Dnes vyšlo 1 článků

Facebook s novým Messengerem definitivně překročil hranice našeho soukromí

Facebook s novým Messengerem definitivně překročil hranice našeho soukromí

Nick Russo by si přál, aby si lidé jeho varování přečetli a pochopili ho. Snaží se vysvětlit uživatelům Facebooku, co se děje, protože má pocit, že když to neudělá on, neudělá to ani nikdo jiný. Otevírá otázku nebezpečí, která na vás číhají v Messengeru od Facebooku. A že jsou to rozhodně zajímavé úvahy.

Dneska většina lidí používá Facebook mnohem více v mobilu než na počítači. Pokud jste byli zvyklí odesílat zprávy z mobilní aplikace Facebooku, pravděpodobně vás neustále otravovaly ty dotazy, zda si nechcete nainstalovat aplikaci Messenger. Vždycky to byla volitelná možnost, ale brzy to už nebude volba. Pokud budete chtít posílat zprávy ze svého telefonu, nic jiného než nainstalovat Messenger vám nezbyde.

Jen si při instalaci přečtěte, kolik oprávnění aplikaci dáváte

Jasně, většina lidí to vidí tak, že to přece není žádný problém. Tak si prostě k těm desítkám aplikací, co už v mobilu mají, ještě jednu doinstalují. Jenže takový průměrný uživatel Facebooku si vůbec neuvědomuje, jaká všechna opatření musí Facebooku dát, aby mohl používat jejich Messenger. Tady je krátký seznam těch nejvíce zneklidňujících oprávnění, která Messenger vyžaduje:

  • Změnit stav připojení k síti. Facebook může změnit nebo upravit vaše připojení k internetu nebo k mobilnímu operátorovi. Kdyby chtěl, klidně může připojení vypínat a zapínat. Prostě jen tak. Bezdůvodně. Jednoduše proto, že může.
  • Volat na telefonní čísla a posílat SMS zprávy. Pokud by se Facebooku zachtělo, klidně by mohl vašim kontaktům posílat zprávy pod vaším jménem. V podstatě mu dáte telefon a řeknete mu, ať si s ním dělá, co chce.
  • Nahrávat zvuk, video a pořizovat fotografie. Kdykoliv. Pokud se někdo ve Facebooku rozhodne, že se na vás chce podívat, prostě si zapne vaši přední kameru a bude se na vás dívat. Pokud bude chtít slyšet, co zrovna říkáte, zapne nahrávání zvuku. Kdykoliv se mu zachce.
  • Přečíst si seznam příchozích a odchozích hovoru. S kým jste volali? Jak dlouho jste s ním mluvili? Když si stáhnete jejich Messenger, budou ve Facebooku vědět všechno.
  • Přečíst si kontaktní údaje, včetně toho komu píšete emaily. To je další jasný zásah do vašeho soukromí. Facebook si klidně může číst emaily, které jste odeslali, a používat informace z nich pro vlastní zisk. Ať už pro přizpůsobování reklamy nebo pro výzkumné účely. Nějak si to odůvodní.
  • Přečíst si osobní údaje uložené v zařízení. Pokud máte v mobilu adresy, osobní informace, fotografie nebo cokoliv jiného z vašeho osobního života, Facebook k tomu má přístup.
  • Získat seznam účtů v telefonu nebo jiných aplikací, které používáte. Facebook zjistí, jaké všechny aplikace používáte, jak často je používáte a pod jakými účty se do nich hlásíte.

A proč by to Facebook dělal?

Určitě si teď řeknete, proč by tohle všechno Facebook dělal. Koho by zajímalo, co máte v mobilu za fotky nebo s kým si voláte. Zdánlivě to tak vypadá. Jenže je potřeba si uvědomit, že uživatelská data jsou to, na co se v dnešní době hraje. Pokud toho o uživateli více víte, můžete mu lépe přizpůsobit svou službu a on ji bude více používat. Je to jednoduché. A to ještě ani nemluvíme o takových aférách, jako byla ta s NSA. Kdo ví, ke komu se vaše data z Facebooku dostanou.

mess

Nick Russo si to uvědomuje. Většina lidí si při instalaci Messengeru nepřečte oprávnění, která mu dává. Nick to ale udělal. Messenger si z telefonu odstranil a nemá v úmyslu ho někdy používat. Když bude na mobilu, tak si prostě nebude s nikým psát. Radši to vydrží, než aby někomu poskytl přístup do svého soukromí… Vydrželi byste to taky?

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru