Facebook žalují za tlačítko Like

Facebook se zamotal do patentového sporu. Nizozemská společnost Rembrandt Social Media tvrdí, že Facebook neoprávněně využívá její duševní vlastnictví bez placení. Předmětem sporu je dvojice patentů, která se týká uživatelského rozhraní služby.

Na začátku byl Jonannes Jozef Everardus Van Der Meer a jeho projekt sociální sítě s názvem Surfbook. Během vývoje služby si nechal patentovat několik prvků, které byly na trhu novinkou. Po jeho úmrtí v roce 2004 převzala jeho projekt firma. Ta nyní u federálního soudu ve Virginii žaluje Facebook za porušení patentového práva.

„Jsme přesvědčeni o tom, že naše patenty jsou důležitým stavebním prvkem každé sociální sítě, kterou známe. Předpokládáme proto, že soudce rozhodne v náš prospěch, „řekl Tom Melsheimer, právník zastupující firmu.

Van Der Meerove patenty registrovali úřady pro jejich ochranu v roce 1998. To bylo pět let předtím než vznikla populární služba Facebook. Proto firma žije v přesvědčení, že soud nemůže rozhodnout v jejich neprospěch.

Surfbook byl jakýmsi sociálním diářem, ve kterém si přátelé sdíleli informace o tom, co dělají. Jeho součástí bylo i tlačítko, které je obdobou dnešního Like na Facebooku.

Dobrá zpráva pro Facebook je, že maximální platnost patentů uznávaná mezinárodně napříč celým vyspělým světem, je 20 let. To znamená, že i kdyby společnost Rembrandt Social Media spor vyhrála (a je otázka, zda soud vznesený nárok uzná), Facebook by nemusel na základě patentu platit za tlačítko Like déle než do roku 2018.

Zdroj: BBC, tyinternety.cz

Komentáře

Nahoru