Facebook koupil Instagram za 1 miliardu dolarů, aby předehnal konkurenci

Z důvodu konkurenčního boje se společnostmi Apple a Google zakoupil Facebook program Instagram – mobilní službu pro fotografie. Platba bude realizována v penězích i postoupením akcií. Svět pomalu přechází na mobilní infrastrukturu a Facebook nechce zůstat pozadu.

O Instagramu jsme psali zde: Populární Instagram je nyní dostupný pro platformu Android.

Facebook zatím nevyužil možnosti svých mobilních zdrojů, které využívá přes 425.000.000 lidí. Ale musel kvůli vydání akcií na burze ukázat svoje perspektivy. Po prodeji akcií a získání prostředků z burzy zřejmě Facebook zvolí ostřejší strategii konkurenčního boje.

Cena prodeje je ale velmi zajímavá. Instagram je bezplatný a negeneruje velký zisk. Podle propočtů zaplatil Facebook za jednoho uživatele 33 dolarů. Facebook tak kupuje spíše oblast zájmu a loajalitu uživatelů. Zřejmě Facebook počítá se zájmem velkých firem, které mohou využít Instagram k propagaci svých služeb. Jinak by zaplacená cena byla naprosto mimo reálnou hodnotu.

Počet zaregistrovaných uživatelů programu Instagram je kolem 30.000.000. Každou minutu se registruje asi 2.000 lidí. Denně je nahráno více než 5.000.000 fotografií a uživatelé tak mají k dispozici již kolem jedné miliardy snímků.

Zřejmě bylo lepší koupit Twitter, když byl na podobné úrovni rozvoje. Nyní se Twitter stal konkurentem Facebooku. O Instagram projevil zájem i Google, ale zřejmě nedošlo k dohodě o ceně. Ve společnosti Instagram pracuje 13 lidí a existuje sotva 551 dní. Nákup za jednu miliardu dolarů je naprosto neobvyklým a neočekávaným krokem.

Zdroj: NYTimes

Komentáře

Nahoru