Dnes vyšlo 15 článků

Fairphone 2: Modulární mobilní telefon, který si zvládnete opravit úplně sami

Fairphone 2 je modulární mobilní telefon, který byl vyvinut jako úplně první skládací telefon. V případě, že se vám pokazí, můžete si ho kdykoliv a kdekoliv opravit úplně sami. Všechny jeho hlavní části jsou balené v samostatných blocích.

Tvůrci Fairphone slibují, že telefon by měl majiteli vydržet minimálně 5 let, a to i díky možnosti výměny součástek, která by neměla být příliš složitá, stačí odšroubovat pár šroubků a díl zkrátka vyměnit. Mobilní telefon nabídne výbavu střední třídy. Konkrétně se jedná o 5“ Full HD displej, spolu s 2 GB RAM a 32 GB úložištěm. Pohánět jej bude Qualcomm Snapdragon 801 a rozlišení fotoaparátu poskočilo na 8 megapixelů. Slot na dvě SIM karty zůstal zachován a zařízení bude v prodeji s Androidem 5.1 Lollipop.

The-Fairphone-2-Dissassembled_2

Většina peněz jde na marketing, vývoj a komponenty

Dalším zajímavým faktem je to, že čistý zisk vývojářské společnosti z telefonu je pouze 9 eur za kus. Zbytek peněz jde na marketing, vývoj, cenu komponentů a marži prodejci. Konkrétně z celkové sumy, která vychází na 525 eur, připadá 118 eur (zhruba 3 200 Kč) na daně a marži pro prodejce, 340 eur (cca 10 000 Kč) stojí výroba telefonu, 33 eur (900 Kč) putuje do investic a 25 eur (700 Kč) jde na pokrytí operací, aby společnost mohla zůstat nezávislou – jedná se především o náklady na prodej, IT a administraci. Zbylých 9 eur (250 Kč) zůstává na nepředvídatelné náklady, se kterými firma původně nepočítala, ale které se mohou objevit.

Zdroj: Itnews

Komentáře

Nahoru