Falešnou aplikaci WhatsApp si z Google Play stáhlo přes 1 milion uživatelů

V obchodě Google Play se objevila falešná chatovací aplikace WhatsApp, kterou si stáhl více než jeden milion uživatelů. Aplikace se jmenovala Update WhatsApp Messenger, avšak její profil vypadal naprosto věrohodně, a tak není divu, že si spousta uživatelů myslelo, že se jedná o oficiální aplikaci.

Vývojář aplikace se jmenoval WhatsApp Inc., což uživatele pouze utvrdilo v tom, že se nejspíše jedná o skutečnou chatovací aplikaci.

Pokud jde o to, jak mohl vývojář získat název WhatsApp Inc., zdá se, že přidal do svého názvu nějaký Unicode znak, a tím oklamal nic netušící uživatele. Věřili totiž, že si stáhli legitimní aplikaci od Facebooku.

Falešný WhatsApp funguje jako chatovací aplikace, ale jejím skutečným cílem je přimět uživatele kliknout na reklamy třetích stran a stáhnout si škodlivý software. Jeden uživatel na Redditu, který prozkoumal software, napsal:

„Aplikaci jsem nainstaloval a dekompiloval. Samotná aplikace má minimální oprávnění (přístup na internet), ale je to v podstatě jen obal pro reklamy, který má uvnitř nějaký kód pro stažení druhé aplikace také zvané whatsapp.apk.“

Aplikace byla z Google Play už odstraněna, ale na snímku je vidět, kolik lidí si ji už stáhlo.  

whatsapp-inc-spoof

Zdroj: BGR

Štítky: ,

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru