Facebookem se šíří vir, nenechte se nachytat!

Facebook má dneska každý, tudíž bohužel spousta jeho uživatelů není zrovna moc počítačově gramotná. A tak přestože můžeme neustále dokola omílat, že nemáte otevírat podezřelé odkazy a už vůbec ne stahovat podezřelé soubory, děje se to pořád. Oni si totiž lidé neuvědomí, že by se mohlo jednat o něco škodlivého.

Je dost pravděpodobné, že jste to na Facebooku zpozorovali už i vy. Jde o video, které má být údajně o někom z vašich přátel. Název videa obvykle vypadá „Jméno Příjmení private video“! nebo „Jméno Příjmení funny video!“ a pod ním je počet zhlédnutí, který se samozřejmě pohybuje v desítkách tisíc. Když se video sdílí na Facebooku, je v něm navíc označeno mnoho lidí, čímž se zajistí, že se opravdu rychle šíří. Klikne na něj totiž kdekdo.

2093845_virus-total

Kliknout klidně můžete, to se ještě nic nestane. Odkaz z bit.ly vás přesměruje prvně na adresu dl.dropboxusercontent.com a vzápětí na https://youtubecom-watchlatest-shocking.blogspot.cz/. Tahle stránka vypadá na opravdu zdařilou kopii YouTube. Zarazit vás ale může to, že je na ní zobrazeno pouze to jedno video, nikde kolem nic není.

my-private-vide

Je to Trojan!

Ale vy se na něj prostě nepodíváte. Zobrazí se vám Adobe Flash Player Error. Jenže ani když kliknete na Upgrade now, k videu už se nikdy nedostanete.  Jakmile chcete aktualizovat Flash Player, začne se vám stahovat škodlivý soubor. Podle stránky Virus Total jde o trojského koně, kterého momentálně nedokážou zachytit všechny antivirové programy.

Pokud teď zoufáte, co máte dělat, když jste si tenhle škodlivý soubor stáhli, máte pravděpodobně dvě možnosti. Buď proskenovat počítač antivirovým programem (případně několika, protože jeden může být nespolehlivý), nebo se řídit radou Pavla Pančocha, kterou uvedl pod článkem na Pooh.cz:

pavel-pancocha

A příště se už nenechte nachytat!

Zdroje: Virus Total, Zive.sk

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru