Facebook ztrácí na své hodnotě: propad tržní hodnoty o 60 miliard dolarů

Facebook ztrácí na své hodnotě: propad tržní hodnoty o 60 miliard dolarů

Akcie Facebooku prudce poklesly. Pokles akcií je důsledkem zneužití uživatelských účtů v řádech milionů. V návaznosti na zneužití dat, které uživatelé na Facebook denně přidávají, si začaly rušit své profily především celebrity. Tato nepříjemná záležitost působila také na Facebookovou reklamu – velké firmy pozastavily své placené propagace.

Zdálo by se, že sociální síť Facebook od svého vzniku jen prosperuje. Jenže nyní se začíná její křivka úspěchu pomalu stáčet dolů. Nejen že si uživatelé začínají stěžovat na přemíru reklam, teď vznikl skandál, který nemá obdoby. Vše začala britská společnost Cambridge Analytica, která se dostala k osobní údajům 50 ti milionů uživatelů. Jednalo se o soukromé informace, k jejichž úniku došlo bez svolení uživatelů. Získané informace pak byly použity na vývoj softwarových nástrojů, které měly podporovat Donalda Trumpa při jeho prezidentské kampani.

Nová cena akcií?

Majitelé akcií se domnívali, že cena jedné facebookové akcie převrší částku 200 amerických dolarů. Nicméně stal se pravý opak. Koncem minulého měsíce byla cena jedné akcie 195 dolarů, což byla nejvyšší dosažená částka za akcii, kterou Facebook zaznamenal. Po tom, co se o úniku dat dozvěděla veřejnost, začala cena facebookových akcií klesat. V dnešních dnech se cena za jednu akcii pohybuje kolem 164 dolarů. Pokud se pak ptáte na tržní hodnotu firmy, snížila se o 60 miliard dolarů.

Mark Zuckerberg se omluvil

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg vzal celou záležitost do svých rukou. Uvědomil si, že se nejedná o běžnou nepříjemnost, ale skandál se přímo dotýká budoucnosti Facebooku. Veřejně se omluvil veřejnosti a 50 ti milionům uživatelům, jejichž informace unikly. Své odpovědi dal netradiční formu – omluvil se písemně a textu věnoval celou stránku novinového tisku.

9585942-3x2-700x467

Své uživatelské účty mažou také známé osobnosti. V reakci na nepříjemnou událost, která se neměla dostat na veřejnost, smazal svůj účet například Jim Carrey, Kumail Nanjiani, Tea Leoni, Adam Mckay a další. Fanouškovskou stránku smazal také známý podnikatel Elon Musk, který odstranil stránku firmy Tesla mající 2,5 milionu fanoušků.

Zdroj, text/foto: theverge.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru