Dnes vyšlo 15 článků

Facebook zaplatí miliardy svým zaměstnancům cenzury

Facebook zaplatí miliardy svým zaměstnancům cenzury

Přemýšleli jste někdy nad obsahem, který na Facebooku sdílí uživatelé? Ne všichni uživatelé jsou normálné lidé s fotkami svých přátel nebo selfies. Na Facebooku pravidelně přispívají uživatelé, kteří sdílí nelegální a kriminální obsah. Sebevraždy, vraždy, znásilnění, násilí na zvířatech… to je jen malý výčet. Kvůli takovým příspěvkům zaměstnává Facebook cenzoristy, kteří tento obsah nahlašují a odstraňují.

Nelegální a násilný obsah na Facebooku je denním chlebem každého cenzoristy Facebooku. Tato pozice musí být zastoupena 24/7. Jenže tuto práci nezastávají roboti, ale obyčejní lidé. Za jednu směnu zhlédnou tolik násilí a odporných činů, že z toho někdy mají trvalé zdravotní následky. Skupina bývalých a stávajících cenzoristů se sdružila a celý případ dala k soudu. Nyní skupinu tvoří 11250 účastníků. Někteří z nich totiž čelí posttraumatické stresové poruše nebo jiným psychickým problémům.

Cenzurovat obsah sdílený uživateli Facebooku není žádná vysněná práce. Soud rozhodl, že Facebook bude muset cenzoristy odškodnit a to částkou ve výši 52 milionů dolarů, v přepočtu 1,3 miliardy korun. V praxi to vychází tak, že každá z osob dostane nejméně 1000 dolarů, tedy kolem 25 000 Kč. Tato část by měla pokrát náklady nanávštěvy psychologa a další případnou léčbu. Nicméně někteří z nich čelí trvalým zdravotním následkům a ti budou odškodněni částkou 50 000 dolarů.

Do budoucna se Facebook ponaučil a pro své cenzoristy zřídí oddělení mentální podpory, která by měla zdravotním následkům pomoci předejít. Mezi další změny, které bude Facebook vyžadovat od svých zaměstnanců, patří:

1) Screening žadatelů o emoční odolnosti v rámci procesu náboru a náboru

2) Zveřejňování informací o psychologické podpoře na každé pracovní pozici cenzoristy

3) Předběžné řešení zahrnuje moderátory pracující v Kalifornii, Arizoně, Texasu a na Floridě od roku 2015 do současnosti. Členové třídy nyní budou mít čas se vyjádřit k navrhovanému řešení a požádat o změny dříve, než obdrží konečné schválení od vedení. Očekává se, že k tomu dojde do konce tohoto roku.

“Jsme vděční lidem, kteří dělají tuto důležitou práci, aby se Facebook stal bezpečným prostředím pro všechny,” řekl Facebook ve svém prohlášení. “Zavázali jsme se jim prostřednictvím této dohody a v budoucnu jim poskytnout další podporu.”

 

Zdroj, foto: theverge.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru