Dnes vyšlo 15 článků

Facebook představuje nový patent!

Facebook představuje nový patent!

V nedávné době se na internetu objevila zpráva, že si Facebook nechal patentovat novou technologii, díky které se opět dostane mezi technologickou elitu ve světě sociálních sítí. Jedná se o velmi zajímavou novinku, kterou společně prozkoumáme.

O co se jedná?

Facebook již nyní ví, kde se nacházíte, avšak v blízké době bude také vědět, kde se budete nacházet v budoucnosti. Tato velmi neobvyklá technologie se nazývá Offline Trajectories, což v překladu znamená offline dráhy. Ty budou moci přesně předpovědět, kde se budete nacházet. Systém vychází ze starších dat, jak vašich, tak ostatních lidí, a díky tomu dokáže říct místo vašeho dalšího pobytu.

Jak to funguje?

Vezměme příklad, že trávíte čas v oblíbené restauraci poté, co jste byli cvičit v posilovně. Software začne zkoumat vaši aktuální polohu a v případě, že cvičíte, vypočítá pravděpodobnost, že poté půjdete do restaurace na jídlo. Tímto způsobem tak může aplikace teoreticky generovat vaši budoucí polohu. Závisí to ovšem na množství dat od vás samotných a také od dat ostatních uživatelů.

stahování (1)

Jak probíhá získávání dat?

Predikce závisí nejvíce na datech ostatních uživatelů, speciálně těch s podobným profilem, jako je ten váš. Jiná, podobná technologie umožňuje získání polohy pomocí bezdrátových sítí, jakými jsou WiFi nebo Bluetooth.

Pokud se lidé ve vašem věku budou pohybovat po určitých místech během jedné vycházky, software pomocí toho může udělat předpověď, jak se budete chovat vy. Pokud se například někdo ve vaší věkové kategorii po zhlédnutí filmu v kině vydá do kavárny, Facebook bude predikovat, že i vy po trávení času v kině zamíříte také do kavárny.

Souvislost se stávající technologií

Tyto patenty jenom dokazují, že sociální sítě o nás získávají čím dál tím více informací. Začalo to již analýzou vašeho prohlížeče, aby bylo vidět, jaká témata vás opravdu zajímají. Díky tomuto nástroji jsou vám nabízeny přednostně ty příspěvky, jež by se vám mohly nejvíce líbit. Tento software bude nyní souviset i s novou technologií. Pokud systém vyhodnotí, že chodíte cvičit a navštěvujete restaurace se zdravou výživou, budou vám nabízeny příspěvky týkající se těchto témat.

facebook-mobile

Chceme však, aby o nás Facebook věděl tolik?

Pro někoho to možná bude užitečné, avšak je opravdu na místě, aby sociální sítě získávaly takto velké množství dat? Každý má přece právo na své soukromí, takže by své aktivity rád tajil před veřejností. Někteří lidé by tak mohli mít problém se sdílením svých osobních informací. Jistě totiž bude existovat určitý systém sdílení, abyste se mohli pochlubit tím, kde jste se v nedávné době nacházeli.

Z technologického hlediska se jistě jedná o velmi zajímavou technologii. Avšak vyvstává zde otázka, zda budeme opravdu chtít vědět, kde se budeme v nejbližší době nacházet. Nezbývá tedy než počkat, kam se bude Facebook se svojí technologií ubírat.

 

https://www.engadget.com/2018/12/11/facebook-patent-location-tech/?fbclid=IwAR3R5c4GWO4H82Mr3WdQpUoA–h2QyRRHNaOaLaq3naSwNQXJvptV2zOauw&guccounter=1

 

Štítky: , ,

Komentáře

Nahoru