namísto prohledání těla jsem si vyměnil svůj kulomet za 9mm plivátko.

Z mého rozčarování mne nevyvedly ani nálezy předmětů v jednotlivých krabicích. Proč bych měl k sakru v džungli natrefit na růžová pouta v prkenné bedně, nebo srdcovou kartu a dostat za to 15$? Tohle mne opravdu rozum nebere. To bych raději nazpět do vesnic tahal v automobilu banány a otevřel si s nimi černý trh.

Stejně tak mne nebavilo lítat po pláních a sbírat květiny. Když budu chtít dělat obdobné vylomeniny, zapnu si Gothic a vrhnu se na dráhu zapisovatele údajů do herbáře.

Špatné to není, ale….

Hra má celkem svižné tempo, až na tu přeceňovanou rozsáhlost, která je na úkor neustále se opakujících questů. Buď se budete šplhat na vysílač, za jehož zprovoznění získáte v obchodě zbraně zadarmo nebo budete vyvražďovat tábory teroristů. Peníze se tak stávají v určité fázi hry bezcenné, jelikož si za ně nebudete mít co kupovat. Tábory se od sebe liší pouze obtížností. Naštěstí se zde nacházejí přídavné úkoly za další zkušenosti a zkoušky kmene Rakyat, kde se opravdu vyblbnete.

101Osobně se mi líbilo grafické zpracování i animace. Při špatném dopadu ze skaliska sebou můžete plácnout na zem. Obvazování si ruky, do které se vám zahryzne žralok, narovnávání vykloubeného palce. Dokonce i jízda dopravními prostředky je impozantní, určitě vás také napadne přední kapotu využít jako zbraň. Nejvíce jsem si užil rógalo, které naleznete na skalisku za domem doktora. Střelbu si užijete z více jak 40 zbraní. Nemusíte se však ničeho obávat – stačí pouze zamířit k nepřátelům a jako náhodou se do nich vždy trefíte. Hru jsem proběhl bez větších obtíží a pevně věřím, že ani vám nebude dělat žádné problémy. Ovládání je plynulé a vždy s dobrým kamerovým výhledem.

Když k tomu přidáme naprosto bezkonkurenční dabing a hudbu, tak musím uznat, že se mi do rukou dostalo senzační dílo, pokud tedy pomineme několik Ubisoft špeků. Největším však stejně zůstává ten, že obyčejný, vystrašený turista zhýčkaný moderní dobou se dokáže postavit na vlastní nohy a během několika minut se z něho stane zabiják první kategorie.

 Autor souhlasí s publikací na Gamepark

nenalezeno

nenalezeno

Komentáře

Nahoru