Facebook vyvíjí nástroj, který pomůže nevidomým „prohlížet“ si obrázky

Miliony lidí po celém světě využívají Facebook jako komunikační nástroj. Nicméně, obsah na sociální síti má také grafickou podobu. Přestože existují nástroje pro nevidomé pro práci s textovou částí obsahu, nástroje pro „prohlížení“ obrázků chybí. Největší sociální síť chce tento nedostatek odstranit.

Princip fungování je založen na nově vyvinutém softwaru, který automaticky rozpoznává objekty na obrázcích a slovně je charakterizuje. Program, který transformuje text na řeč, by si mohl nyní poradit také s grafickou částí obsahu.

img_5756-0

Facebook vyvíjí nový nástroj pro nevidomé

Na výše uvedených obrázcích je znázorněné, jak bude nový nástroj pracovat. Včetně komentáře od autora obrázku bude k dispozici také automaticky generovaný popis obrázku. Nevidící mohou lépe porozumět, co je na obrázku. U každého obrázku tak bude mnohem více informací, díky nimž může nevidomý obsah obrázku lépe pochopit.

Samozřejmě, takový nástroj nedokáže dokonale nahradit způsob, jakým grafický obsah vnímají vidící lidé. Doposud nevidící nemohl pořádně pochopit smysl obrázku, pokud jeho autor neuvedl přesný popis. A to bývá zřídkakdy.

Zásadní problém při realizaci nástroje bude rozpoznávání objektů na obrázku. Software nebude prozatím fungovat na 100 %, ale bude se postupně zdokonalovat za provozu.

Zdroj / Foto: Techcrunch

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru