Facebook: „Year in Review“ dokazuje, že algoritmy prostě nemohou chápat lidské emoce

Pokud jste se v několika posledních dnech podívali na Facebook, bezpochyby jste si museli všimnout příspěvků „Year in Review“. Sociální síť je generuje automaticky, chce vám nabídnout přehled uplynulého roku.

Prezentace Year in Review obsahuje všechny důležité momenty, které jste na Facebooku sdíleli během uplynulého roku, ať už to jsou selfie fotky nebo vzpomínky na párty s přáteli. Je tam všechno bez ohledu na to, jaké z jednotlivých vzpomínek můžete mít pocity.

A tak jsou tato vzpomínkové prezentace pro některé uživatele nepříjemná. Nebo trapná. Smutná. Software, který je generuje, si totiž neuvědomuje, že připomínat někomu třeba lásku, se kterou se po dvou letech krásného vztahu rozešel, není zrovna dvakrát taktní.

Ne všichni chtějí na uplynulý rok vzpomínat

Jedním z mnoha uživatelů Facebooku, kteří museli čelit bolestným vzpomínkám v Year in Review, je i webový vývojář Eric Meyer. Jeho dcera Rebecca po boji s rakovinou v červnu zemřela. Year in Review mu ji zase připomíná.

„My, kteří jsme prožili smrt blízkých, strávili delší čas v nemocnici, byli zasaženi rozvodem, ztrátou zaměstnání nebo nějakou jinou krizí, se možná nebudeme chtít ohlížet za uplynulým rokem,“ píše Meyer ve svém příspěvku na blogu.

Problém je v tom, že tahle prezentace nevytváří žádní lidé. Je to pouze algoritmus, který vezme příspěvky s nejvíce lajky a sdíleními. Nechápe, co dělá nějakou fotku populárnější než jiné. A nemůže pochopit, proč je nevhodné vám ji připomínat.

„Ukázat mi tvář Rebeccy a říct: ‚Takhle vypadal váš rok!‘ je nepříjemné. Vyvolává to špatné pocity, a kdyby to pocházelo od skutečné osoby, bylo by to špatné. Vzhledem k tomu, že to pochází jen od kusu kódu, je to prostě smůla. Je to velký problém. Není snadné programově zjistit, zda má fotografie spoustu lajků proto, že je tak úžasná, ohromující nebo srdcervoucí.“

fb-year

Jak byste se cítili, kdyby vám Facebook ukazoval obličej vaší zemřelé dcery mezi veselými tančícími postavičkami a balónky?

Ani sociální algoritmy prostě nikdy nemohou pochopit složitost lidských emocí. Rozhodně ne teď.

A jak vypadá ideální shrnutí roku?

Dokonalým protikladem k výše uvedenému může být třeba shrnutí roku Marka Zuckerberga. Daroval peníze na boj s ebolou, jeho žena dostala významné lékařské ocenění, daří se mu rozšiřovat po světě připojení k internetu.

Zdroj: DailyDot

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru