Facebook: Pomocí Messengeru půjde posílat peníze vašim přátelům

Paypal a další podobné systémy na posílání peněz budou nyní mít velkého konkurenta – sám velký Facebook. Podle nejnovějších výzkumů je tato funkce v aplikaci Facebook Messenger již zavedena, avšak je jenom otázkou času, kdy ji Facebook zapne.

Toto zjistil student v oboru počítačových věd Andrew Aude. Jako důkaz navíc ukázal snímky z hacknuté aplikace. A dokonce dodal i video.

Co to bude?

Messenger by měl umožňovat posílat peníze stejně jednoduše, jako lze nyní posílat fotografie. Stačí pouze zadat číslo svoji debetní karty nebo použít tu, která je už s Facebookem propojená. Kromě toho je v Messengeru i speciální kód PIN sloužící k verifikaci platby, aby při případném odcizení účtu nešlo napáchat velké škody.

Posílání plateb by mělo být skutečně jednoduché

Posílání plateb by mělo být skutečně jednoduché

Tyto platby jsou soukromé – ve vybraných příspěvcích nepůjde vidět, kdo komu poslal peníze. Vaši přátelé tak neuvidí, komu posíláte nebo naopak od koho přijímáte peníze.

A ve verzi, kterou Aude zkoumal, šlo přidat pouze debetní kartu. Zatím tedy nejde přidat kreditní kartu nebo bankovní účet. To je asi tím, že u těchto způsobu je třeba i svolení třetí strany nebo jsou složitější na použití.

Nyní by mělo jít pouze o transakce jeden na jednoho, ale dle poznámek v kódu by měl Messenger v budoucnu podporovat i skupinové platby. Ale zatím není vůbec jasné, jak budou tyto platby vypadat.

Za kolik to bude?

Zatím ale není jasné, jestli bude tato nová funkce nějak zpoplatněna. Je totiž možné, že Facebook zpoplatní každý takovýto převod peněz. Tím by si totiž pěkně namastil kapsu. Ale stejně tak je i možné, že to nabídne zdarma, aby lidé mnohem více využívali Messenger.

Bude na tom Facebook vydělávat? To se zatím ještě neví...

Bude na tom Facebook vydělávat? To se zatím ještě neví…

Aude navíc vyspekuloval, že každá taková transakce bude Facebook stát kolem půl dolaru, tedy asi 10 Kč. Messenger zatím nenaznačuje žádné poplatky, ale ty mohou být klidně přidány v pozdějších verzích. Rozhodování ale stejně nakonec bude na Davidu Marcusovi, novém šéfovi Messengeru, který zde přešel z Paypalu, známé internetové peněženky.

Je tedy jasné, že Facebook se chce na finanční transakce zaměřit. Dokonce již na samotných stránkách testuje tlačítko koupit.

Kupování věcí přes Facebook? To už je blízká budoucnost

Kupování věcí přes Facebook? To už je blízká budoucnost

Něco podobného už přitom výkonný ředitel Facebooku Mark Zuckerberg dříve naznačoval. Bylo to při ohlašování finančních výsledků za druhý letošní kvartál. Tehdy rovněž řekl, že se jedná o budoucnost a že Facebook čeká ještě hodně práce. A vypadá to, že už jí zas tolik nezbývá.

Proč to bude?

Která aplikace na okamžité posílání zpráv je nejlepší? To je velmi složitá otázka. Je zde totiž obrovská konkurence – kromě Messengeru je zde například WhatsApp (nyní patřící Facebooku), iMessage, KakaoTalk, Google Hangouts, Kik, Viber a další.

A každá z těchto aplikací se snaží odlišit od svojí konkurence – ať už pomocí nálepek, her, propojení s byznysem nebo ulehčené socializace.

Viber patří mezi největší konkurenty Facebook Messengeru

Viber patří mezi největší konkurenty Facebook Messengeru

A posílání plateb může být důvodem, proč by si uživatelé měli vybrat Messenger místo jiného programu. Přátelé si mezi sebou moc často peníze neposílají, takže samostatná aplikace nemusí mít úspěch.

Ale ve spojení s dalšími službami v Messengeru by mohla uživatele nadchnout a dokonce vytlačit i aplikace, které se nyní zaměřují pouze na tyto finanční transakce. Navíc takto Facebook získá údaje o debetních kartách, které by se jednoduše mohli hodit, když by se uživatelé rozhodli si přes Facebook něco zakoupit.

Kdy to bude?

Aude si myslí, že Facebook tuto službu spustí v nejbližších měsících v USA a časem i v ostatních částech světa. Ale to jsou jenom domněnky. Možná se totiž jedná jenom o alfa verzi a ostré verze se dočkáme třeba až za půl roku.

Facebook se k tomuto zatím nevyjádřil. Ale myslíme, že po tomto hacknutí se bude muset brzy vyjádřit. A rádi si počkáme, co nám k tomuto řekne.

Zdroj: techcrunch.com, clasesdeperiodismo via Compfight, viber.com,

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru