Facebook jako zločinná sociální síť aneb Co vše na nás může čekat?

Facebook jako zločinná sociální síť aneb Co vše na nás může čekat?

Sociální sítě jsou ideálním místem pro jakýkoliv internetový a reálný zločin. Poskytují totiž obrovské množství informací a uživatelé nakládají se svým soukromím velice neopatrně. Otevřené přátelství a sdělování údajů znamená možnost snadného prolomení vlastní identity. A zločinci dobře vědí, že informace je nejcennější zdroj internetové kriminality.

Podstata zločinu

Denně dostává spam kolem 4 milionů uživatelů a 20 % se s ním na Facebooku setkalo. Facebooková komunita se pomalu blíží miliardě, takže 200.000.000 lidí díky Facebooku pochopilo, co je to nepřátelský software. Denně kolem 500.000 uživatelů přijde o svoje přihlašovací údaje. Tato základní čísla jsou logická. Každá sociální síť se potýká se zločinností. Facebook je největší, a proto také počty jsou obrovské.

Linkjacking

Na Facebooku se rozmohla tato specifická forma napadení účtu. Přes neznámý počítač se hacker dostane k uživatelskému účtu, který použije na rozesílání pošty a získávání potřebných údajů. Protože zná profil uživatele, může uvádět tak podrobné a konkrétní informace, že snadno oklame přátele a známé přes napadený profil. Údaje o účtech a jejich uživatelích si můžete snadno zakoupit na hackerských fórech.

Použití cizího účtu

Ani není třeba popisovat, jakým způsobem může být cizí účet využit. Hacker získá řadu údajů například rodičů studenta, které požádá o peníze nebo o pomoc. Zároveň může účet používat k přístupu na služby v internetu, jako je objednávání zboží a získávání adres, čísel kreditních karet a dalších údajů přátel, kteří se domnívají, že komunikují se s svým příbuzným nebo známým.

Zneužití údajů

Hacker se může k údajům dostat také pomocí falešné Facebookové stránky nebo si založí podobný účet se stejnými fotografiemi a obsahem. Většinou mu jde o získání informací, které slouží k vykradení kreditních karet a přesměrování pohybu peněz – takzvaného odklonění. Nejjednodušší metodou ovládnutí a zneužití velkých profilů je prosté přidání do skupiny přátel, protože uživatel všechny ani nemůže znát.

Útoky na Facebook

Na samotný Facebook je denně prováděna řada útoků. V roce 2009 byl proveden DDoS útok proti Facebooku uživatele cyxymu, který zastával progruzínské názory. Byl veden z Číny a údajně za ním stáli proruští hackeři. V roce 2011 se stali obětí clickjackingu uživatelé, kteří používali tlačítko líbí se. Při jeho zmáčknutí se stejné tlačítko objevilo ostatním přátelům a tento postup se potom šířil lavinovitě internetem.

Jedním z nejvážnějších útoků na Facebook bylo varování skupiny Anonymous v roce 2011. Ti upozornili, že 5. listopadu vyřadí sociální síť z provozu. Svůj útok ale odvolali. V červnu 2009 byl rozesílán hromadný spam na Facebookové účty a došlo poprvé k vysokému prolomení bezpečnosti. Spam odkazoval na jiné stránky, které sloužily k získávání dat uživatelů. Ihned po útoku na francouzsky mluvící uživatele, následoval útok ruských hackerů.

Podstata útoků

Na Facebook vždy bude prováděn útok všemi možnými způsoby. Spam bude útočit proto, aby prodal svoje výrobky nebo reklamu a phishing také, aby získal citlivé údaje. Facebook je dobře zabezpečen a nehrozí, že by spadl zcela. Ovšem údaje, které uživatelé na sociální síť umísťují, jsou natolik zajímavé, že budou vždy v ohrožení. Za většinou útoků nestojí ani tak sláva hackerů, ale prostý zisk. Není problém si zjistit různými způsoby identitu uživatelů, protože ji sami nabízejí. Mnohdy si neuvědomují, že citlivé údaje vůbec neochránili a jindy za situaci nemohou. I zakázaný údaj lze totiž napadením získat.

Internetová kriminalita, stejně jako ta reálná, bude vždy existovat. Sami uživatelé k ní zavdávají příčinu. Nedávno se objevila informace, že tipaři, kteří vykrádají byty, sledují profily na Facebooku. Ochotní uživatelé jim sdělují svoje životní úspěchy, chlubí se svým majetkem a sdělují, kdy nebudou k dosažení. Někteří „chytřejší“ uživatelé sdělují čísla svých kont a hesla k jakýmkoliv programům, které je k tomu vybídnou.

Facebook nikdy nebude bezpečný uživatelsky, může být jen dobře zabezpečen technicky. Bezpečnosti na sociální síti se lidé musejí naučit, aby potom nelitovali problémů, které jim vznikly. Často sami zavdají příčinu ke škodám a pomohou zločinci získat peníze, které mu sami předložili. Opatrnost je hlavní zásadou používání každé internetové aplikace, ať je jí Facebook nebo jednoduchá flash hra.

Komentáře

Nahoru