Facebook: Podívejte se, kdo z vašich přátel se nachází v okolí

Facebook včera představil novou funkci, kterou nazývá Nearby Friends. Ta vám umožní vidět, jak daleko se nacházíte od svých přátel, po omezenou dobu s nimi můžete sdílet svou polohu. Samozřejmě se zase objevily obavy o ochranu osobních údajů a soukromí. Ale Facebook si od funkce slibuje, že by mohla lidem především pomoct, aby spolu zase trávili více času v reálném světě místo online. Uživatelé iOS a Androidu to budou moci vyzkoušet už v následujících týdnech, takže uvidíme.

Funkce Nearby Friends byla postavena na sdílecí aplikaci Glancee pod vedením Andrea Vaccari, kterou Facebook získal v roce 2012. Ve zkratce jde prostě o to, že budete mít v aplikaci na iOS a Androidu navíc seznam přátel, kteří se nachází ve vaší blízkosti. Pokud se přiblížíte k příteli, dostanete oznámení, a pokud s vámi někdo bude sdílet své přesné umístění, uvidíte ho na mapě.

Vaccari uvedl, že „cílem je, aby bylo opravdu snadné zjistit, když se někdo nachází ve vaší blízkosti, a vy byste se s ním mohli setkat a strávit s ním čas“. Chystají se prostě vyvrátit kritiku, že Facebook nás izoluje od reálného světa.

Pokud jde o soukromí, je nutné poznamenat, že je celá funkce volitelná, a tak ji můžete naprosto ignorovat. Navíc je k dispozici pouze pro osoby starší 18 let. Samozřejmě lze nastavovat i různé další podrobnosti – svoji polohu můžete sdílet třeba jen se skupinkou lidí. Jednoduše řečeno pokud si to ohlídáte, v nebezpečí nejste. Ale pokud budete funkci používat, sami jistě brzy zjistíte, že to není tak jednoduché. Jedno kliknutí sem, druhé tam, nebo se na chvíli zamyslíte a bezmyšlenkovitě budete jednat, a už sdílíte svou polohu se všemi přáteli. A víte, jak to s facebookovými „přáteli“ chodí…

Nearby-Friends-Screen-1

Jak to funguje

V několika příštích týdnech se i k vám dostane funkce Nearby Friends. Uvidíte ji ve své Facebook aplikaci na iOS nebo Androidu. Pokud ji budete chtít používat, budete ji muset povolit. Pak si nastavíte, zda chcete svou polohu sdílet se všemi svými přáteli nebo se specifickou skupinou.

Budete rovněž schopni vidět přátele, kteří jsou ve vaší blízkosti. Avšak pouze ty, kteří s vámi svou polohu chtějí sdílet. Seznam bude také ukazovat čas, ve kterém byl někdo z vašich přátel naposledy lokalizován na určitém místě. Každý z vašich známých bude zobrazen na mapě.

Vedle jména přátel bude ikona, s jejíž pomocí budete moci odeslat i svou aktuální polohu. Zvolíte si, jak dlouho ji chcete sdílet (hodinu, několik hodin, do zítřka, či jiné) a můžete přidat i čtyřiceti znakovou zprávu.

Nearby-friends-screen-2

Výhodou funkce je právě to, že se soustředí na všechny, kdo jsou ve vaší blízkosti. Spíše budete svou polohu sdílet s někým, koho máte blízko, než s někým, kdo je zrovna na druhé straně republiky. Nicméně přesně tahle výhoda může být i nevýhodou. Pak může totiž třeba někdo přijít ve chvíli, kdy jste nechtěli, aby přišel.

K získání polohy bude Facebook samozřejmě potřebovat GPS souřadnice. A i když byl vývoj prováděn s velkým soustředěním na úspory baterie, rozhodně se bude vybíjet rychleji.

Obchodní potenciál?

Facebook tvrdí, že funkce Nearby Friends zatím nebude používána k cílení reklamy. Ale nelze popřít, že lokalizační údaje jsou pro sociální síť opravdu cenné. Představte si, že byste na Facebooku viděli reklamy restaurací a obchodů, kolem kterých právě jdete. To by určitě byla mnohem efektivnější reklama.

A co to soukromí?

Facebook se samozřejmě snaží respektovat soukromí. Funkce je volitelná, takže nikdo s nikým nebude sdílet své souřadnice, pokud nebude cíleně chtít. Během pár kroků můžete sdílení polohy kdykoliv vypnout. Můžete nastavit, kdo vaše umístění vidí. Pokud ho vaši přátelé chtějí vidět, musí i oni s vámi sdílet svou polohu.

„Způsob, jakým je produkt vybudovaný, je ve výchozím nastavení bezpečný. Lokalizace není ve výchozím nastavení povolena. Chceme, abyste věděli, že je tu možnost se setkat s přáteli, ne zjišťovat, kde se právě nachází,“ uvedl Vaccari.

Ale i tak opatrnosti není nikdy dost. Lidé by si měli vytvořit seznam dobrých přátel a nesdílet svou polohu s každým. Samozřejmě lze čekat, že většina lidí funkci vůbec používat nebude a pokud ano, budou se o svém umístění dělit se všemi svými přáteli. Přemýšlejte ale. Kdo by chtěl sdílet svoji polohu se svými šéfy, kolegy, rodinnými členy, ale i náhodnými lidmi, které potkali třeba jednou v životě? A lidé budou zapomínat funkci vypínat. Budou svou přesnou polohu sdílet neustále.

nearby_friends1

Nicméně nejhorší, co vás může potkat, je, že šéf uvidí, že jste ve dvě hodiny ráno někde poblíž baru. Nebo vaše manželka zjistí, že je sice už dávno po práci, ale vy se stále neblížíte k domovu – možná proto, že jste na pivu s kamarády, ale možná i proto, že … Což nás přivádí k otázce stalkingu. Ano, lidé se budou navzájem docela detailně špehovat. Avšak Vaccari vysvětluje, že na to přece existuje i spousta jiných aplikací… No, to sice ano, ale s Facebookem, který už všichni mají nainstalovaný, to bude jednodušší.

Funkce Nearby Friends bude zkouškou naší schopnosti chránit sami sebe. Facebook nám všem dává potřebné možnosti ochrany osobních údajů. Jen je musíme využít. Uvidíme. Třeba se lidé opět začnou více bavit v reálném světě. Kéž by, sen je to hezký.

Zdroje: Tech Crunch, Mashable

Komentáře

Nahoru