Dnes vyšlo 15 článků

Falešný e-mail o aktualizaci na Windows 10 vám zašifruje soubory

Zdá se, že někdo chytře využil rozruchu kolem aktualizace na Windows 10. Světem internetu se totiž šíří falešný e-mail, který vás vybízí k updatu. A pokud mu uvěříte, nedostanete se ke svým datům, dokud nezaplatíte.

Microsoft uvolnil Windows 10 29. července jako bezplatný upgrade pro uživatele, kteří používají Windows 7 nebo Windows 8. Někdo chytrý se rozhodl toho využít ve svůj prospěch a začal se vydávat za Microsoft. Skutečnost, že uživatelé na tuto aktualizaci prakticky čekají ve frontě, mu jen hraje do karet.

win10_blacked_out-550x262

Co se píše v e-mailu

Nejdříve vás zaujme adresa, ze které e-mail přijde. Vypadá totiž skutečně jako od Microsoftu, což vzbuzuje důvěru. Nicméně jak zjistil bezpečnostní tým Cisco, zpráva přišla z thajské IP adresy.

win10_header

Útočník nebo útočníci používají rovněž podobné barevné schéma, jaké využívá Microsoft. Ale když se pozorněji podíváte na text, zjistíte, že je v něm pár špatně se zobrazujících znaků.

Character_errors-550x214

Dole je ještě patička, která se taky tváří jako od Microsoftu.

microsoft_callout-550x25

A navíc je do e-mailu přidán štítek, že příloha zprávy byla zkontrolována antivirem a zdá se být v pořádku. Odkaz vede na skutečně fungující open source e-mailový filtr, tudíž vás jen utvrdí v tom, že otevřít přílohu je bezpečné.

malware_scan

Nenechte se nachytat

Jakmile stáhnete ZIP přílohu, extrahujete ji a spustíte, zobrazí se následující zpráva:

CTB-Locker-550x362

Na zaplacení máte podle výstražné zprávy jen 96 hodin. Pak budou vaše soubory navždy zašifrovány a nikdo je už nikdy nerozluští.

Jedná se o ransomware, což je druh malware, který vám zašifruje soubory a odšifruje je až tehdy, když zaplatíte. Podvodníci obvykle požadují platbu v bitcoinech, protože ta je nevystopovatelná.

Pamatujte na následující

Společnost Microsoft neupgraduje počítače na systém Windows 10 prostřednictvím e-mailu. Pokud podobné sdělení obdržíte, je to podvod. Hned ho odstraňte.

Update na Windows 10 vypadá takhle:

w10_laptop_aux_clock-01

To je jediný způsob, jak byste na Windows 10 měli upgradovat. Věřte pouze oznámení na ploše počítače.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru