Facebook zveřejňuje data: Kolikrát jej požádala vláda o údaje?

Facebook zveřejňuje data: Kolikrát jej požádala vláda o údaje?

Hysterie kolem aféry odposlechů hovorů americkou NSA a kolem projektu PRISM, které sbíral citlivé údaje o uživatelích řady sociálních médií, neutichá. Facebook nyní vydal prohlášení, v němž se jasně vymezuje vůči některým dohadům a zveřejňuje své stanovisko vůči celé aféře.

Podle prohlášení Facebook v posledních dnech opakovaně vyzval vlády různých zemí, aby zveřejnily své programy na ochranu soukromí svých občanů a také aby umožnily společnostem zveřejnit množství vládních žádostí o uvolnění soukromých informací.

Chrání Facebook práva svých uživatelů?

Sám Facebook se podle prohlášení staví ke všem takovým žádostem velmi obezřetně a důkladně prověřuje jejich oprávněnost. Podle  právního zástupce Facebooku Teda Ullyota se Facebook vždy snaží agresivně hájit práva svých uživatelů a často odmítá žádosti, které se mu zdají nedostatečně opodstatněné.

Facebook obdržel téměř 10 000 žádostí o soukromé údaje

V půlroční dekádě, končící v prosinci 2012, prý Facebook obdržel mezi 9 a 10 000 žádostí vládních orgánů o uvolnění soukromých dat svých uživatelů. Jednalo se o orgány na všech úrovních, od místní přes federální až po národní, a také žádosti byly velmi různorodé – od žádosti místního šerifa o pomoc při hledání ztracené  školačky až po žádost vlády o informace v případu podezření na chystaný teroristický útok.

Žádosti o poskytnutí informací se týkaly 18-19 000 uživatelů, čili zlomku jednoho procenta (0,002%) z celkových 1,1 miliardy uživatelů Facebooku. Rozhodně se tedy nejedná o tak masivní vpády do soukromí, jak mnohdy média a vyplašení lidé uvádějí.

Co si myslíte o prohlášení Facebooku? Jsou jeho snahy skutečně upřímné? Jsou naše data na Facebooku opravdu v takovém bezpečí?

Zdroje: https://mashable.com/2013/06/14/facebook-requests/

https://goo.gl/o1aZ1

Zdroj obrázku: https://mashable.com/2013/06/14/facebook-requests/

Komentáře

Nahoru