Facebook: Problémy se soudy už od vzniku, teď jsou na řadě další

Facebook: Problémy se soudy už od vzniku, teď jsou na řadě další

Pokaždé, když se naskytne projekt obrovských rozměrů, se najdou sporné věci, které v tom lepším případě vedou k různým pomluvám či povídačkám. Ale často se takto skončí až u soudu, který trvá věky a nemusí mít vůbec pravdivý základ. A ani Facebook na tom není jinak. Za jeho poměrně krátkou historii se našlo už několik lidí, kteří Facebook žalují a snaží se z toho vytěžit majlant. A jak z toho vlastně doposud Facebook vyšel?

Viník už od začátku

Problémy vznikly už krátce po založení Facebooku. Jeho zakladatel, Mark Zuckerberg, byl obviněn dvojčaty Cameronem a Tylerem Winklevossovými z toho, že ukradl jejich původní nápad na provozování univerzitní sociální sítě HarvardConnect. Zuckerberg měl být údajně pouze programátorem. Tento spor nedávno skončil a Facebook z něj vyšel opravdu dobře. Stálo ho to “pouze” 65 milionů dolarů.

O této kauze jste mohli slyšet i ve filmu The Social Network.

(Ne)soukromí a problémy s ním spojené

Mimo jiné je Facebook často kritizován i za to, že soukromí jeho uživatelů je chabé a samotná síť si ponechává data uživatelů i po deaktivaci jejich účtu. K žalobě se nakonec rozhodl Perry Aikens Davis, který prý zastupuje práva všech uživatelů Facebooku v USA.

Poté následovaly další skupiny chránící soukromí až se nakonec připojily i úřady. Těchto sporů je opravdu mnoho a některé se táhnou už roky.

Kromě výše zmíněných si Facebook prošel i dalšími soudními řízeními, například spor o doménu Facebook.com (žalobcem byl jistý Franz Bauer – nakonec se ukázalo, že to byla falešná identita), který vyhrál, o svých akciích a mnoha dalších věcech.

Aktuální problémy

Zní to jako zaseknutá deska, ale opět se našli lidé, kteří se rozhodli Facebook zažalovat, opět pro podivné okolnosti ohledně soukromí uživatelů. Tato sociální síť údajně skrze stránky, na kterých jsou její prvky, zjišťuje, kam běžný uživatel internetu chodí. To je v rozporu s mnoha zákony různých amerických států. Žalobci vyčíslená škoda je 10000 dolarů za každého uživatele, který se k žalobě připojí.

Možná to zní, jako by Facebooku neměl za chvíli zbýt ani pětník, ale nejméně třetina žalob vůči němu je nepodložená a tak nehrozí, že by tento gigant jen tak padnul.

Komentáře

Nahoru