Facebook testoval obrovský solární dron, který je velký jak dopravní Boeing 737

Velký dron jménem Aquila má za sebou úspěšný testovací let, přičemž na obloze vydržel 90 minut, tedy třikrát déle, než společnost předpokládala.

Bezpilotní letoun Aquila byl představen už v březnu 2015 na konferenci F8. Primárním cílem tohoto projektu je poskytnout připojení k internetu 4 miliardám lidí, kteří doposud přístup nemají. Dron, jehož rozpětí křídel je srovnatelný s Boeingem 737, bude létat ve výškách od 18 tisíc do 28 tisíc metrů po dobu tří měsíců.

I když je bezpilotní letoun velký, očekává se, že by měl spotřebovat stejné množství energie jako například vysoušeč vlasů či mikrovlnná trouba.

„Aquila je sluncem poháněné letadlo, které může být využito k cenově dostupnému připojení k internetu pro stovky milionů lidí v nejhůře dostupných místech,“ uvedla firma v prohlášení.

Aquila je klíčovou součástí dalekosáhlého plánu společnosti Facebook, který má přivést celý svět online přes Internet.org. Mark Zuckerberg v blogovém příspěvku ve čtvrtek představil, jak solární dron by nakonec mohl tuto vizi proměnit v realitu.

„Našim cílem je mít flotilu dronů Aquila pro létání ve výšce nad 18 tisíc metrů. Drony budou vzájemně komunikovat lasery a zůstanou ve vzduchu po celé měsíce,“ dodal Mark Zuckerberg.

Mark Zuckerberg bere na vědomí, že stále existuje několik hlavních technických překážek, které je nezbytné překonat, například snížit závislost na pozemním personálu, který by dron ovládal. Během následujících let bude provedena spousta dalších testů s cílem vybudovat dron pro létání ve větších výškách a pro delší časové období.

Zdroj: Mashable

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru