Facebook, Twitter a YouTube bojují proti nenávisti

Evropská unie ve spolupráci s významnými sociálními sítěmi, jako jsou Facebook, Twitter či YouTube, připravila kodex k regulaci nenávistných příspěvků a projevů (hate speech) na internetu.

Výše uvedení internetoví hráči budou podle kodexu prověřovat upozornění do 24 hodin. Musí tak zjistit během co nejkratší doby, zda je nahlášený obsah s nenávistnými prvky či nikoliv. A pokud bude příspěvek skutečně v rozporu s kodexem, sociální síť jej odstraní či zablokuje.

facebook-715811_1280

Sociální sítě bojují s Evropskou unií proti nenávisti na internetu.

„Zavázali jsme se k tomu, abychom lidem poskytovali přístup k informacím prostřednictvím našich služeb, ale zakázali jsme na našich platformách ilegální nenávistné výroky. Máme k dispozici efektivní systémy, díky nimž dokážeme do 24 hodin zrevidovat platná oznámení a odstranit nelegální obsah,“ uvedla v tiskové zprávě Lie Juniusová, ředitelka Googlu pro styk s veřejností a vztahy s vládami.

Hlavním cílem dohody je, aby internet představoval bezpečné místo pro svobodné a demokratické vyjadřování, nicméně musí být dodrženy určité evropské hodnoty a zákony.

Aby bylo možné regulovat šíření nenávistných projevů prostřednictvím internetu, je nezbytné, aby se do tohoto boje zapojily také členské země, které by měly prosadit domácí právní předpisy na internetu a offline.

Evropský soud pro lidská práva rozlišuje obsah, který uráží, šokuje či znepokojuje stát a obyvatelstvo, a obsah, který podněcuje k násilí a nenávisti. A právě druhý typ obsahu by měl být regulován a odstraňován z internetových platforem.

Například Twitter už v minulosti zablokoval přes 125 tisíc uživatelských účtů, protože propagovaly organizaci Islámský stát.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru