Dnes vyšlo 15 článků

Facebooková kampaň podporuje Norsko, aby dalo Finsku horu

Finsko bude v roce 2017 slavit 100. výročí své nezávislosti a Norsko chystá velkolepý dárek. Mluví se o tom, že by mohli dát Finsku horu. A ne jen tak ledajakou. Byla by to pak nejvyšší hora Finska.

Norové tedy rozhodně nejsou žádní troškaři. Finsko bude slavit sté výročí nezávislosti a pro takovou příležitost se hodí velké dary. Norsko chce přímo přepisovat fakta. Malí Finové se možná ve škole budou učit jinou nejvyšší horu než jejich rodiče.

Obětavost Norska

Popravdě pro Norsko to až tak velká oběť není, Finsku chtějí dát jen 0,015 km2 svého území. Hora, o kterou se jedná, se jmenuje Halti a je vysoká 1365 m. Nachází se na hranici Norska a Finska ve Skandinávském pohoří. Pro Norsko nemá žádný speciální význam, jejich nejvyšším bodem je Galdhøpiggen s výškou 2469 m, Halti není ani mezi 200 jejich nejvyššími horami.

Ve Finsku by ovšem museli přepsat všechny mapy a učebnice. Jejich současnou nejvyšší horou je Haltitunturi tyčící se do výše pouhých 1328 m. Ano, je to jen o kousek méně než potenciálně darovaná Halti, ale přece jen.

halti2

Jak to někoho může napadnout?

Za myšlenkou stojí vedoucí Norského úřadu pro mapování Bjørn Geirr Harsson.Prý ho to napadlo v roce 1972, když na hranicích blízko Halti něco měřil, nicméně až teď se naskytla vhodná příležitost se o svůj nápad podělit. Kolegové z úřadu s ním souhlasí, kampaň s názvem Halti som jubileumsgave ovšem na Facebooku spustil jeho syn. Od pátku stránka získala přes jedenáct tisíc lajků.

halti-page

„Ani bychom to nepoznali,“ argumentuje Harsson. „A jsem si jistý, že Finové by to velmi ocenili.“

Lajky na Facebooku kampani nejspíš nepomůžou. Uvidíme, co na to řekne norská vláda. A možná je trochu škoda, že po vší té medializaci už nebude mít Finsko žádné překvapení.

Komentáře

Nahoru