Facebook poskytuje vysokorychlostní internet prostřednictvím dronů

Společnost Facebook testovala technologii, prostřednictví které létající drony ve vysokých výškách poskytují vysokorychlostní internet. K těmto účelům testovala přenos dat rychlostí desítek gigabitů za sekundu.

Facebook už v minulosti představil drony jménem Aquila, které by mohly internetové připojení poskytnout v rozvojových zemích. Tyto drony létají ve výškách od 18 do 27 kilometrů, přičemž společnost testuje dosah signálu od 30 do 50 kilometrů a zvyšuje rychlost přenosu na 30 gigabitů za sekundu.

drone-1579117_1280

Zdroj: Pixabay

V rámci testování byla využita frekvence e-band, respektive e-pásmo, což je skupina milimetrových vlnových délek v rozmezí 60 až 90 GHz. Signál je potom schopen přenášet širokopásmá data, ale na druhou stranu dochází k zeslabení signálu kvůli vzdálenosti, mlze, dešti a fyzickým překážkám.

Facebook testoval přenos dat mezi 13 kilometrů vzdálenými oblastmi Malibu a Woodland Hills, kdy použil vysílací šedesáticentimetrovou parabolickou anténu. Inženýři byli schopni odesílat data rychlostí od 100 Mb/s do 3 Gb/s.

Vzdálenost, které Facebook dosáhl, je významná a využitelná pro point-to-point systémy. Nicméně Facebook nemůže poskytování internetu prostřednictvím dronů prozatím uskutečnit, protože bude testovat ještě systémy typu země-vzduch, které budou přenášet data do letadla Cessna pomocí transceiveru na jeho palubě.

„Stále máme několik problémů týkajících se konektivity a techniky, a ty musíme vyřešit, než bude technologie zcela připravená k použití,“ dodává závěrem Facebook.

Zdroj: ComputerWorld

Každý to rád bez pravopisných chyb.

Komentáře

Nahoru