Facebook se směje studii, která mu předpovídá ztrátu uživatelů

Facebook se směje studii, která mu předpovídá ztrátu uživatelů

Vědci z princetonské univerzity vydali široce podloženou studii, která tvrdila, že Facebook mezi lety 2015 a 2017 ztratí 80 % svých uživatelů. Ovšem teď se ozvali datoví vědci z Facebooku a ti tvrdí, že studie je naprosto hloupá a nepravdivá. A dodali také, že stejné principy, které byly použity, ukazují, že Princeton do roku 2021 ztratí všechny své studenty.

Mluvčí Facebooku říká, že „zpráva, kterou zveřejnil Princeton, je naprostý nesmysl.“ Opravdu je prý celá chybná.

Za prvé srovnává Facebook s infekčním onemocněním, na které si nakonec uživatelé vytvoří protilátky. Ano, Facebook může být zátěží pro naši pozornost a některým lidem se z něj opravdu může dělat špatně, ale to neznamená, že funguje jako nějaký virus.

Pak použili jako příklad to, jak zemřela sociální síť, MySpace. Avšak vůbec se nezmiňují o tom, že za to může Facebook. To Facebook zabil MySpace.

Ale kritická chyba ve studii přichází tehdy, když se vědci začali zajímat o Google vyhledávání. To, že objem vyhledávání Facebooku klesl, brali jako jasnou známku, že bude pokračovat pokles jeho používání.

epicfail-princeton-university

Proč lidé negooglí Facebook?

No jo. Když Facebook někdy kolem roku 2007 rozkvétal, mnoho lidí nejdříve šlo na Google, zadalo heslo „Facebook“ nebo „Facebook přihlášení“ a až z Googlu se dostali na Facebook. Avšak pak se uživatelé stávali chytřejšími, takže začali psát přímo „facebook.com“. A přišla mobilní zařízení, na nichž stačí otevřít aplikaci a není nutné hledat webovou stránku. Takže pokles vyhledávání dotazu „Facebook“ opravdu nedokazuje nic víc, než že polovina uživatelů k němu přistupuje mobilně. Od roku 2012 počet uživatelů Facebooku stále roste, v současné době se pohybuje asi na hodnotě 1,19 miliardy.

To však neznamená, že by před sebou Facebook neměl problémy. Rozhodně už v poslední době není tolik oblíbený. Přiznal, že mezi mladými lidmi v USA zaznamenal mírný pokles. Uživatele mu totiž přebírají primárně mobilní sociální aplikace jako Snapchat nebo WhatsApp. S mobilními telefony, kde máte čísla svých přátel, je pro lidi lehčí přejít k jiným sociálním sítím. Zřejmě tedy bude muset vychytat přesun uživatelů k nositelným technologiím. Opustilo ho totiž mnoho z jeho počátečních hvězd. A hackeři se třesou v oblasti sdílení soukromých informací.

Ano, to všechno by mohlo způsobit, že se uživatelská základna Facebooku bude zmenšovat. Je docela pravděpodobné, že se pozornost některých jeho uživatelů rozdělí mezi několik jiných aplikací. Ale to, že by do roku 2017 kompletně ztratil 952 milionů uživatelů, je dost nepravděpodobné a vyžadovalo by to nějakou opravdu obrovskou katastrofu. A i kdyby se to stalo, rozhodně to nebude kvůli tomu, že lidé méně googlí „facebook“.

Můžete si přečíst celou studii Mika Develina, datového vědce z Facebooku. Je plná vtipných zdůvodnění.

Vyvrácení princetonské studie

Stejně jako mnozí z vás i my jsme byli zaujati nedávným článkem princetonských výzkumníků, kteří předpovídali brzký zánik Facebooku. Se zvláštním zájmem využili údaje z Google vyhledávání k předpovídání trendů, místo aby studovali skutečné trendy. S využitím stejné metodiky, kterou použili oni, jsme se pokusili zjistit více o princetonské univerzitě a nebudete věřit, na co jsme přišli!

V souladu s vědeckým principem „korelace rovná se kauzalita“ náš výzkum jednoznačně prokázal, že by se Princeton měl bát nebezpečí úplného zmizení. Při pohledu na lajky jeho facebookové stránky totiž zjistíme následující alarmující skutečnost:

graf-facebook-princeton-1

A studnicí lidského vědění není jen Facebook. I Google vyhledávání potvrzuje předešlý graf. Ukazuje, že procento článků odpovídajících dotazu „Princeton“ ročně klesá.

graf-facebook-princeton-2

Ano, tento trend je stejně alarmující. Podíl článků od roku 2009 dramaticky poklesl.

Samozřejmě, že Princeton je především institucí vyššího vzdělání – dokud bude mít studenty, bude to fajn. Ale bohužel při vyšetřování se objevila silná korelace mezi univerzitou a jejím indexem na Google Trends. Je to smutné, ale skóre již několik posledních let stále klesá.

graf-facebook-princeton-3

Tento trend naznačuje, že Princeton bude mít do roku 2018 jen polovinu svých studentů a v roce 2021 už nebude mít vůbec žádné.

No a zatímco se znepokojujeme údaji o Princetonu, měli bychom se bát i o osud naší planety! Hodnota Google Trends pro „air“ (vzduch) rovněž trvale klesá a hodnoty ukazují, že do roku 2060 by tady už žádný nemusel být!

graf-facebook-princeton-4

PS: Opravdu si nemyslíme, že Princeton nebo vzduch brzy zmizí z naší planety. Milujeme Princeton (a vzduch). Ale jako datoví vědci jsme chtěli zábavnou formou ukázat, že ne všechny výzkumy jsou si rovny a některé metody analýzy vedou k docela šíleným závěrům.

Zdroje: TechCrunch, NBC News, Cnet, obrázek: egophiliac

Komentáře

  • Backup

    Au ten google translate. Spojení „correlation equals causation“ rozhodně zachovat jako „korelace rovná se kauzalita“!

    • Aneta Dufková

      Původně jsem nechtěla využívat tolik cizích slov, ovšem uznávám, že to s nimi koneckonců zní asi lépe. Takže díky za poznámku, opraveno :-)

Nahoru