Dnes vyšlo 15 článků

Facebooku hrozí v Belgii pokuta za sledování neregistrovaných uživatelů ve výši až 6,7 milionů korun denně

Facebook čelí v poslední době několika právním problémům, a to především v Evropě. Společnost se objevila u soudu za porušování soukromí uživatelů v Belgii. A belgický úřad dal Facebooku podmínku. Buď přestane sledovat neregistrované uživatele, nebo bude denně platit velmi tučnou částku ve výši 6,7 milionů korun.

Sociální síť Facebook je rožšířená po celém světě, ale očividně si nemůže vyskakovat tak, jak by chtělaBelgický soud nařídil v pondělí 9. listopadu provozovateli serveru, aby do 48 hodin přestal sledovat uživatele, kteří přistupují na sociální síť nebo dávají like/share na webových stránkách a nejsou na této sociální síti zaregistrováni. Příkaz má vzejít v platnost dnešním dnem, jinak Facebooku hrozí pokuta ve výši 250 tisíc eur, což je v přepočtu zhruba 6,8 milionu korun za každý den, kdy nebude nařízení dodržovat.

Facebook používá speciální cookie, které uchovávají údaje ještě následující 2 roky

Belgický soud prohlásil, že Facebook používá speciální cookie, díky kterému má společnost k dispozici údaje  ještě následující 2 roky a dokáže z něj vysledovat další chování uživatele a pravděpodobnost návratu k určitému obsahu na sociální síti. Soudce tedy rozhodl, že se jedná o osobní údaje, které Facebook může použít pouze v případě, že jim dá uživatel svůj souhlas. 

facebook-privacy_0

Společnost Facebook už v Belgii čelila podobným problémům

Facebook čelil v Belgii podobným problémům s ochranou soukromí již v minulosti a proti pondělnímu verdiktu se chce odvolat. Vše by mělo proběhnout v poklidu, aby nebyl belgickým uživatelům narušen přístup k sociální síti. Předávání osobních údajů bude vyšetřovat irský úřad pro ochranu údajů.

V minulosti se Facebook objevil i u soudu v Rakousku

Další pochybnosti ohledně Facebooku mělo Rakousko, kde tamní soudy řešily hromadnou žalobu spojenou s uchováváním osobních údajů o uživatelích, kteří požádali o jejich odstranění, případně o lidech, kteří se na FB nikdy nepřidali. Na případu pracoval rakouský právník Max Schrems, a i když to nejprve vypadalo v jeho prohru, vrchní soud mu po odvolání dal na konci října za pravdu.

Zdroj: AFP

Komentáře

Nahoru