Facebook phishing: Napálilo se přes 10 000 lidí

Po českém internetu se v posledních týdnech opět šíří phishingové stránky. Všechny mají totožný cíl: zjistit vaše přihlašovací údaje na Facebook. Podle údajů, které zjistil jeden budoucí hacker, se nachytalo už více než 10 000 lidí.

Phishing je podle Wikipedie podvodná technika používaná na internetu k získávání citlivých údajů. Jde prostě o to, že někdo vytvoří kopii stránky, která vypadá úplně jako originál. Vy to nepoznáte, napíšete do stránky své přihlašovací údaje a kliknete na tlačítko, které je odešle a uloží někam na server, odkud si je útočník pěkně vezme.

Přesně takhle funguje několik stránek, které se v poslední době šíří českým internetem. Nacházejí se na různých adresách, ale vypadají dost věrohodně. Lidé se tedy zachovají tak, jak by to udělali na běžné přihlašovací stránce Facebooku – zadají e-mail a heslo a kliknou na tlačítko Login.

phishing

Na první pohled to nepoznáte, ale podívejte se nahoru na URL adresu!

Jsou dvě možnosti, co se stane dál. Buď k přihlášení vůbec nedojde a údaje se jen uloží útočníkovi, nebo jste nakonec přesměrováni na opravdový Facebook a toho, že si někdo vzal vaše jméno a heslo, si ani nevšimnete.

Napálilo se přes deset tisíc lidí!

Máme dokonce důkaz, že to skutečně funguje. Filip Botai, student Střední školy informatiky a ekonomie DELTA, včera zveřejnil příspěvek, ve kterém to dokázal. Filipovi se povedlo dostat na hosting hackera a zjistil, že tam má přes 10 000 údajů od účtů lidí, co se nechali napálit. Filip by jim rád pomohl, adresy však nemůže měnit, má pouze přístup pro čtení.

hesla

Mimochodem tady vidíte jasný důkaz, že si spousta Čechů dává naprosto primitivní hesla

Sám dodává, že podvodných stránek objevil několik. Všechny mají stejný zdrojový kód a Facebookem se šíří docela účinně, protože adresa je dál sdílena přes napadeného.

Jak se bránit?

Dávejte pozor. Při každém přihlášení na Facebook si kontrolujte URL adresu. V URL řádku musí být napsané www.facebook.com. Pokud tam bude cokoliv jiného, je to špatně a okamžitě stránku opusťte!

Komentáře

Nahoru