Facebook se zaměřuje na ochranu soukromí, přichází změny

Facebook se zaměřuje na ochranu soukromí, přichází změny

To, že si máme na Facebooku dávat pozor na nastavení soukromí, je už docela ohraná věc. Zřejmě ji ale ještě všichni nerespektují. Facebook se teď totiž rozhodl vložit se do situace sám a začít to řešit. Změnil výchozí nastavení statusů, už je neuvidí všichni jako dříve. A přijdou i další změny.

Už několik let to funguje tak, že každý status, který napíšete, vidí ve výchozím nastavení úplně všichni. I fotografie jsou takhle veřejné, pokud to nespecifikujete jinak. Nyní Facebook přepíná výchozí nastavení na možnost „Přátelé“. Tahle změna se ale bude týkat jen nových uživatelů. Pokud budou chtít nastavení změnit, klidně mohou. Musí však pamatovat na to, že změna nastavení zůstane uložená. Takže pokud jednou budete chtít dát veřejný příspěvek, automaticky se vám jako veřejný nastaví i všechny následující. Dokud to zase nezměníte.

privacy-checkup

Soukromím vás bude provádět modrý dráček.

Ani na stávající uživatele se nezapomnělo. Facebook je začne vybízet, aby si prošli ochranu osobních údajů, zkontrolovali a potvrdili své nastavení. Slibuje si od toho, že by se měl snížit počet obyvatelů, kteří omylem sdílí svůj obsah a informace se širším publikem, než by chtěli.

„Někdy se lidem stává, že když na Facebooku něco sdílí, sdílí to s více lidmi, než by chtěli, nebo než si mysleli. Mnohým z nás se to již stalo, že jsme něco sdíleli a omylem to vidělo více lidí. Dalo by se to přirovnat k e-mailovému tlačítku Odpovědět všem,“ vysvětluje Mike Nowak, produktový manažer soukromí Facebooku.

Sdílet informace s větším počtem lidí, než jste chtěli, je rozhodně horší, než když příspěvek omylem nikdo nevidí.

Další změny soukromí

Na vývojářské konferenci, která se konala v dubnu, oznámil Mark Zuckerberg i změny ochrany osobních údajů v mobilní aplikaci. Lidé s ní budou moci komunikovat anonymně. Facebook bude vědět, kdo jste, ale budete si moci vybrat, zda chcete svou identitu odhalit aplikaci a poskytnout jí data. Navíc je v aplikaci snadnější vybrat, s kým chcete své příspěvky sdílet. V levém rohu aplikace přesně uvidíte, kdo bude váš status moci číst.

facebook-app

V aplikaci je přehledně vidět, s kým obsah sdílíte.

Proč najednou takové změny a důraz na soukromí? Těžko říct. Kritika ohledně soukromí na Facebooku trvá už několik let. Společnost dokonce musela zaplatit 20 milionů dolarů kvůli tomu, že rozdávala osobní údaje uživatelů. Bylo jí vyhrožováno žalobou, protože umístila fotografie svých uživatelů do reklam bez jejich vědomí.  A byla kritizována za směšně komplikované nastavení ochrany osobních údajů.

Zdroje: HF post, Techcrunch

Komentáře

Nahoru